Język:

Wycieczki

Dookoła Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
49.6 km
Czas
3:30 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
270 min
Najwyższy punkt
124 m
Najniższy punkt
95 m
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Dolina Biebrzy i Narwi
Miejsce startu:
Łomża, bulwar nad rzeką
Miejsce końca:
Łomża, bulwar nad rzeką

Wycieczka prowadzi dookoła Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Po drodze czekają nas piękne widoki, dziewicza przyroda oraz porządne zmęczenie po pokonaniu licznych wzniesień … a po tym wszystkim złoty trunek wytwarzany w miejscowym browarze.
Trasa wycieczki prowadząca wokół Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi rozpoczyna się w Łomży, na bulwarach nad rzeką Narew. Przed wyruszeniem na szlak warto zwiedzić miasto, którego historia sięga IX w. Zachował się tu średniowieczny układ urbanistyczny, rynek z budynkiem ratusza, gotycka katedra pw. św. Michała Archanioła oraz zespoły klasztorne ojców kapucynów i sióstr benedyktynek.
Z Łomży należy wyjechać ulicą gen. Sikorskiego przez most na Narwi, z którego rozpościera się piękna panorama miasta, a następnie udać się w kierunku Drozdowa. Znajduje się tu Muzeum Przyrody w dawnym dworze rodziny Lutosławskich. Z tym zasłużonym w historii Polski rodem związany był Roman Dmowski, który spędził w ich majątku ostatnie lata swojego życia.
Droga prowadzi dalej wzdłuż koryta Narwi do Bronowa, gdzie trasa ponownie przecina rzekę. W pobliżu mostu znajduje się wieża widokowa, obok niej zaczyna się ścieżka przyrodnicza Koty – Bronowo, z którą pokrywa się kolejny odcinek trasy. Okoliczne podmokłe łąki upodobały sobie wędrowne ptaki – bataliony – które na przełomie kwietnia i maja odbywają tu swoje toki (gry godowe). Wzdłuż ścieżki przyrodniczej umieszczono kilka tablic informacyjnych o tutejszych ciekawostkach przyrodniczych.
Ze wsi Koty szlak prowadzi następnie do miejscowości Gać. Za wsią należy skręcić z głównej szosy w polną drogę. Znajduje się przy niej cmentarz żołnierzy niemieckich z okresu I wojny światowej.
Dalej trasa prowadzi wśród morenowych wzgórz przez Pniewo i Rybno (w okresie zimowym działa tu wyciąg narciarski) do Siemienia Nadrzecznego, mijając położony na szczycie wzniesienia punkt widokowy, z którego roztacza się malowniczy widok na zakola Narwi.
Kolejną miejscowością na trasie jest Stara Łomża. Tu – jak wskazuje nazwa – pierwotnie lokowano miasto. Na terenie wsi znajdują się pozostałości ogromnego grodziska z XI w.
Dalej ulicami Łomży szlak prowadzi z powrotem do centrum miasta.


Wariant trasy (68 km):
Można wydłużyć trasę, udając się z Bronowa do Wizny. We wrześniu 1939 r. rozegrała się tu ważna bitwa II wojny światowej.


Kilometraż wycieczki:
• Łomża – 0 km
• Drozdowo – 8 km
• Bronowo – 19 km
• Gać – 34 km
• Siemień Nadrzeczny – 42 km
• Łomża – 50 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy:
Trasa oznakowana. Większa część (85%) trasy prowadzi szosami asfaltowymi, pozostałe 15% to utwardzone drogi polne.
Trasa jest w całości oznakowana. Z Łomży do Bronowa pokrywa się z międzynarodowym szlakiem rowerowym Euro Velo R11, z Bronowa do miejscowości Koty prowadzi ścieżką przyrodniczą, a z miejscowości Gać do Łomży zielonym szlakiem pieszym.


Atrakcje na trasie:
• Zabytki Starego Miasta w Łomży
• Dwór Lutosławskich – Muzeum Przyrody w Drozdowie
• Ścieżka przyrodnicza Koty – Bronowo
• Grodzisko w Starej Łomży


Łomżyńskie Centrum Informacji Turystycznej, ul. Krzywe Koło 9, 18-400 Łomża, tel. 86 21 67 050, 601 328 181, lot_ziemialomzynska@wp.pl, www.lotlomza.nazwa.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013