Język:

Wycieczki

Radoszyckie opowieści – rowerem przez historię królewskiego miasta

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
31.3 km
Czas
2:12 h
Dla kogo
Dla amatorów pięknych widoków, Dla miłośników przyrody
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
240 min
Najwyższy punkt
283 m
Najniższy punkt
206 m
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Parking przy kościele pw. św. Piotra i Pawła w Radoszycach
Miejsce końca:
Parking przy kościele pw. św. Piotra i Pawła w Radoszycach

Radoszyce – niewielkie miasto w północno-zachodniej części województwa świętokrzyskiego pełne jest wielkiej historii sięgającej czasów średniowiecza. Ślady dziejów miasta spotkasz w kościele należącym do parafii, która założona została przez samego Kazimierza Wielkiego. Tablice pamiątkowe na ścianach świątyni i pomnik na radoszyckim rynku przypominają o dramatycznych losach miasta i bohaterskiej walce oddziałów partyzanckich w trudnych czasach II wojny światowej. Wśród radoszyckich lasów, na niewielkim wzniesieniu, odnajdziesz cmentarz żydowski z ohelem (grobowcem) niezwykłej postaci – cadyka Isachara Dow Beera – założyciela dynastii radoszyckiej, który, według mu współczesnych, posiadał moc uzdrawiania i wypędzania złych mocy.Spokojne i malownicze leśne drogi zaprowadzą Cię też do wsi Lipa, gdzie zobaczysz skromny kościół – perełkę na świętokrzyskim szlaku architektury drewnianej. Podczas wycieczki nie zabraknie również okazji do relaksu nad wodą. W okolicy Radoszyc znajduje się zbiornik wodny Antoniów, który w sezonie przyciąga miłośników kąpieli wodnych i słonecznych.

Przebieg i kilometraż
Radoszyce kościół (0,0km) – Jacentów (5,8 km) – Cieklińsko (8 km) – Jaźwiny (13,5 km) – Lipa (16,8 km) – Wisy kirkut (23,5 km) – zalew Antoniów (28 km) – Radoszyce kościół (31,2 km)

Opis techniczny przebiegu wycieczki

Wycieczka rozpoczyna się w centrum Radoszyc, na parkingu przy kościele parafialnym pw. Apostołów św. Piotra i Pawła. Ulicą Kościelną dojedziesz do Rynku. Następnie z ul. Koneckiej skręć w ul. Ogrodową. Na skrzyżowaniu z ul. Kościuszki skręć w prawo i jedź ul. Piotrkowską w kierunku Jacentowa. Do Cieklińska trasa prowadzi w ruchu ogólnym po nawierzchni asfaltowej. W Jacentowie musisz wjechać na bardzo ruchliwą drogę krajową nr 74, zatem przez następne 400 metrów zachowaj szczególną ostrożność. Z drogi skręć w lewo do Cieklińska. Za miejscowością czeka Cię odcinek drogi szutrowej, która przechodzi w drogę gruntową. Kolejna zmiana nawierzchni czeka Cię w Motkowicach, gdzie droga asfaltowa prowadzi przez malownicze i spokojne tereny wprost do drewnianego kościółka we wsi Lipa. Za wsią trasa skręca w lewo w las i drogą gruntową, a następnie szutrową, prowadzi do skrytego w lesie kirkutu w Wisach. Stąd kieruj się na Gnieździska; po chwili trafisz na drogę prowadzącą do Radoszyc – tutaj skręć w lewo. Po ok. kilometrze kieruj się nad zalew w Antoniowie.  Przez pewien czas poruszać się będziesz wygodną drogą dla rowerów wzdłuż jego brzegu. Dotrzesz nią do ul. Krakowskiej, która zaprowadzi Cię z powrotem do Radoszyc.

Rodzaj nawierzchni

Droga dla rowerów (asfaltowa) – 1,2 km (3,8%)
Droga asfaltowa – 23,3 km (74,7%)
Droga gruntowa leśna – 3,3 km (10,6%)
Droga szutrowa – 3,4 km (10,9%)

Wykaz atrakcji na trasie wycieczki:
• Informacji o zabytkach udziela Centrum Informacji Turystycznej w Końskich, ul. Partyzantów, 1, 26-200 Końskie, tel. 41 372 90 88, e-mail: informacja@konskie.travel, www.konskie.travel.
• Radoszyce - kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła;
• Radoszyce – cmentarz żydowski;
• Kościół p.w. śś. Wawrzyńca i Katarzyny w Lipie;
• Pomnik „Tereski”;
• Zbiornik wodny w Cieklińsku;

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013