Język:

Wycieczki

Okolice bocianiej stolicy i pięknych cerkwi

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
21.6 km
Czas
1:50 h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
180 min
Najwyższy punkt
237 m
Najniższy punkt
217 m
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Pogórze Karpackie
Miejsce startu:
Stubno
Miejsce końca:
Stubno

Stosunkowo niedługa trasa pozwala zwiedzić kilka interesujących miejsc, wśród nich Stubno – miejscowość uznawaną za polską stolicę bociana, Chotyniec z niezwykle cenną drewnianą cerkwią, wpisaną na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO, Wycieczka rozpoczyna się na parkingu przy kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Stubnie. W centrum miejscowości znajduje się pomnik bociana, a pomiędzy zabudowaniami wsi odnaleźć można liczne gniazda tych ptaków. Warto także obejrzeć dwór, należący niegdyś do rodu Myszkowskich, położony na terenie obecnej stadniny koni.
Następnie, przez Stubienko, trasa prowadzi dalej do Nienowic. Można się tutaj zatrzymać, aby zobaczyć prawosławną cerkiew z początku XX w. oraz małą elektrownię wodną na rzece Wisznia.
Kolejny punkt na trasie wycieczki to Chotyniec. Prowadząca do niego droga przebiega przez dwie estakady i jeden krótki tunel pod autostradą A4. W centrum miejscowości położona jest otoczona starodrzewiem, zabytkowa drewniana cerkiew z początku XVII w., uznawana za jedną z najpiękniejszych w Polsce. W jej wnętrzu zachowała się polichromia z XVIII w. z niezwykłym malowidłem, przedstawiającym Sąd Ostateczny.
Niezbyt ruchliwa droga prowadzi z Hruszowic z powrotem do Stubna. Po zakończeniu przejażdżki rowerowej można spróbować swoich sił podczas jazdy konnej, korzystając z oferty miejscowej stadniny.

Nawierzchnia i oznakowanie trasy:
Większą część trasy poprowadzono drogami asfaltowymi, jedynie odcinek od Nienowic do Chotyńca przebiega drogą szutrową. Na odcinku Chotyniec – Stubno trasa częściowo pokrywa się z głównym szlakiem Green Velo oraz ze „Szlakiem Ikon”. Przy głównych atrakcjach turystycznych znajdują się tablice informacyjne.


Przebieg i kilometraż:
• Stubno - 0 km
• Stubienko - 2 km
• Nienowice - 6 km
• Chotyniec - 13 km
• Hruszowice - 15 km
• Stubno - 22 km


Wykaz atrakcji na trasie wycieczki:
• Cerkiew pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu
• Cerkiew pw. Ofiarowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Nienowicach
• Dwór Myszkowskich w Stubnie
• Pomnik bociana w Stubnie
• Stadnina koni w Stubnie


Centrum Informacji Turystycznej, ul. Grodzka 1, 37-700 Przemyśl, tel. 16 67 52 163, e-mail: cit@um.przemysl.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013