Język:

Wycieczki

Leśne okolice arłamowskiej rezydencji

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
36.2 km
Czas
3:20 h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
360 min
Najwyższy punkt
617 m
Najniższy punkt
309 m
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Pogórze Karpackie
Miejsce startu:
Posada Rybotycka
Miejsce końca:
Posada Rybotycka

Wycieczka pozwala na zwiedzenie jednego z najciekawszych i niezwykłych miejsc województwa podkarpackiego. Obronna cerkiew św. Onufrego, punkt widokowy oraz ośrodek w Arłamowie to największe atrakcje turystyczne na trasie. Wycieczkę można urozmaicić udając się do nieodległej Kalwarii Pacławskiej.
Wycieczka rozpoczyna się w Posadzie Rybotyckiej nieopodal cerkwi św. Onufrego. To właśnie ten wspaniały zabytek sprawił, że miejscowość znana jest w całym regionie. Obiekt usytuowany jest w malowniczej dolinie Wiaru, na niewielkim pagórku. Według obecnego stanu wiedzy wspomniana świątynia uważana jest za najstarszą zachowaną cerkiew obronną w Polsce (XV wiek). Wybudowana w stylu gotyckim, z kwadratową nawą zwieńczoną wieżą o charakterze obronnym. Osoby spostrzegawcze mogą zauważyć małe okienka strzelnicze zlokalizowane w górnych częściach wież. Bez wątpienia warto wejść do środka, aby pooglądać niezwykłą bizantyjską polichromię.
Po opuszczeniu Posady Rybotyckiej nalezy jechać dalej doliną rzeki Wiar w kierunku miejscowości Rybotycze. Kolejny odcinek Robotycze – Arłamów pokrywa się ze szlakiem rowerowym o wdzięcznej nazwie „Łącznik Szwejka”. Wspomniany fragment jest wymagający, gdyż prowadzi cały czas pod górę, jednak wysiłek w pełni rekompensuje piękna panorama widokowa. Będąc w Arłamowie warto odwiedzić założony w czasach PRL-u luksusowy ośrodek wypoczynkowy. Przy tej okazji należy wspomnieć o tym, że podczas stanu wojennego przebywał tutaj Lech Wałęsa.
Dalej trasa z Arłamowa prowadzi doliną potoku Jamninki do miejscowości Trójca. Ten odcinek wycieczki może zachwycić wspaniałym widokiem dziewiczych pól. Są to opustoszałe tereny, na który niegdyś istniały osady.Gdzieniegdzie można znaleźć pojedyncze drzewa owocowe, starą studnię czy samotną kapliczkę. To jedyne pozostałości po dawnych mieszkańcach.
Końcowy odcinek trasy prowadzi rowerowym szlakiem ikon.
Wariant trasy (44 km):Trasa prowadzi z Rybotycz do Kalwarii Pacławskiej, miejscowości znanej na Podkarpaciu dzięki znajdującemu się tu Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. Z Kalwarii należy wrócić ok. 4 km tą samą drogą, a przed Rybotyczami skręcić w lewo, w kierunku Markowej, na główną trasę wycieczki.


Przebieg i kilometraż:
• Posada Rybotycka - 0 km
• Rybotycze - 4 km
• Makowa - 7,5 km
• Arłamów - 18,5 km
• Trójca - 30 km
• Posada Rybotycka - 36 km


Wykaz atrakcji na trasie:
• Cerkiew obronna pw. św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej,
• Hotel Arłamów (dawny Ośrodek Wypoczynkowy Urzędu Rady Ministrów PRL), Arłamów, 38-700 Ustrzyki Dolne, www.arlamow.pl


Bieszczadzkie Centrum Informacji i Promocji, Rynek 16, 38-700 Ustrzyki Dolne, tel. 13 47 11 130, e-mail: cit@ustrzyki-dolne.pl, www.cit.ustrzyki-dolne.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013