Język:

Wycieczki

W sercu Puszczy Sandomierskiej

Rodzinne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
53.7 km
Czas
4:00 h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
420 min
Najwyższy punkt
197 m
Najniższy punkt
128 m
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Raniżów
Miejsce końca:
Raniżów

Trasa wycieczki prowadzi po mało znanych zakątkach Puszczy Sandomierskiej. Usytuowane nieopodal lasu miejscowości, kryją często prawdziwe oazy spokoju i relaksu. Najważniejszymi atrakcjami na trasie są: Zalew w Wilczej Woli, zabytkowy dwór z parkiem w Dzikowcu i wielowiekowa zagroda bartnicza. Dodatkowych atrakcji, może dostarczyć widok tak licznie występujących tu dzikich zwierząt.
Wycieczka rozpoczyna się obok budynku Urzędu Gminy w Raniżowie – wsi położonej na Płaskowyżu Kolbuszowskim, w sercu dawnej Puszczy Sandomierskiej. Okolice te już od średniowiecza słynęły z bogatej fauny, żyjącej w tutejszych lasach i na polach. Jako znakomite tereny łowieckie upodobali je sobie polscy królowie: Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło. Dziś także można tu spotkać liczną zwierzynę, m.in. sarny, dziki, zające, bażanty, bociany, jastrzębie, a nawet bieliki.
Opuszczając Raniżów, należy udać się na północ, do Woli Raniżowskiej. Dalej trasa prowadzi przez Gwoździec, Spie i Wilczą Wolę, gdzie mija malowniczy zalew – jezioro Maziarnia, a następnie przez Kopcie i Lipnicę do Dzikowca. W Dzikowcu znajduje się zabytkowy zespół dworsko-parkowy, na który składa się wzniesiony w 1. poł. XIX w., klasycystyczny dwór wraz z oficyną dworską i spichlerzem, położony na terenie malowniczego parku.
Jednym z ważniejszych miejsc na trasie wycieczki jest Zembrza. Jadąc w jej kierunku, łatwo jest się zgubić na nieoznakowanych leśnych skrzyżowaniach, dlatego warto mieć przy sobie mapę lub odbiornik GPS. W Zembrzy znajduje się odwieczna zagroda bartnicza. W czasach kiedy obszar ten porastała gęsta Puszcza Sandomierska, król Jan Kazimierz nakazał wykarczować las i utworzyć zagrodę, której zadaniem miało być zaopatrywanie dworu królewskiego w miód i wosk. Ciekawostką jest fakt, że do dziś w tym miejscu żyją potomkowie założycieli zagrody, którzy nadal zajmują się bartnictwem.
Z Zembrzy ostatni, ok. 5-kilometrowy odcinek trasy prowadzi z powrotem do centrum Raniżowa.


Wariant trasy (56 km):
Będąc w Starym Narcie, warto podjechać do Nowego Nartu, aby obejrzeć zabytkowy park podworski. Został on niedawno odrestaurowany, stając się ważną atrakcją turystyczną okolicy. Powrót na główną trasę wycieczki odbywa się tą samą drogą.


Przebieg i kilometraż:
• Raniżów - 0 km
• Wola Raniżowska - 4,5 km
• Wilcza Wola - 10,5 km
• Stary Nart - 15 km
• Gwoździec - 17,5 km
• Spie - 24 km
• Wilcza Wola - 27 km
• Kopcie - 31,5 km
• Lipnica - 38,5 km
• Dzikowiec - 42,5 km
• Zembrza - 48,5 km
• Raniżów - 53,5 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy:
Prawie całą trasę poprowadzono drogami o nawierzchni asfaltowej. Fragmenty dogi szutrowej pojawiają się między miejscowościami Gwoździec i Spie oraz na odcinku prowadzącym przez las do Zembrzy. Tutaj zdarzają się także fragmenty piaszczyste. Trasa nie jest oznakowana, znajdują się przy niej znaki typowe dla dróg publicznych oraz kilka tablic informacyjnych dla turystów.


Wykaz atrakcji na trasie:
• Jezioro Maziarnia w Wilczej Woli,
• Zagroda bartnicza w Zembrzy,
• Zespół dworsko-parkowy w Dzikowcu.


Punkt Informacji Turystycznej i Kulturalnej „Rzeszów Zaprasza”, ul. Rynek 26, 35-064 Rzeszów, tel. 17 85 25 777, www.rzeszowzaprasza.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013