Język:

Wycieczki

Puszcza Augustowska w pigułce

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
34.9 km
Czas
3:30 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
330 min
Najwyższy punkt
130 m
Najniższy punkt
107 m
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Miejsce startu:
Rynek Zygmunta Augusta przy kolumnie Zygmunta Augusta
Miejsce końca:
Rynek Zygmunta Augusta przy kolumnie Zygmunta Augusta

Bardzo malownicza trasa, która łączy w sobie bogactwo fauny i flory oraz pomników historii. Jednym z nich jest Uroczysko Powstańce, w którym znajduje Pomnik ku czci Powstańców Styczniowych i miejsce, gdzie w 1863 roku istniała kuźnia powstańcza. Warto mieć aparat w pogotowiu, gdyż na trasie często można spotkać przedstawicieli tutejszej fauny. Malowniczo wkomponowane w krajobraz Sanktuarium w Studzienicznej to miejsce, które warto zwiedzić. W czerwcu 1999 sanktuarium odwiedził papież Jan Paweł II.
Trasa rozpoczyna się w centrum Augustowa, przy kolumnie Zygmunta Augusta – założyciela miasta. Następnie prowadzi ulicą Mostową, przecina Kanał Augustowski i ciągnącym się wzdłuż niego bulwarem, obok pomnika Żołnierzy Wyklętych, biegnie w kierunku plaży miejskiej, amfiteatru, wyciągu nart wodnych oraz dawnego Domu Turysty na Białej Górze. To zabytkowy, modernistyczny obiekt, zaprojektowany przez Macieja Nowickiego.
Na obrzeżach miasta szlak przecina Klonownicę, najkrótszą, liczącą zaledwie kilkaset metrów żeglowną rzekę w Polsce, a następnie skręca w prawo i przez wieś Strękowizna prowadzi do uroczyska Powstańce. Nad brzegiem Blizny można zobaczyć mogiły powstańców styczniowych, po drugiej stronie rzeki znajduje się miejsce, w którym w 1863 r. istniała kuźnia powstańcza. Ustawiono tu pamiątkowy monument.
Mijając po drodze śluzę Przewięź, jedną z najbardziej popularnych na Kanale Augustowskim, szlak prowadzi dalej do Studzienicznej. W miejscowości warto zwiedzić malowniczo położone sanktuarium maryjne, którego początki sięgają XVIII w. W czerwcu 1999 r. miejsce to odwiedził papież Jan Paweł II. Warto też zajrzeć do położonego nieopodal Centrum Edukacji Leśnej, w pobliżu którego wytyczono sześć leśnych ścieżek edukacyjnych.
Ze Studzienicznej trasa prowadzi dalej „Szlakiem Orła Białego” do Sajenka, mijając po drodze cmentarz wojenny. Za Sajenkiem łączy się ze szlakiem Green Velo, następnie prowadzi bulwarami wzdłuż Kanału Bystrego do Muzeum Kanału Augustowskiego. Warto tu zajrzeć, aby poznać historię tego niezwykłego zabytku techniki. Około 200 m dalej, po prawej stronie, znajduje się śluza Augustów, a po lewej Stara Poczta projektu Henryka Marconiego.
Ostatni odcinek trasy prowadzi bulwarami nad Nettą i ulicą Mostową z powrotem do Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie.


Wariant trasy (46,9 km)
Można wydłużyć wycieczkę, przejeżdżając przez rezerwat Jezioro Kalejty prowadzącym wokół niego czarnym szlakiem rowerowym „Na Powstańce”. W Sajeneku trasę można dodatkowo połączyć z tzw. małą pętlą na „Szlaku Orła Białego”, która ma ok. 12 km długości.


Kilometraż wycieczki:
• Augustów (Rynek) – 0 km
• Augustów (wyciąg nart wodnych) – 2,5 km
• Augustów (Dom Turysty na Białej Górze) – 3,5 km
• Klonownica (rzeka) – 4,5 km
• Strękowizna – 9,5 km
• Uroczysko Powstańce – 13 km
• Przewięź – 21 km
• Studzieniczna – 22 km
• Augustów (ul. Obrońców Westerplatte) – 26 km
• Augustów – 34,9 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy
Trasa częściowo oznakowana. Drogi asfaltowe i ścieżki rowerowe stanowią ok. 40% długości trasy, pozostała część to drogi gruntowe. Większa część trasy pokrywa się z czarnym szlakiem rowerowym. Odcinek Przewięź – Sajenek prowadzi szlakiem żółtym i, częściowo, „Szlakiem Orła Białego”. Na odcinku Sajenek – Kanał Bystry trasa została wytyczona w oparciu o szlak Green Velo.


Atrakcje na trasie:
• Uroczysko Powstańce
• Śluza Przewięź
• Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej – Matki Kościoła w Studzienicznej
• Centrum Edukacji Leśnej w Studzienicznej
• Śluza Augustów
• Muzeum Kanału Augustowskiego w Augustowie


Centrum Informacji Turystycznej w Augustowie, Rynek Zygmunta Augusta 44, 16-300 Augustów, tel. 87 64 32 883, it@augustow.eu, www.augustow.pl

DRUKUJ

Miejsca w wycieczce (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013