Język:

Wycieczki

Wśród jezior i wzgórz Jaćwingów

MTB

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
37.1 km
Czas
3:30 hh
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
390 min
Najwyższy punkt
257 m
Najniższy punkt
152 m
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Miejsce startu:
Jeleniewo (plac przy kościele lub parking przy restauracji „Pod Jelonkiem”)
Miejsce końca:
Jeleniewo

Trasa o szczególnych walorach widokowych. Przejazd wschodnią stroną Suwalskiego Parku Krajobrazowego daje niepowtarzalną okazję podziwiania dobrze zachowanej rzeźby polodowcowej w postaci licznych wzgórz morenowych i jezior. Góra Zamkowa z wyraźnymi śladami historycznego grodu obronnego Jaćwingów, otoczona czterema jeziorami. Stożkowa Góra Cisowa, zwana suwalską Fudżijamą. Punkt widokowy w Smolnikach na jeziora, uznane za najpiękniejsze zgrupowanie jezior nizinnych w Polsce. Rynnowe jezioro Szelment Wielki (dogodne miejsce do kąpieli) z dominującą nad nim Jesionową Górą.
Wycieczka przez wschodnią część Suwalskiego Parku Krajobrazowego rozpoczyna się w Jeleniewie, przy drewnianym kościele z XIX w.
Pierwszy odcinek trasy prowadzi do Szurpił. W 2014 r. utworzono tu Izbę Pamięci Jaćwingów. Za wsią szlak skręca w prawo, w stronę Targowiska, następnie zbliża się do brzegu jeziora Szurpiły, drugiego pod względem wielkości na Suwalszczyźnie, i prowadzi dalej w kierunku otoczonej czterema jeziorami Góry Zamkowej (228 m n.p.m.). W okresie średniowiecza na jej szczycie znajdowało się centrum plemienne Jaćwieży, zachowały się tu wyraźne ślady grodu obronnego. Ustawione przy szlaku tablice informacyjne przedstawiają historię osadnictwa jaćwieskiego na tych terenach.
Dalej trasa prowadzi w kierunku Góry Cisowej (256 m n.p.m.), zwanej „suwalską Fudżijamą”. Jej charakterystyczny szczyt w kształcie stożka jest symbolem Suwalskiego Parku Krajobrazowego.
Kolejny odcinek trasy pokrywa się z czarnym szlakiem do Smolnik. Po drodze mija odnowiony młyn wodny oraz kompleks leśny, za którym, po prawej stronie, można zobaczyć taflę jeziora Kojle.
W Smolnikach, na skarpie nad polodowcowym Zagłębieniem Szeszupy, znajduje się platforma widokowa „U Pana Tadeusza”. Andrzej Wajda i Tadeusz Konwicki kręcili tu sceny do swoich filmów. W dole leżą jeziora Kojle, Perty i Purwin (nazwy pochodzą z języka litewskiego), uznane za najpiękniejsze zgrupowanie jezior nizinnych w Polsce.
Szlak biegnie dalej do szosy nr 655, mijając po drodze kolejne jeziora. Obok parkingu pod Górą Cisową skręca w lewo, na „Podlaski Szlak Bociani”, i przez Sidorówkę prowadzi w stronę rynnowego jeziora Szelment Wielki. Na położonej nad jego brzegiem Jesionowej Górze (251 m n.p.m.) znajduje się wyciąg narciarski i kompleks turystyczny.


Wariant trasy (25,2 km)

Z parkingu przy Górze Cisowej trasa prowadzi „Podlaskim szlakiem bocianim” do jeziora Szelment, pomijając Smolniki.

Kilometraż wycieczki:
• Jeleniewo – 0 km
• Szurpiły – 3 km
• Góra Zamkowa – 6 km
• parking Góra Cisowa – 9,3 km
• Góra Cisowa – 9,7 km
• Udziejek Dolny – 12,4 km
• Smolniki – 16,5 km
• Gulbieniszki– 21,8 km
• Jezioro Szelment – 31,1 km
• Jeleniewo – 37,1 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy
Drogi asfaltowe stanowią 60% trasy, pozostała część to drogi gruntowe i piaszczyste. Trasa jest częściowo oznakowana. Początkowo pokrywa się ze szlakiem z Green Velo, z Szurpił na Górę Zamkową prowadzi oznakowaną na niebiesko ścieżką, a dalej żółtym szlakiem. W okolicach Smolnik pokrywa się ze szlakiem czarnym, a do jeziora Szelment z „Podlaskim szlakiem bocianim”.


Atrakcje na trasie:
• Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniewie
• Izba Pamięci Jaćwingów w Szurpiłach
• Góra Zamkowa k. Szurpił
• Góra Cisowa k. Gulbieniszek
• Platforma widokowa „U Pana Tadeusza” w Smolnikach
• Góra Jesionowa k. Wołowni
• WOSiR Szelment - kompleks turystyczny


Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach, ul. ks. K. Hamerszmita 16, 16-400 Suwałki, tel. 87 56 62 079, cit@um.suwalki.pl, www.um.suwalki.pl

DRUKUJ

Miejsca w wycieczce (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013