Język:

Wycieczki

W krainie roztoczańskich stawów

Rodzinne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
16.9 km
Czas
1:40 hh
Poziom trudności
dla początkujących
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
160 min
Najwyższy punkt
185 m
Najniższy punkt
148 m
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Ruda Różaniecka
Miejsce końca:
Ruda Różaniecka

Trasa wycieczki przebiega przez stosunkowo mało popularny wśród turystów obszar Południowego Roztocza. Została poprowadzona drogami o niewielkim natężeniu ruchu, co zapewnia rowerzystom poczucie komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy.
Wycieczka rozpoczyna się w centrum Rudy Różanieckiej – miejscowości, która swoją dwuczłonową nazwę zawdzięcza założonemu tutaj w XVII w. zakładowi metalurgicznemu oraz rzece Różaniec. Najważniejszym zabytkiem we wsi jest okazały pałac Brunickichi-Wattmannów wybudowany w stylu neobarokowym. Ruda Różaniecka słynie ze znajdującego się tutaj kompleksu stawów rybnych, będących rajem dla miłośników wędkarstwa. Dzięki prowadzonym zabiegom technicznym, sanitarno-zdrowotnym oraz żywieniowym, hodowane tu ryby mają znakomite walory smakowe. Dla amatorów wędkarstwa w pobliżu stawów przygotowano miejsca noclegowe oraz pole namiotowe.
Dalej trasa prowadzi przez tereny o niewielkich różnicach wysokości, drogami o małym natężeniu ruchu. Za granicą lasu, po prawej stronie mija stawy i ok. 4,5 km dalej skręca prawo, w kierunku północnym. Nieco zaniedbaną drogą szutrowo-kamienistą prowadzi przez tereny Puszczy Solskiej, by po ok. 10 km dotrzeć do Huty Różanieckiej – miejscowości położonej na granicy Kotliny Sandomierskiej i Roztocza. Miłośnicy geologii powinni odwiedzić położony nieopodal kamieniołom, w którym wydobywano wapień dla miejscowych kamieniarzy. Tutejsze skały pochodzą z epoki miocenu, w okolicy można łatwo odnaleźć skamieniałości ostryg i przegrzebków.
Oznakowany szlak rowerowy „Po gminie Narol” prowadzi dalej na południe, w kierunku Rudy Różanieckiej. Przed miejscowością, po prawej stronie drogi, położony jest ośrodek wypoczynkowo-szkoleniowy Dębowy Dwór z kąpieliskiem, na którym można się zrelaksować na zakończenie przejażdżki. Ponadto na trasie wycieczki znajduje się restauracja oraz trzy gospodarstwa agroturystyczne.


Przebieg i kilometraż:
• Ruda Różaniecka - 0 km
• Huta Różaniecka - 10 km
• Ruda Różaniecka - 17 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy:
Poprowadzona drogami o nawierzchni asfaltowej i szutrowo-kamienistej trasa pokrywa się ze szlakiem rowerowym „Po Gminie Narol”. Obok głównych atrakcji turystycznych umieszczono tablice informacyjne.


Atrakcje na trasie:
• Kamieniołom w Hucie Różanieckiej
• Kąpielisko w Rudzie Różanieckiej
• Kompleks stawów rybnych w Rudzie Różanieckiej
• Pałac Brunickich i Wattmannów w Rudzie Różanieckiej

Punkt Informacji Turystycznej przy GOK
ul. Tomaszowska 100, 22-672 Susiec, tel. 84 66 54 410
www.gok.susiec.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013