Język:

Wycieczki

Sandomierz i Tarnobrzeg – perły po dwóch stronach Wisły

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
39.2 km
Czas
3:28 h
Dla kogo
Dla miłośników dziedzictwa kulturowego, Dla amatorów pięknych widoków, Dla miłośników przyrody
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
420 min
Najwyższy punkt
153 m
Najniższy punkt
126 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Parking przy placu Jana Pawła II w Sandomierzu
Miejsce końca:
Parking przy placu Jana Pawła II w Sandomierzu

Choć głównymi atrakcjami tej wycieczki są niewątpliwie Sandomierz i Tarnobrzeg, to jednak na całej trasie nie zabraknie powodów, by zsiąść z roweru i zatrzymać się na dłużej, by poznać historię mijanych miejsc czy cieszyć się ciszą i spokojem doliny Wisły. Wyprawa rozpoczyna się w królewskim Sandomierzu, w którym znajdziesz ponad 100 zabytków reprezentujących różne epoki i style architektoniczne. Historyczne budynki widziane z daleka tworzą niezwykłą panoramę, która z każdym kolejnym kilometrem ustępuje miejsca malowniczym sadom. Drzewa owocowe, szczególnie piękne wiosną i jesienią, tworzą niezwykłe tło do wyprawy rowerowej.

Po drodze do Tarnobrzega nie brakuje też atrakcji dla miłośników historii. Niewielkie Skotniki skrywają w sobie prawdziwe skarby: gotycki kościół i zabytkowy malowniczy dwór rodziny Skotnickich. Czas przeprawić się na drugą stronę Wisły. My proponujemy przeprawę promową. Po drugiej stronie Wisły czeka Cię krótka przeprawa malowniczymi wałami przeciwpowodziowymi, którymi dotrzesz do Tarnobrzega. O tym, że miasto jeszcze niedawno było centrum europejskiego zagłębia siarkowego świadczy muzeum, w którym poznasz historię tej części przemysłu górniczego, dowiesz się, jak funkcjonowały miejscowe kopalnie i zrozumiesz kulturę lokalnych górników. Największą atrakcją Tarnobrzega jest niewątpliwie zamek Tarnowskich. Budowla o bogatej historii, która wielokrotnie zmieniała swoją formę architektoniczną, dziś mieści w sobie muzeum. Zwiedzając kolejne sale przeniesiesz się w czasie do początków ubiegłego stulecia. Zobaczysz też niezwykłą kolekcję obrazów z dziełami mistrzów sztuki polskiej i holenderskiej.

Przebieg i kilometraż
Sandomierz (parking przy Placu Jana Pawła II) (0,0km) –– Koćmierzów (4,6 km) – Bogoria Skotnicka (10,8 km) – Skotniki (13,0 km) – prom na Wiśle (19,0 km) – Tarnobrzeg (20,8 km) – Zespół Zamkowy Tarnowskich w Dzikowie (21,3 km) – Wielowieś (31,4 km) – Sandomierz (parking przy Placu Jana Pawła II) (39,2 km)

Rodzaj nawierzchni
Droga dla rowerów (asfaltowa) – 3,1 km, czyli 7,9%
Droga asfaltowa –  31,9 km, czyli 81,5 %
Droga szutrowa –  3 km, czyli 7,6 %
Droga gruntowa leśna – 0,4 km, czyli 1%
Droga po płytach – 0,8 km, czyli 2%

Sposób oznakowania wycieczki
Wycieczka pokrywa się na niektórych fragmentach ze szlakami pieszymi i rowerowymi. Sandomierz – Koćmierzów: szlak Green Velo i zielony szlak rowerowy; Koćmierzów – Skotniki: zielony szlak rowerowy; Skotniki – Tarnobrzeg: bez szlaku, Tarnobrzeg – Wielowieś: zielony szlak pieszy; Wielwieś – Sandomierz: bez szlaku; Sandomierz: szlak Green Velo

Opis techniczny przebiegu wycieczki
Wycieczkę rozpoczynasz z parkingu zlokalizowanego przy Placu Jana Pawła II w Sandomierzu. Za znakami szlaku Green Velo wyjeżdżasz z miasta aleją Jana Pawła II i ul. Krakowską. Ten odcinek trasy poprowadzi Cię wygodną drogą dla rowerów. Skręcasz na Zawisełcze i Koćmierzów i jedziesz dalej, tym razem w ruchu ogólnym (o niewielkim natężeniu), pośród malowniczych sandomierskich sadów. Kolejno mijasz Ostrołękę, Bogorię Skotnicką i Skotniki, by dotrzeć do nadwiślańskiej Ciszycy. Trasa wycieczki prowadzi do promu na Wiśle, co stanowi dodatkową atrakcję dla rowerzystów. Niestety, sam dojazd do promu wiedzie dość niewygodna drogą pokrytą płytami. Przekraczasz Wisłę (prom w sezonie kursuje w godz. 6.00-19.30, przeprawa z rowerem kosztuje 4 zł) i wjeżdżasz na wał w Tarnobrzegu. Po kilkuset metrach opuszczasz wał i, przez park, docierasz do centrum miasta. Przez Tarnobrzeg przemieszczamy się kolejno ulicami: Jachowicza, Kościuszki i Sandomierską, która zaprowadzi Cię wprost do Zamku w Dzikowie. Wjeżdzasz na teren parkowy i gruntowymi ścieżkami podążasz do Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego. Z Tarnobrzega wyjeżdżasz ul. Polną i podążasz w kierunku wałów rzeki Wisły. Skręcasz w szutrową drogę przywałową, która doprowadzi Cię aż do miejscowości Wielowieś przy granicy województwa podkarpackiego. Stąd, lokalnymi drogami, dotrzesz do Koćmierzowa i dalej do Sandomierza. Przekraczasz drogę krajową nr 77 (pamiętaj o zachowaniu ostrożności) i, kierując się ponownie za znakami szlaku Green Velo, wracasz przez most na Wiśle do miejsca rozpoczęcia wycieczki.

Wykaz atrakcji na trasie wycieczki:
• Stare Miasto w Sandomierzu (Centrum Informacji Turystycznej, ul. Rynek 20, 27-600 Sandomierz, tel. 15 644 61 05, informacja@sandomierz.travel, www.sandomierz.travel)
• Klasztor Sióstr Dominikanek w Tarnobrzegu-Wielowsi
• Kościół pw. św. Gertrudy i św. Michała Archanioła w Tarnobrzegu
• Obszar Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły
• Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega
• Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega – Zamek w Dzikowie
• Klasztor OO. Dominikanów w Tarnobrzegu
• Przeprawa promowa na Wiśle
• Skotniki: Kościół pw. Świętego Jana Chrzciciela w Skotnikach
• Zabytkowy dwór w Skotnikach Sandomierskich

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013