Język:

Wycieczki

Od stolicy flisaków po stolicę grzybiarzy

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
37.1 km
Czas
3:50 h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
300 min
Najwyższy punkt
178 m
Najniższy punkt
130 m
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Ulanów
Miejsce końca:
Ulanów

Port rzeczny, malownicze miasteczko Ulanów, lasy w pobliżu Harasiuk i sielskie krajobrazy – to wszystko podczas jednej wycieczki. Na rowerzystów czekają takie atrakcje jak: Muzeum Flisactwa Polskiego w Ulanowie, spływy tratwami, bulwary, wydmy śródlądowe oraz słynące z obfitości grzybów lasy okolic Harasiuk.
Trasa wycieczki rozpoczyna się na rynku w Ulanowie – miasteczku położonym u zbiegu Sanu i Tanwi, które słynie z wielowiekowych tradycji flisackich. W czasach świetności Ulanowa funkcjonował tu ważny port rzeczny, z którego spławiano zboże z południa Polski do Gdańska, a samo miasto nazywane było „Małym Gdańskiem”.
Rozwój transportu kolejowego doprowadził do zaniku tradycji flisackich, znalazło się jednak wielu pasjonatów, którzy działają na rzecz zachowania lokalnego dziedzictwa. W 1991 r. zostało założone Bractwo Miłośników Ziemi Ulanowskiej, którego celem statutowym jest rozwijanie i kultywowanie współczesnych form tradycji flisackiej. Bractwo dąży do wznowienia spławu drewna, a dla turystów organizowane są spływy galarami.
Podczas pobytu w Ulanowie można odwiedzić Muzeum Flisactwa Polskiego, obejrzeć miejscowy rynek oraz przespacerować się nadsańskimi bulwarami. Warto również wybrać się do miejsca, w którym Tanew wpada do Sanu.
Z Ulanowa szlak prowadzi ulicą 3 Maja w kierunku wschodnim, do miejscowości Dąbrowica. Tutaj na jednym ze skrzyżowań znajduje się znak informujący o tym, że droga wojewódzka nr 858 jest ślepa. Tą właśnie drogą należy udać się dalej na wschód, do miejsca, w którym nawierzchnia asfaltowa zmienia się na szutrową. Ten, liczący ok. 2,5 km odcinek trasy, jest jednym z najbardziej malowniczych. Pojawiają się na nim polne skrzyżowania, przez które należy przejeżdżać na wprost.
Za granicą lasu, w miejscowości Sieraków, nawierzchnia ponownie zmienia się na asfaltową. Po lewej stronie drogi znajduje się jedna z wielu na tym terenie śródlądowych wydm.
Następnie, wzdłuż rzeki Tanew, szlak prowadzi do lasów harasiuckich – znanego wśród miłośników grzybobrań „królestwa grzybiarzy”. W skład drzewostanu wchodzą tu m.in. sosny, dęby i brzozy, a w runie pojawiają się borówki, pszeniec i orlica. Amatorzy zbierania grzybów mogą skorzystać z oferty noclegu w miejscowych gospodarstwach agroturystycznych.
Trasa prowadzi dalej przez las w stronę Huciska i Krzeszowa. Na tym odcinku można często spotkać dziką zwierzynę. W Krzeszowie znajduje się skrzyżowanie, na którym należy skręcić w prawo, obierając kierunek na Ulanów.


Przebieg i kilometraż:
• Ulanów - 0 km
• Dąbrowica - 7,5 km
• Sieraków - 13,5 km
• Harasiuki - 15,5 km
• Hucisko - 21 km
• Krzeszów - 26,5 km
• Bieliny - 31 km
• Ulanów - 37 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy:
Trasa prowadzi drogami asfaltowymi. Wyjątkiem jest 2,5-kilometrowy odcinek między Dąbrowicą a Sierakowem, gdzie pojawia się nawierzchnia szutrowa. Trasa nie jest oznakowana.


Wykaz atrakcji na trasie wycieczki:
• Rynek w Ulanowie,
• Muzeum Flisactwa Polskiego w Ulanowie, Rynek 4, Ulanów, tel. 883 138 222,
• Ujście Tanwi do Sanu w Ulanowie,
• Lasy w Harasiukach – „Królestwo grzybiarzy”,
• Śródlądowa wydma k. Sierakowa,
• Krzeszów - zabytkowy, drewniany kościół z XVIII w.


Biuro Informacji Turystycznej w Nisku, ul. Rzeszowska 42, 37-400 Nisko, tel. 15 84 11 331, e-mail: lgdnisko@wp.pl, www.bitnisko.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013