Język:

Wycieczki

Śladami osadników ruskich

Rodzinne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
26.2 km
Czas
3:00 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
300 min
Najwyższy punkt
284 m
Najniższy punkt
168 m
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Werchrata
Miejsce końca:
Werchrata

Trasa wycieczki, w znacznej części poprowadzona przez obszar Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego, rozpoczyna się na parkingu przy kościele pw. św. Józefa Robotnika w Werchracie. Neoklasycystyczny obiekt, z centralnie umieszczoną kopułą, został wybudowany w 1910 r. i funkcjonował do II wojny światowej jako cerkiew greckokatolicka. Wewnątrz świątyni zachowały się cenne zabytki sztuki sakralnej. Po drugiej stronie drogi położony jest cmentarz z okresu I wojny światowej, uporządkowany i odnowiony staraniem Austriackiego Czarnego Krzyża i władz gminy Horyniec-Zdrój.
Około 200 m od kościoła znajduje się skrzyżowanie. Tutaj należy skręcić w prawo i jechać dalej drogą biegnącą wzdłuż torów kolejowych. W położonej na trasie miejscowości Dziewięcierz stoi dawny PGR, w którym obecnie prowadzona jest hodowla krów rasy Highland Cattle (szkockie bydło górskie).
Przed Horyńcem, po lewej stronie szosy, przebiega Europejski Dział Wodny, rozgraniczający zlewisko Morza Bałtyckiego i Czarnego. Miejsce to jest trudne do odnalezienia, ponieważ nie zostało oznakowane.
Z drogi biegnącej w dół zbocza widać zabudowania Horyńca-Zdroju. Warto zatrzymać się w tej miejscowości, aby obejrzeć dawny Pałac Ponińskich, Park Zdrojowy i budynek teatru dworskiego. Lecznicze właściwości horynieckich wód siarczkowych są znane już od dawna, wg podań miała z nich korzystać sama królowa Marysieńka.
Z Horyńca-Zdroju oznakowanym szlakiem Green Velo należy skierować się na północ, do Nowin Horynieckich. Tutaj asfaltowa nawierzchnia przechodzi w szutrową, a oznakowanie szlaku Green Velo zmienia się na czerwony szlak rowerowy „Nad Brusienką”.
Kolejny fragment trasy przebiega przez tereny Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego. Na 20. kilometrze trasy znajduje się skrzyżowanie dróg leśnych. W tym miejscu należy zjechać z czerwonego szlaku rowerowego, który skręca w lewo, w kierunku północnym, i pojechać prosto, do drogi nr 867, a na skrzyżowaniu z nią skręcić w prawo, na Werchratę.


Przebieg i kilometraż:
• Werchrata - 0 km
• Dziewięcierz - 4,5 km
• Horyniec-Zdrój - 12 km
• Nowiny Horynieckie - 16 km
• Werchrata - 26 km


Infrastruktura i nawierzchnia:
Drogi asfaltowe stanowią ok. 65% długości trasy, pozostałe 35% to drogi szutrowe. Od Horyńca-Zdroju do Nowin Horynieckich trasa pokrywa się ze szlakiem Green Velo. Na kolejnym odcinku trasa została wytyczona w oparciu o czerwony szlak rowerowy „Nad Brusienką”. Na głównych skrzyżowaniach umieszczono drogowskazy, a przy najważniejszych atrakcjach turystycznych – tablice informacyjne.


Atrakcje na trasie:
• Cmentarz z mauzoleum Ponińskich, kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, kościół zdrojowy pw. bł. Jakuba Strzemię, Pałac Ponińskich, Park Zdrojowy, Teatr dworski: Punkt Informacji Turystycznej, ul. Jana III Sobieskiego 4, 37-620 Horyniec-Zdrój, tel. 16 631 31 05, e-mail: gokhoryniec@wp.pl, www.horyniec-zdroj.pl
• Cmentarz wojenny w Werchracie
• Europejski Dział Wodny k. Horyńca-Zdroju
• Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Werchracie

Punkt Informacji Turystycznej
ul. Jana III Sobieskiego 4, 37-620 Horyniec-Zdrój, tel. 16 631 31 05
gokhoryniec@wp.pl, www.horyniec-zdroj.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013