Język:

Wycieczki

Sandomierskie tajemnice – wyprawa w Góry Pieprzowe

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
45.8 km
Czas
3:49 h
Dla kogo
Dla miłośników dziedzictwa kulturowego, Dla amatorów pięknych widoków, Dla miłośników przyrody
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
360 min
Najwyższy punkt
195 m
Najniższy punkt
123 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Parking przy Bramie Opatowskiej w Sandomierzu
Miejsce końca:
Parking przy Bramie Opatowskiej w Sandomierzu

Jeśli poznasz już wszystkie zabytki, smaki i atrakcje Sandomierza, czas wybrać się na pełną wrażeń wyprawę po najbliższej okolicy. Pokonując kolejne kilometry szybko przekonasz się, że ziemia sandomierska pełna jest urzekających widoków. Podczas wyprawy towarzyszyć Ci będą ciekawe panoramy, drogi wśród malowniczych lessowych wąwozów i sadów, które wiosną zachwycają mnóstwem kwiatów, a jesienią kuszą smakowitymi owocami. Obowiązkowym punktem wyprawy są Góry Pieprzowe. Z punktu widokowego zobaczysz wspaniałą panoramę z Wisłą i Sandomierzem. A jeśli masz chwilę, możesz wybrać się na krótki spacer do rezerwatu, odkrywając historię ziemi sprzed pół miliarda lat zaklętą w charakterystycznych łupkach, od których to miejsce wzięło swoją nazwę. Pamiętaj, że Góry Pieprzowe to także miejsce, w którym spotkasz wiele gatunków dziko rosnących róż, które w sezonie zapewnią Ci naturalną aroma- i koloroterapię.

Jeśli wybierzesz dłuższy wariant wycieczki, zakończysz ją w Zawichoście. Dziś nieco senna miejscowość, dawniej stanowiła jeden z ważniejszych ośrodków religijnych średniowiecznej Małopolski i mogła śmiało konkurować z pobliskim Sandomierzem. Masz ochotę poznać wszystkie smaki ziemi sandomierskiej? Zatrzymaj się na dłużej w jednej z pobliskich winnic. W towarzystwie doświadczonego winiarza poznasz tajniki uprawy winorośli na sandomierszczyźnie i skosztujesz lokalnych produktów.  Możesz też przenocować tu w klimatycznym apartamencie lub na kempingu. 

Przebieg i kilometraż
Sandomierz (parking przy Bramie Opatowskiej) (0,0 km) – Nowe Kichary (7,5 km) – Dwikozy (11,5 km) – Winiary (16,8 km) - Zawichost (21,6 km) – Winiary (27,3 km) – Dwikozy (32,3 km) – Mściów (35,3 km) – Kamień Łukawski (38,9 km) – Góry Pieprzowe (40,1 km) – Sandomierz (45,7 km)

Rodzaj nawierzchni
Droga asfaltowa – 40,9 km, czyli 89,5%
Droga gruntowa polna – 1,8 km, czyli 3,9%
Droga szutrowa –  1,8 km, czyli 3,9%
Droga brukowana – 0,4 km, czyli 0,9%
Droga pokryta ażurem – 0,4 km, czyli 0,9%

Sposób oznakowania wycieczki
Wycieczka pokrywa się na niektórych fragmentach ze szlakami pieszymi i rowerowymi. Sandomierz – Nowe Kichary (również czarny szlak rowerowy) – Dwikozy – Mściów – Kamień Łukawski – Sandomierz: niebieski szlak rowerowy, dojazd do Zawichostu bez oznakowania wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 777
Szlak Green Velo na niewielkim odcinku w Sandomierzu

Opis techniczny przebiegu wycieczki
Wycieczkę rozpoczynasz spod jednego z parkingów w okolicy Bramy Opatowskiej w Sandomierzu. Ulicą Stefana Żeromskiego wyjeżdżasz z miasta. Zachowując ostrożność, przekraczasz drogę krajową nr 77, by po około kilometrze wjechać na drogę szutrową prowadzącą pośród malowniczych sandomierskich sadów.Asfaltem docierasz do miejscowości Nowe Kichary. Dalej, wzdłuż rzeki Opatówki, kieruj się na Dwikozy. Tutaj istnieje możliwość skrócenia trasy i powrót do Sandomierza lub dalsza jazda aż do samego Zawichostu. Ze względu na niezwykłe zabytki zlokalizowane w Zawichoście oraz piękny widok na rzekę Wisłę, rekomendujemy jednak przejazd pełną trasą wycieczki. Jeśli zdecydujesz się na dłuższy wariant, skieruj się na drogę wojewódzką nr 777. Na tym odcinku musisz zachować szczególną ostrożność ze względu na zwiększony ruch samochodowy oraz większe prędkości aut niż na drogach lokalnych. Poziom natężenia ruchu jest jednak umiarkowany w porównaniu z innymi drogami tej samej klasy. W Zawichoście nie przegap okazji, by zrobić krótką pętlę i rozejrzeć się po miejscowości. Szczególnie malowniczo wygląda odcinek drogi od przeprawy promowej nabrzeżem rzeki. Tu, na ul. Plażowej, znajduje się drogowskaz do ukrytego w dolinie rzeki zabytkowego wodowskazu (nie ma możliwości dojazdu rowerem ze względu na schody, jeśli chcesz zobaczyć tę trakcję, musisz liczyć się z pokonaniem kilkudziesięciu metrów na piechotę).

Z Zawichostu tą samą drogą wracasz do Dwikozów i skręcasz w lewo na Mściów. Trasa prowadzi wzdłuż linii kolejowej i skręca do Kamienia Łukawskiego. Tu czeka na Ciebie kilkuprocentowy podjazd. Dalej jedź prosto, a następnie, podążając za drogowskazami, kieruj się w stronę tarasu widokowego w Górach Pieprzowych. Możesz liczyć na jeden z piękniejszych widoków na trasie, gdyż stąd roztacza się panorama na same Góry Pieprzowe, Dolinę Wisły i Sandomierz. Do miasta wracasz dość wąską drogą, którą na odcinku kilkuset metrów pokrywa ażurowy beton. Wjeżdżasz na wał przeciwpowodziowy prowadzący do ul. Przemysłowej. Jeśli jednak trawa na wale nie jest skoszona, łatwiejszą,  przyjemniejszą i bezpieczniejszą opcją będzie równoległa do niego droga.W Sandomierzu wjeżdżasz na szlak Green Velo. Docierasz nim na plac Jana Pawła II i skręcasz  w brukowaną ul. Browarną, by dotrzeć nią do punktu startu. Droga jest bardzo niewygodna do jazdy rowerem, pochyły trakt pokryty jest kocimi łbami. Mniej doświadczeni rowerzyści lub ci, którzy nie mają amortyzacji w rowerze, muszą liczyć się z koniecznością prowadzenia roweru przez ostatnie 350 metrów wycieczki.

Warianty wycieczki:
Istnieje możliwość skrócenia wycieczki o niemal połowę, jeśli nie pojedziemy do Zawichostu.

Wykaz atrakcji na trasie wycieczki:
• Stare Miasto w Sandomierzu (Centrum Informacji Turystycznej, ul. Rynek 20, 27-600 Sandomierz, tel. 15 644 61 05, informacja@sandomierz.travel, www.sandomierz.travel).
• Góry Pieprzowe

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013