Język:

Wycieczki

Do siedziby Staroobrzędowców i królestwa bociana białego

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
41.4 km
Czas
4:30 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
420 min
Najwyższy punkt
152 m
Najniższy punkt
121 m
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Miejsce startu:
Augustów, park przy Starej Poczcie
Miejsce końca:
Augustów, park przy Starej Poczcie

Trasa pozwala na podziwianie bogactwa przyrody i malowniczo wkomponowanych miejsc pamięci oraz kultu religijnego. W Gabowych Grądach można zobaczyć molennę i cmentarz Staroobrzędowców. Podmokłe tereny sprawiły, że mijane po drodze wsie upodobały sobie bociany. Warto też zboczyć ze szlaku w miejscowości Rzepiski, żeby dojechać do rezerwatu j. Kolno, gdzie z platformy rozpościera się wspaniały widok. Tablice na szlaku Orła Białego przybliżają nieco tajemnice Puszczy Augustowskiej i jej historię.
Wycieczka rozpoczyna się obok Starej Poczty w Augustowie, zbudowanej w 1. poł. XIX w. wg projektu Henryka Marconiego. Stąd bulwarami nad Kanałem Augustowskim trasa prowadzi dalej do Białobrzegów, gdzie łączy się ze szlakiem Green Velo. Nieopodal, po lewej stronie, znajduje się śluza oraz dawny młyn wodny nad Nettą, w którym obecnie mieści się restauracja.
Za młynem należy kierować się czerwonym szlakiem na Bór i Gabowe Grądy, miejscowości zamieszkane przez staroobrzędowców. Warto zwrócić uwagę na drewniane zabudowania obu wsi oraz odbudowaną po wojnie molennę (dom modlitw) i cmentarz w Gabowych Grądach.
Leśnymi duktami trasa prowadzi dalej do Rzepisk, mijając położony ok. 1 km od drogi rezerwat Jezioro Kolno, utworzony w celu ochrony miejsc lęgowych ptactwa wodnego, przede wszystkim łabędzia niemego. Obok rezerwatu stoi wieża widokowa.
Podmokłe tereny sprawiły, że okoliczne wsie upodobały sobie bociany. Położona na trasie Kolnica uważana jest za królestwo bociana białego. Przejeżdżając przez miejscowość, warto zwrócić uwagę na kościół o nietypowej konstrukcji, drewniane domy oraz przydrożne krzyże.
We wsi Odpadek trasa skręca do lasu, w kierunku jeziora Sajno, następnie łączy się ze szlakiem Green Velo, a ok. 3 km dalej ze „Szlakiem Orła Białego”. W pobliżu znajduje się Bunkier Wirskiego – zrekonstruowana ziemianka partyzancka z okresu II wojny światowej. Obiekt jest oznakowany. Można go zwiedzić po wcześniejszym ustaleniu z Nadleśnictwem Augustów.
Szlak biegnie dalej w kierunku drogi wojewódzkiej nr 664, prowadzącej do Augustowa. Po lewej stronie szosy znajduje się popularna plaża nad jeziorem Sajno.
W Augustowie należy skręcić ze szlaku Green Velo na bulwary i wzdłuż Kanału Augustowskiego dojechać do ulicy 29 listopada i śluzy Augustów. Nieopodal, po prawej stronie, znajduje się Muzeum Kanału Augustowskiego, a po lewej park przy Starej Poczcie.


Kilometraż wycieczki
• Augustów – 0 km
• Białobrzegi – 5,5 km
• Gabowe Grądy – 11,5 km
• Rzepiski – 17 km
• Kolnica – 19 km
• Sajenek – 27 km
• Augustów – 41,5 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy:
Połowę trasy wytyczono drogami asfaltowymi i ścieżkami rowerowymi, drugą połowę stanowią drogi gruntowe. Trasa prowadzi oznakowanymi szlakami rowerowymi: z Augustowa do Białobrzegów szlakiem zielonym (międzynarodowy szlak R11), z Białobrzegów do jeziora Sajno – czerwonym, nad jeziorem Sajno z początku żółtym, który następnie łączy się ze „Szlakiem Orła Białego”. Z Sajenka do Augustowa prowadzi szlak Green Velo.


Atrakcje na trasie:
• Śluza i dawny młyn wodny nad Nettą w Białobrzegach
• Zabytki i atrakcje Augustowa
• Molenna w Gabowych Grądach
• Cmentarz w Gabowych Grądach
• Rezerwat Jezioro Kolno
• Bunkier Wirskiego k. Odpadka


Centrum Informacji Turystycznej w Augustowie, Rynek Zygmunta Augusta 44, 16-300 Augustów, tel. 87 64 32 883, it@augustow.eu, www.augustow.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013