Język:

Wycieczki

Szlakiem gniazd rodowych

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
24.6 km
Czas
2:30 h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
280 min
Najwyższy punkt
382 m
Najniższy punkt
201 m
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Pogórze Karpackie
Miejsce startu:
Nozdrzec
Miejsce końca:
Nozdrzec

Wycieczka stanowi wyjątkową podróż po terenach, które niegdyś były we władaniu największych rodów rycerskich i arystokratycznych Rzeczpospolitej. Na szczególną uwagę zasługują 3 atrakcje, które swoim istnieniem próbują przypomnieć zapomniane historie osób szlachetnie urodzonych. Pałac i pomnik pańszczyzny w Nozdrzcu oraz dwór w Izdebkach. Szlak w większości poprowadzony jest dnami dolin.
Szlak rozpoczyna się obok Urzędu Gminy Nozdrzec, na parkingu, przy którym umieszczono tablicę informacyjną. Przed wyruszeniem w drogę warto zajrzeć na tutejszy cmentarz i zobaczyć znajdujący się na nim jeden z nielicznych zachowanych do dziś grobów pańszczyzny. Jego historia sięga 1848 r., kiedy to decyzją cesarza pańszczyzna w Galicji została zniesiona. Dla uczczenia tego faktu włościanie urządzali we wsiach symboliczne pogrzeby. Na obelisku widnieje inskrypcja „Na wieczną pamiątkę zniesionej w 1848 pańszczyzny”. W Nozdrzcu można także obejrzeć zabytkowy pałac Skrzyńskich, najlepiej prezentujący się od strony Sanu.
Pierwszy odcinek trasy prowadzi przez miejscowość Hłudno, po drodze mijając z prawej strony interesujące osuwisko z odsłoniętymi strukturami geologicznymi. W Hłudnie należy skręcić w lewo, w kierunku Brzozowa.
Kolejny fragment trasy biegnie pod górę, na szczyt pasma, z którego rozciąga się panorama okolicy i dalej, drogą asfaltową przez las, do wsi Izdebki. Warto się tu zatrzymać, aby obejrzeć malowniczo położony, zabytkowy dwór Bukowskich i Potockich, wybudowany w stylu pseudotyrolskim wg projektu krakowskiego architekta, Tadeusza Stryjeńskiego.
Ostatni odcinek trasy prowadzi przez miejscowość Wara do drogi wojewódzkiej nr 835. Na skrzyżowaniu należy skręcić w lewo, w kierunku Nozdrzca.


Wariant trasy (29,5 km):
Trasa prowadzi z Nozdrzca przez przeprawę promową na Sanie do Dąbrówki Starzeńskiej. W miejscowości znajdują się ruiny warownej rezydencji z 2. poł. XVI w. Wznoszący się nad doliną Sanu zamek pierwotnie należał do znanego na tym terenie magnackiego rodu Kmitów, a w kolejnych wiekach przechodził w ręce Stadnickich, Ogińskich i Starzeńskich. Jak podają źródła, do 1939 r. warownia była w pełni użytkowana. Od czasu II wojny światowej obiekt stopniowo popadał w ruinę. Do dziś zachowały się jedynie pozostałości baszt narożnych i zabytkowy park. Prom na Sanie kursuje od maja do października, w dni robocze w godzinach 6.00–22.00, a w soboty i niedziele 9.00–17.00.


Przebieg i kilometraż:
• Nozdrzec - 0 km
• Hłudno - 6 km
• Izdebki - 10,5 km
• Wara - 20 km
• Nozdrzec - 24,5 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy:
Trasa została w większości poprowadzona dnem dolin, lokalnymi szosami asfaltowymi, przy których znajdują się typowe dla dróg publicznych drogowskazy. Obok najważniejszych atrakcji turystycznych umieszczono tablice informacyjne.


Wykaz atrakcji na trasie:
• Dwór Bukowskich i Potockich w Izdebkach
• Pałac Skrzyńskich w Nozdrzcu
• Pomnik pańszczyzny w Nozdrzcu


Punkt Informacji Turystycznej przy Urzędzie Miejskim w Dynowie, Rynek 2, 36-065 Dynów, tel. 16 65 21 001

DRUKUJ

Miejsca w wycieczce (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013