Język:

Wycieczki

Okolice Chęcin - świętokrzyski raj geologiczny

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
32.1 km
Czas
2:57 hh
Dla kogo
Dla miłośników dziedzictwa kulturowego, Dla amatorów pięknych widoków, Dla miłośników przyrody
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
300 min
Najwyższy punkt
305 m
Najniższy punkt
217 m
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
parking Hala “Pod Basztami”, ul. Armii Krajowej 18A, Chęciny
Miejsce końca:
parking Hala “Pod Basztami”, ul. Armii Krajowej 18A, Chęciny

Wycieczka w okolicach Chęcin z pewnością przypadnie do gustu tym rowerzystom, którzy podczas wyprawy chcą nie tylko połykać kilometry, ale też zwiedzać, odkrywać i poznawać skarby przyrody i historii.

 Trasa rozpoczyna się w Chęcinach – miasteczku o średniowiecznym rodowodzie, którego dzieje nierozerwalnie związane są z zamkiem królewskim. Majestatyczne ruiny po dziś dzień górują nad miejscowością. O historycznym charakterze Chęcin świadczy też zachowany układ urbanistyczny z rynkiem oraz liczne zabytki. Świadkami historii Chęcin są mijane na trasie klasztory (franciszkanów i bernardynów) oraz renesansowa kamienica mieszczańska zwana “Niemczówką”. Okolice Chęcin to prawdziwy raj geologiczny. Wspólną historię ziemi i człowieka poznasz między innymi na Miedziance. W okolicach szczytu, z którego roztacza się jedna z piękniejszych panoram w Górach Świętokrzyskich, dawni gwarkowie wydobywali przed wiekami cenne kruszce. Tradycje górnicze okolic Chęcin  poznasz dokładnie na wystawie Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego. O tym, że dawne kamieniołomy budzą zainteresowanie geologów, przekonasz się natomiast w rezerwacie Rzepka – pionowa ściana dawnego wyrobiska stanowi idealne tło dla nowoczesnych budynków Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego.

Jeśli masz ochotę, trasę możesz wydłużyć o wizytę w… piekle. Jaskinia Piekło, choć nie tak spektakularna jak położony nieopodal Raj, przyciąga atmosferą tajemnicy i możliwością poznania jednej z ciekawszych jaskiń krasowych w regionie. Warto odwiedzić też kamieniołom Stokówka, który zmienił się w ostatnim czasie w prawdziwy raj wspinaczkowy. Przez większość trasy towarzyszyć Ci będą podmiejskie krajobrazy. Pojawią się też widoki na okoliczne pasma Gór Świętokrzyskich.

Przebieg i kilometraż:

Chęciny, ul. Armii Krajowej 18A, Hala Widowiskowo-Sportowa “Pod Basztami’ (0,0 km) – Skiby (3,0 km) – Jaskinia Piekło (5,4 km) – Kamieniołom Stokówka (6,9 km) – Charężów (10,3 km) – Miedzianka, Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego i rezerwat przyrody (13,7 km) – Zajączków (15,7 km) – Bolmin kościół (21,6 km) – Bolmin zalew (23,6 km) – Jedlnica MOR (25,5 km) – Korzecko (27,0 km) – Zamek Królewski w Chęcinach (30,5 km) – Rynek w Chęcinach (31,5 km) - Chęciny, ul. Armii Krajowej 18A, Hala Widowiskowo-Sportowa “Pod Basztami” (32,0 km)


Opis oznakowania i infrastruktury:

Wycieczka pokrywa się na niektórych fragmentach ze szlakami pieszymi i rowerowymi. W okolicach Jaskini Piekło jest to niebieski szlak pieszy, ale nie należy się nim sugerować (nasza trasa prowadzi tylko jego krótkim fragmentem). Spotkasz również zielony szlak rowerowy, jednakże stan jego oznakowania jest bardzo zły, dlatego lepiej korzystać ze śladu GPX wycieczki. Na odcinku Miedzianka –Bolmin wycieczka prowadzi czerwonym szlakiem rowerowym (szlak w stanie bardzo dobrym). W okolicy Góry Rzepki i zamku w Chęcinach biegnie żółty szlak pieszy.


Nawierzchnia:

Droga dla rowerów (asfaltowa) – 5,5 km, czyli 17,2%
Droga asfaltowa – 20 km, czyli 62,5%
Droga gruntowa leśna – 4,0 km, czyli 12,5%
Droga szutrowa – 2,5 km, czyli 7,8%

Opis techniczny przebiegu wycieczki:

Wycieczkę najlepiej rozpocząć z parkingu przy Hali “Pod basztami” w Chęcinach (dużo bezpłatnych miejsc parkingowych oraz możliwość wypożyczenia rowerów). Stąd wyruszysz  ścieżką rowerową wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 762 w kierunku Małogoszcza. Na rondzie kieruj się w kierunku miejscowości Skiby. Korzystając ze znaków Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego prowadzących do Jaskini Piekło, zjedź na drogę gruntową, którą możesz dotrzeć zarówno do jaskini, jak i do kamieniołomu Stokówka. Jest to najtrudniejszy odcinek trasy, ze względu na występujący miejscami piach lub wystające korzenie (ok. 4 km łącznie z dojazdem do Jaskini i kamieniołomu Stokówka). Za kamieniołomem Ostrówka zaczyna się utwardzona droga szutrowa, którą wygodnie dotrzesz do drogi asfaltowej w miejscowości Charężów. Odtąd do końca wycieczki poruszać się będziesz już tylko po nawierzchni asfaltowej. Za Zajączkowem czeka Cię jeszcze dość wymagający podjazd pod wzniesienie o nazwie Wysprzenica, ale poniesiony trud wynagrodzi Ci  piękna panorama na Grząby Bolmińskie. Tuż przy zalewie w Bolminie (własność prywatna, teren ogrodzony, w sezonie wejście biletowane) w stronę Chęcin biegnie droga dla rowerów. Podążaj nią do Korzecka i skręć w kierunku Podzamcza.Jedź dalej południową stroną rezerwatu Góra Rzepka, przy którym znajdują się budynki Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Tą drogą dotrzesz do podnóża Góry Zamkowej, na której posadowiony jest Zamek Królewski w Chęcinach. Jeśli chcesz, możesz udać się na zwiedzanie zamku. Twoja trasa szybkim zjazdem prowadzi do Rynku, a następnie obok zabytkowej kamienicy Niemczówka z punktem informacji turystycznej. W końcu dotrzesz pod halę sportową, spod której zaczęła się Twoja wyprawa po geologicznym raju.

Warianty wycieczki:

Istnieje możliwość ominięcia Jaskini Piekło oraz kamieniołomu Stokówka – wówczas nie należy odbijać w tzw. “sięgacze” prowadzące do tych atrakcji. Jaskinia Piekło i Stokówka to jednak miejsca niezwykle atrakcyjne pod względem krajobrazowym i geologicznym. Dojazd do nich jest jednak trudny – wymaga on roweru górskiego, dobrej kondycji i umiejętności poruszania się w trudnym terenie (dość wymagająca, typowa  trasa MTB).
Osoby bez doświadczenia w kolarstwie górskim zachęcamy do pieszego spaceru do tych atrakcji. Odległość od głównego przebiegu wycieczki nie jest znacząca, zatem warto podjąć to wyzwanie.


Wykaz atrakcji na trasie wycieczki:
• Chęciny – Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Gminy Chęciny (26-00 Chęciny, ul. Małogoska 7, tel. 41 315 18 29, informacja@checiny.pl , www.checiny.pl)
• Jaskinia „Piekło” pod Skibami (obiekt na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym, www.szlakarcheogeo.pl)
• kamieniołom „Stokówka”;
• rezerwat „Góra Miedzianka” (obiekt na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym, www.szlakarcheogeo.pl)
• ruiny dworu oaz kościół pw. Narodzenia NMP w Bolminie
• Ruiny Zamku Królewskiego w Chęcinach

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013