Język:

Wycieczki

Do Gawrych Rudy przez dolinę Czarnej Hańczy

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
23.9 km
Czas
2:00 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
230 min
Najwyższy punkt
174 m
Najniższy punkt
129 m
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Miejsce startu:
Krzywe, Dyrekcja WPN
Miejsce końca:
Krzywe, Dyrekcja WPN

Wycieczka dla miłośników przyrody i historii. Szczególnie warta uwagi jest dolina Czarnej Hańczy. Znajdują się tu cenne zbiorowiska leśne: olsy, borealne świerczyny i bory bagienne. Otwarte przestrzenie porastają torfowiska, z charakterystycznymi kępami turzyc. W rejonie Słupia znajdziemy pozostałości po historycznej wsi, kompleks jezior Okrągłe, Długie i Muliczne, a także wieżę i pomost widokowy na jezioro Wigry. W Płocicznie znajduje się zabytkowa Wigierska Kolejka Wąskotorowa oraz Muzeum Kolejki.
Trasa wycieczki rozpoczyna się w przy siedzibie dyrekcji Wigierskiego Parku Narodowego we wsi Krzywe, skąd prowadzi dalej krótkim odcinkiem szlaku Green Velo, po czym skręca w prawo, do lasu, na oznakowaną kolorem niebieskim „Bindasową drogę”.
Kolejny fragment trasy pokrywa się z oznakowaną na czarno „Łąkową drogą”, prowadzącą w kierunku doliny Czarnej Hańczy. Przez podmokłe lasy olchowe i bory bagienne oraz porośnięte turzycami torfowiska wybudowano drewniane kładki o łącznej długości ok. 700 m.
Dalej trasa łączy się z zielonym szlakiem pieszym, który przebiega obok jeziora Muliczne, mija symboliczny cmentarz w nieistniejącej wsi Słupie i Zatokę Słupiańską z pomostem widokowym na jeziorze Wigry.
Kolejną miejscowością na szlaku jest Gawrych Ruda. Ze znajdującej się tu wieży widokowej roztacza się panorama jezior Wigry i Okrągłego. Przy kościele w Gawrych Rudzie należy skręcić w prawo, na szlak rowerowy R11, prowadzący w kierunku Płociczna.
W Płocicznie znajduje się stacja zabytkowej Wigierskiej Kolejki Wąskotorowej, zbudowanej przez Niemców w czasie I wojny światowej i służącej wówczas do przewozu drewna. Dziś kolejka stanowi atrakcję turystyczną. Warto również zajrzeć do mieszczącego się w pobliżu stacji Muzeum Kolejki.
Rowerowy szlak R11 prowadzi dalej do Sobolewa, wsi założonej w 1792 r. przez wigierskich kamedułów. Jeszcze w XIX w. działała tu hamernia (huta), zasilana wodami Czarnej Hańczy. Produkowano w niej blachę i naczynia miedziane. W Sobolewie znajduje się pomnik Jana Pawła II, upamiętniający przejazd papieża przez wieś podczas pielgrzymki w 1999 r.
Z Sobolewa z powrotem do Krzywego prowadzi lokalna droga asfaltowa.


Wariant trasy (32 km)
Trasa rozpoczyna się w centrum Suwałk i prowadzi do Krzywego szlakiem Green Velo.


Kilometraż wycieczki
• Krzywe – 0 km
• Kładka – 4,5 km
• Słupie – 10,0 km
• Gawrych Ruda – 15 km
• Sobolewo – 20 km
• Krzywe – 24 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy
Trasa oznakowana. Lokalne szosy asfaltowe stanowią ok. 50% trasy, pozostała część to drogi gruntowe i leśne. Przez tereny podmokłe prowadzą kładki, na których zaleca się prowadzenie rowerów.
Trasa jest w całości oznakowana. Początkowy i końcowy odcinek pokrywa się ze szlakiem Green Velo, pozostała część ze szlakami pieszymi WPN i szlakiem rowerowym R11.


Atrakcje na trasie:
• Cmentarz w Słupiu
• Wieża widokowa w Gawrych Rudzie
• Wigierska Kolejka Wąskotorowa w Płocicznie, Płociczno Tartak 40, 16-402 Suwałki, tel./fax.: 087 563 92 63, 697 075 906, 603 165 390, biuro@augustowska.pl, www.augustowska.pl
• Pomnik Jana Pawła II w Sobolewie


Centrum Informacji Turystycznej – Wigierski Park Narodowy, Krzywe 82, 16-402 Suwałki, tel. 87 56 32 562, 510 992 672, turystyka@wigry.org.pl, www.wigry.win.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013