Język:

Wycieczki

Kresowym szlakiem

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
32.5 km
Czas
3:20 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
330 min
Najwyższy punkt
197 m
Najniższy punkt
139 m
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Horyniec-Zdrój
Miejsce końca:
Horyniec-Zdrój

Ta wyjątkowa podróż rozpoczyna się w Horyńcu Zdroju. Dzięki leczniczym właściwościom tutejszych źródeł siarczkowych miejscowość znana była już od dawna. Przyjeżdżać tu miała nawet sama Marysieńka Sobieska, z królem Jan III. Jednak pierwsze udokumentowane początki uzdrowiska przypadają na II połowę XIX w. i związane są z osobą Aleksandra Ponińskiego. To właśnie on urządził tu pierwszy prymitywny zakład kąpielowy. Pozostałością po rodzie Ponińskich jest pałac, w którym obecnie mieści się prywatne sanatorium oraz budynek teatru dworskiego.
Trasa szczególnie polecana dla rowerzystów, którzy pragną przeżyć prawdziwą przygodę, przemierzając leśne zakamarki kilkaset metrów od granicy z Ukrainą. Wycieczka rozpoczyna się na parkingu przy Sanatorium Bajka (dawny Pałac Ponińskich) w Horyńcu-Zdroju.Z Horyńca trasa prowadzi do położonej nieopodal miejscowości Radruż. Tutaj, kilkaset metrów od granicy z Ukrainą, stoi zabytkowa cerkiew, wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Według dostępnych źródeł jest to najstarsza cerkiew w Polsce, przez wielu uważana także za najcenniejszą i najpiękniejszą w kraju.
Kolejny odcinek trasy biegnie przez tereny leśne i łąki, wzdłuż oddalonej o kilkaset metrów ukraińskiej granicy. Na tym fragmencie trasy można spotkać rozmaite dzikie zwierzęta, m.in. sarny, lisy, zające i dziki. Ze względu na bliskość granicy należy być przygotowanym na kontrolę Straży Granicznej i mieć przy sobie dokument tożsamości.
Dalej droga biegnie cały czas prosto do miejscowości Basznia Dolna. Tu należy skręcić w prawo, na szosę nr 867, która prowadzi z powrotem do Horyńca-Zdroju. Rowerzyści spragnieni relaksu po pokonaniu trasy mogą odpocząć, korzystając z szerokiej oferty rekreacyjnej uzdrowiska.


Przebieg i kilometraż:
• Horyniec-Zdrój - 0 km
• Radruż - 3,5 km
• Huta Kryształowa - 10,5 km
• Basznia Dolna - 19,5 km
• Horyniec-Zdrój - 32,5 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy:
Drogi asfaltowe stanowią ok. 65% długości trasy, natomiast drogi szutrowe i gruntowo-piaszczyste ok. 35%. Odcinek Horyniec-Zdrój – Huta Kryształowa został wytyczony w oparciu o szlak Green Velo. Na pozostałej części trasy występują typowe dla dróg publicznych drogowskazy, a przy najbardziej atrakcyjnych miejscach znajdują się tablice informacyjne.


Wykaz atrakcji na trasie wycieczki:
• Cmentarz z mauzoleum Ponińskich, kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, kościół zdrojowy pw. bł. Jakuba Strzemię, Pałac Ponińskich, Park Zdrokowy, Teatr dworski: Punkt Informacji Turystycznej, ul. Jana III Sobieskiego 4, 37-620 Horyniec-Zdrój, tel. 16 631 31 05, e-mail: gokhoryniec@wp.pl, www.horyniec-zdroj.pl
• Cmentarz z obeliskiem upamiętniającym żołnierzy UPA w Radrużu
• Zespół Cerkiewny w Radrużu

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013