Język:

Wycieczki

Śladami kupców i pielgrzymów: z Sandomierza do Opatowa

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
79.3 km
Czas
6:00 h
Dla kogo
Dla miłośników dziedzictwa kulturowego, Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
600 min
Najwyższy punkt
256 m
Najniższy punkt
152 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Parking pod Bramą Opatowską w Sandomierzu
Miejsce końca:
Parking pod Bramą Opatowską w Sandomierzu

Sandomierz i Opatów to dwa historyczne miasta, które przez stulecia wpływały na bieg zdarzeń w historycznej Małopolsce. Wycieczka w tej okolicy to zatem zaproszenie do wyprawy w przestrzeni i czasie. Ziemia sandomierska pełna jest urokliwych krajobrazów: dobrej jakości drogi wiodą przez łąki, pola i malownicze sady. Na słonecznych, żyznych wzgórzach przysiadły winnice, w których niespiesznie produkowane są trunki, które zdobywają sobie coraz większą rzeszę zwolenników, nie tylko wśród wytrawnych enoturystów. Po drodze do Opatowa poznasz też dzieje dwóch zamków: w Międzygórzu i Tudorowie. Dziś o tych ruinach krąży wiele legend a fakty historyczne mieszają się z opowieściami. Choć wiele szczegółów pozostanie tajemnicą, warto poświęcić choć chwilę, by bliżej przyjrzeć się pamiątkom z czasów świetności możnych rodów Małopolski.

Przebieg i kilometraż
Sandomierz (0,0km) – Polanów Złocki (8,8 km) – Śmiechowice (12,8 km) – Świątniki (16,5 km) – Święcica (21,5 km) – Kleczanów (23,6 km)  – Międzygórz (28 km) – Tudorów (38,1 km) – Opatów (46,4 km) – Karwów (52 km) – Malice Kościelne (55 km) – Pielaszów (60 km) – Dobrocice (61,1 km) – Zagrody (65,8 km) – Dacharzów (68,3 km) – Chwałki Dolne (74,1 km) – Sandomierz (79,4 km)

Rodzaj nawierzchni
Droga dla rowerów (kostka) – 1,2 km, czyli 1,5%
Droga asfaltowa – 76,6 km, czyli 96,5%
Droga gruntowa polna/szutrowa – 1,6 km, czyli 2%

Sposób oznakowania wycieczki
Wycieczka pokrywa się na wielu fragmentach ze szlakami pieszymi i rowerowymi:
- Sandomierz – Świątniki:  Małopolska droga św. Jakuba
- Świątniki – Kleczanów: bez oznakowania
- Kleczanów – Międzygórz: czarny szlak rowerowy
- Międzygórz – Tudorów: czarny i zielony szlak rowerowy
- Tudorów – Karwów: bez oznakowania
- Karwów – Opatów – Karwów – Dacharzów – Sandomierz:  żółty szlak rowerowy (fragmentami również czarny szlak rowerowy)

Opis techniczny przebiegu wycieczki
Wycieczkę najlepiej rozpocząć z parkingu przy Bramie Opatowskiej w Sandomierzu. Stąd ulicą Adama Mickiewicza opuszczasz sandomierską starówkę. Na wysokości parku wjeżdżasz na drogę dla rowerów, skręcasz nią w ul. Romana Koseły, by ponownie zjechać na drogę w ruchu ogólnym (ulica Rokitek). Trasa prowadzi pod górę wąską, mało uczęszczaną drogą (odcinek dość wymagający kondycyjnie). Przez kilkanaście kilometrów jedziesz pośród sadów, mijając po drodze Górki, Śmiechowice i Świątniki. W Świątnikach skręcasz w prawo w stronę kościoła, mijasz Bilczę i skręcasz w lewo do miejscowości Święcica. Stąd kieruj się do Kleczanowa, gdzie przekroczysz drogę krajową nr 77 (zachowaj przy tym szczególną ostrożność). Dalej trasa prowadzi lokalnymi drogami przez Międzygórz, Tudorów, Karwów aż do Opatowa. Tu warto zatrzymać się na dłużej, by poznać atrakcje turystyczne lub posilić się przed drogą powrotną do Sandomierza. Z Opatowa wyjeżdżasz tą samą drogą, którą wjechałeś do miasta ale w Karwowie kieruj się na Nikisiałkę Małą i Malice Kościelne. Cały czas poruszać się będziesz doskonałymi drogami lokalnymi o znikomym natężeniu ruchu samochodowego. Trasa wije się i wznosi, prowadzi też przez liczne malownicze wąwozy lessowe.  Niektóre wzniesienia są jednak wymagające i posiadają znaczne nachylenie dochodzące miejscami nawet do 10%. Mijasz kolejno: Pielaszów, Dobrocice, Zagrody i Dacharzów. Przed Sandomierzem ponownie pojawia się coraz więcej malowniczych sadów, które miejscami ciągną się aż po horyzont. Do miejsca startu wracasz przez Chwałki Dolne, przecinasz dwukrotnie drogę krajową nr 79 (należy zachować ostrożność), a następnie ul. Różaną, Wojska Polskiego i Stefana Żeromskiego docierasz na dobrze znany Ci już parking pod Bramą Opatowską.


Wykaz atrakcji na trasie wycieczki:
• Stare Miasto w Sandomierzu (Centrum Informacji Turystycznej, ul. Rynek 20, 27-600 Sandomierz, tel. 15 644 61 05, informacja@sandomierz.travel, www.sandomierz.travel)
• Kurhan – Kopiec Kwacały
• Kościół pw. św. Katarzyny i św. Stanisława w Kleczanowie (Kleczanów 111, 27-641 Obrazów, tel. 15 836 61 05)
• Ruiny zamku w Międzygórzu
• Ruiny zamku w Tudorowie
• Opatów (Centrum Informacji Turystycznej, pl. Obrońców Pokoju 34, 27-500 Opatów, tel. 15 868 13 01, e-mail: informacja@opatow.travel, www.opatow.travel)
• Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie (pl. Obrońców Pokoju 18,27-500, tel. 15 868 27 78)
• Kolegiata św. Marcina w Opatowie, ul. S. „Grota” Roweckiego 8, 27-500 Opatów, tel. 15 868 27 64.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013