Język:

Wycieczki

Na szlaku uroczysk Lasów Janowskich

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
47.8 km
Czas
4:50 h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
480 min
Najwyższy punkt
188 m
Najniższy punkt
151 m
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Jastkowice
Miejsce końca:
Jastkowice

Jeśli ktoś ma zamiar odbyć niezwykłą podróż po zakątkach Lasów Janowskich – ta wycieczka jest dla niego. Trasa w większości poprowadzona jest szutrowymi i gruntowymi drogami przebiegającymi przez kompleks leśny, który należy do Puszczy Solskiej. Najważniejsze atrakcje na trasie to Rezerwat Jastkowice, Rezerwat Imiełty Ług, pomnik ku czci zamordowanych podczas II wojny światowej mieszkańców wsi Kalenne, osada leśna Kalenne oraz kompleks stawów.
Trasa wycieczki rozpoczyna się na parkingu przy kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Jastkowicach i prowadzi przez najpiękniejsze zakątki Lasów Janowskich – kompleksu leśnego, będącego częścią Puszczy Solskiej. Pierwszy, 2-kilometrowy odcinek pokrywa się z żółtym szlakiem rowerowym i prowadzi do granicy lasu. Od tego miejsca trasa nie jest oznakowana, dlatego warto mieć przy sobie mapę lub odbiornik GPS. Dalej droga przebiega obok rezerwatu przyrody Jastkowice, ustanowionego w celu ochrony naturalnego lasu mieszanego o charakterze puszczańskim. Na kolejnych, małych leśnych skrzyżowaniach należy cały czas jechać prosto, kierując się na Dębowiec (trasa wycieczki nie prowadzi przez samą osadę), a następnie na rezerwat Imielty Ług. Przy granicy rezerwatu warto zboczyć ze szlaku i obejrzeć stanowiące przedmiot ochrony torfowiska i bagna oraz malowniczy staw.
Następnie, miejscami piaszczystą drogą, szlak prowadzi przez obszar zalesionych wydm do położonego dalej na wschód Obszaru Natura 2000 – Uroczyska Lasów Janowskich. Kolejnym charakterystycznym punktem na trasie wycieczki jest pomnik upamiętniający tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej, kiedy to podczas akcji pacyfikacyjnej, przeprowadzonej przez hitlerowców, rozstrzelano wielu mieszkańców wsi Kalenne. Pomnik znajduje się na skrzyżowaniu z drogą asfaltową, w którą należy skręcić, kierując się do niewielkiej wsi Gwizdów. Ok. 1,5 km od centrum miejscowości trzeba zjechać z drogi asfaltowej na piaszczystą, kierując się dalej „Szlakiem dziedzictwa kulturowego”. Tu rozpoczyna się jeden z najbardziej interesujących odcinków trasy, prowadzący przez środek dużego kompleksu stawów. Przejeżdżając tędy należy zachować ostrożność, ponieważ wąska i piaszczysta droga przebiega bezpośrednio nad wodą.
Następne miejscowości na trasie to Janiki i Goliszowiec. Stamtąd szlak prowadzi przez Rzeczycę Długą z powrotem do Jastkowic.


Wariant trasy (35 km) :
Wycieczkę można znacznie skrócić, przejeżdżając przez rezerwat Imiełty Ług do wsi Gwizdów. Ten wariant trasy daje możliwość bliższego przyjrzenia się atrakcjom rezerwatu.


Przebieg i kilometraż:
• Jastkowice - 0 km
• Rezerwat Jastkowice - 4,5 km
• Rezerwat Imiełty Ług - 12 km
• Kalenne - 24 km
• Gwizdów - 28 km
• stawy nad rzeką Łukawicą - 32 km
• Goliszowiec - 40 km
• Rzeczyca Długa - 43 km
• Jastkowice - 48 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy:
Większa część trasy została poprowadzona leśnymi drogami szutrowymi i gruntowymi, które nie są oznakowane. Jedynie odcinek z Jastkowic do rezerwatu Jastkowice pokrywa się z żółtym szlakiem rowerowym. Na trasie znajdują się ławki i drewniane wiaty turystyczne.


Wykaz atrakcji na trasie:
• Rezerwat Jastkowice
• Osada leśna „Doboszówka” w Kalennem
• Pomnik w Kalennem
• Rezerwat Imiełty Ług


Punkt Informacji Turystycznej w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1, 37-464 Stalowa Wola, tel. 15 84 48 556, e-mail: it@stalowawola.pl

DRUKUJ

Miejsca w wycieczce (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013