Język:

Wycieczki

Poznaj historyczną stolicę Podlasia

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
39.9 km
Czas
3:00 hh
Poziom trudności
dla początkujących
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
270 min
Najwyższy punkt
131 m
Najniższy punkt
116 m
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Dolina Bugu
Miejsce startu:
Siemiatycze, ulica Kilińskiego ślepo zakończona przy centralnym rondzie w mieście
Miejsce końca:
Siemiatycze, ulica Kilińskiego ślepo zakończona przy centralnym rondzie w mieście

Nieodkryta przez masowego turystę Dolina Bugu ma wiele do zaoferowania – leniwie płynąca rzeka, Drohiczyn - pierwsza stolica województwa Podlaskiego, jednocześnie miasto o wielowiekowej i burzliwej historii, bunkry linii Mołotowa, Góra Zamkowa oraz zabudowania sakralne i historyczne. To wszystko zobaczyć można podczas jednej kilkugodzinnej wycieczki.
Trasa wycieczki tworzy pętlę pomiędzy dwoma ważnymi miastami Podlasia, powiatowymi Siemiatyczami i historyczną stolicą regionu – Drohiczynem. Szlak rozpoczyna się przy ulicy Kilińskiego w Siemiatyczach. W mieście warto obejrzeć XVII-wieczny kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, cerkiew prawosławną z XIX w., zabytkowy zespół poklasztorny księży misjonarzy oraz dawny dom talmudyczny i synagogę z 1795 r., będącą obecnie siedzibą domu kultury. Na obrzeżach miasta znajduje się zalew z plażą i molem.
Z Siemiatycz niebieski szlak rowerowy prowadzi przez Rogawkę, Bujaki i Koczery do Drohiczyna – pierwszej stolicy Podlasia. Miasto pełniło tę funkcję od 1513 r. przez prawie trzy wieki. Liczne znaleziska potwierdzają, że przez Drohiczyn przebiegał historyczny bursztynowy szlak.
Miasteczko stało się także inspiracją dla artystów – Stefan Żeromski opisał je w swojej powieści „Uroda życia”, a nadbużańskie krajobrazy zostały wykorzystane jako plenery filmowe polskich produkcji „Nad Niemnem”, „Boża Podszewka” i „Panny z Wilka”.
Będąc w Drohiczynie, warto zwiedzić Nadbużański Park Historyczno-Kulturowy. W ramach instytucji działa Muzeum Regionalne z ekspozycją historyczną i etnograficzną, dotyczącą miasta i regionu. Można tu także zobaczyć interesującą kolekcję starych motocykli i tablic rejestracyjnych oraz zwiedzić niedawno utworzone Muzeum Kajakarstwa.
Na obrzeżach Drohiczyna położona jest Góra Zamkowa, będąca atrakcyjnym punktem widokowym. Do dziś nie zachowały się na niej widoczne pozostałości dawnych umocnień,. U podnóża Góry Zamkowej znajduje się jeden z bunkrów Linii Mołotowa z 1941 r., największy spośród zachowanych obiektów Brzeskiego Rejonu Umocnionego.
Z Drohiczyna należy udać się drogą krajową nr 62 przez Zajęczniki do Klekotowa, a następnie drogą lokalną do Ogrodnik. Stąd trasa prowadzi wzdłuż granicy Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu do Wólki Nadbużnej, a następnie główną drogą z powrotem do Siemiatycz.


Kilometraż wycieczki
Siemiatycze – 0 km
Rogawka – 4,5 km
Bujaki – 9,4 km
Koczery – 11,8 km
Drohiczyn – 15,5 km
Klekotowo – 23 km
Ogrodniki – 25,6 km
Wólka Nadbużna – 30 km
Turna Mała – 31,8 km
Siemiatycze – 39 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy
Trasa częściowo oznakowana. Większą część trasy poprowadzono drogami asfaltowymi (70%) oraz szutrowymi. Trasa jest częściowo oznakowana. W większości pokrywa się z niebieskim „Nadbużańskim szlakiem rowerowym”. Z Klekotowa do Wólki Nadbużnej prowadzi czerwony szlak rowerowy, a dalej ponownie szlak niebieski.


Atrakcje na trasie
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach
Zespół poklasztorny księży misjonarzy w Siemiatyczach
Cerkiew prawosławna pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach
Synagoga w Siemiatyczach
Dom talmudyczny w Siemiatyczach
Góra Zamkowa w Drohiczynie
Nadbużański Park Historyczno-Kulturowy – Muzeum Regionalne i Muzeum Kajakarstwa w Drohiczynie
Bunkier Linii Mołotowa w Drohiczynie

Punkt Informacji Turystycznej w Siemiatyczach, ul. Legionów Piłsudskiego 3 p.129, 17-300 Siemiatycze, tel. 85 65 55 856, promocja@siemiatycze.pl

DRUKUJ

Miejsca w wycieczce (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013