Język:

Wycieczki

Myśliwskim szlakiem

Rodzinne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
35.5 km
Czas
2:50 h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
270 min
Najwyższy punkt
265 m
Najniższy punkt
127 m
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Wola Zarczycka
Miejsce końca:
Wola Zarczycka

Trasa na krótkich odcinkach pokrywa się z czerwonym szlakiem rowerowym (Nowa Sarzyna). Z Brzózy Królewskiej do Pałacu myśliwskiego Potockich w Julinie prowadzi szlak Green Velo.Wspomniane odcinki oznakowane są wg standardu znakowania turystycznych szlaków rowerowych. Na pozostałych odcinkach trasy występują charakterystyczne dla dróg publicznych drogowskazy. Przy najważniejszych atrakcjach turystycznych występują informacyjne tablice turystyczne.
Przejazd trasą wycieczki stanowi wyjątkową podróż śladami ordynatów łańcuckich. Szlak przebiega w znacznej części leśnymi drogami, które w XIX w. oraz na początku wieku XX przemierzali podczas polowań arystokraci z Polski i Europy.
Trasa rozpoczyna się na stoku śródleśnej wydmy, na której znajduje się najmniejszy w Polsce, zajmujący powierzchnię zaledwie 10 a, rezerwat przyrody Kołacznia. Ochroną objęto tu jedyne w Polsce, naturalne stanowisko różanecznika żółtego, zwanego także azalią pontyjską. Miejsce to najpiękniej wygląda w maju, w czasie kiedy przypada okres kwitnienia rośliny.
Dalej piaszczysto-szutrową drogą szlak prowadzi w kierunku Woli Zarczyckiej. Wieś podczas II wojny światowej została spacyfikowana, a ponad siedemdziesięciu jej mieszkańców rozstrzelano. W miejscu egzekucji stoi obecnie pomnik, upamiętniający to tragiczne wydarzenie.
Kolejną miejscowością na trasie jest mająca typowo rolniczy charakter Brzóza Królewska, skąd szlak prowadzi dalej leśnymi drogami. Po przejechaniu ok. 12,5 km należy skręcić w prawo, na Julin. Z tego miejsca do dawnego pałacu myśliwskiego Potockich prowadzi szlak Green Velo.
Inicjatorem budowy pałacu myśliwskiego był II ordynat łańcucki, Alfred Potocki. Budynek o nieregularnym kształcie wybudowano z bali w stylu tyrolsko-szwajcarskim. Obiekt był bardzo chętnie odwiedzany nie tylko przez swoich właścicieli, ale również przez przedstawicieli arystokratycznych rodów z Europy. W ramach letnich pobytów odbywały się tu polowania i wieczorne przyjęcia z tańcami. Obecnie pałac nie jest użytkowany i stopniowo popada w ruinę.
Spod pałacu myśliwskiego szlak prowadzi na północ szutrową leśną drogą, przy której znajdują się ambony myśliwskie oraz śródlądowe wydmy. Na pierwszym skrzyżowaniu należy skręcić w prawo, w kierunku wschodnim i dalej jechać cały czas prosto, w stronę zalewu w Brzózie Królewskiej. Tutaj szlak zamyka pętlę, a ostatni fragment trasy prowadzi do rezerwatu Kołacznia.


Przebieg i kilometraż:
• Rezerwat przyrody Kołacznia - 0 km
• Wola Zarczycka - 2 km
• Brzóza Królewska - 8,5 km
• Julin - 18,5 km
• Brzóza Królewska - 26,5 km
• Rezerwat przyrody Kołacznia - 35,5 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy:
Większą część trasy wytyczono drogami o nawierzchni asfaltowej, jedynie odcinek z Julina do Brzózy Królewskiej prowadzi drogą szutrowa. Trasa na krótkich odcinkach pokrywa się z czerwonym szlakiem rowerowym. Z Brzózy Królewskiej do pałacu myśliwskiego w Julinie prowadzi szlak Green Velo. Na pozostałych odcinkach trasy występuje typowe dla dróg publicznych oznakowanie, a przy najważniejszych atrakcjach turystycznych umieszczono tablice informacyjne.


Wykaz atrakcji na trasie:
• Pałac myśliwski Potockich w Julinie
• Pomnik w Woli Zarczyckiej
• Rezerwat florystyczny Kołacznia


Muzeum Ziemi Leżajskiej – Informacja Turystyczna, ul. Mickiewicza 20a, 37-300 Leżajsk, tel. 17 24 02 235, e-mail: informacja@muzeum-lezajsk.pl, www.muzeum-lezajsk.pl

DRUKUJ

Miejsca w wycieczce (2)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013