Język:

Wycieczki

Po Ziemi Leżajskiej

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
33.2 km
Czas
3:00 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
300 min
Najwyższy punkt
246 m
Najniższy punkt
192 m
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Leżajsk
Miejsce końca:
Leżajsk

Niniejsza propozycja wycieczki pozwala na zobaczenie urokliwych zakątków Ziemi Leżajskiej oraz poznanie wyjątkowej historii tej części województwa podkarpackiego. Trasa rozpoczyna się w miejscu słynącym dla jednych z kultu cadyka Elimelecha, dla drugich z organami, a jeszcze innych z nazwą jakże popularnego napoju…
Trasa rozpoczyna się w niewielkiej odległości od leżajskiego rynku, na parkingu przy cmentarzu komunalnym. Będąc w centrum miasta, warto zwiedzić stałe ekspozycje Muzeum Ziemi Leżajskiej – historyczną, browarniczą i etnograficzno-zabawkarską, oraz cmentarz żydowski wraz ze znajdującym się na nim ohelem (kaplicą grobową) cadyka Elimelecha.
Przed II wojną światową znaczną część mieszkańców Leżajska stanowili Żydzi. Na skutek działań wojennych z dawnego dziedzictwa społeczności żydowskiej w mieście zachował się jedynie kirkut. Co roku Żydzi z całego świata pielgrzymują do znajdującego się na nim grobu cadyka Elimelecha – mędrca i przywódcy duchowego polskich chasydów.
Z Leżajska trasa biegnie dalej przez Giedlarową do Grodziska Górnego, mijając po lewej stronie rozległe pola, na których uprawiany jest tytoń.
Następną miejscowością na szlaku jest Grodzisko Dolne, usytuowane na skraju regionów etnograficznych: lasowickiego, łańcuckiego i przeworskiego. To wyjątkowe położenie przyczyniło się do rozwoju lokalnego folkloru, specyficznych obrzędów i muzyki, a także odmienności ludowego stroju, zwłaszcza kobiecego. W Grodzisku Dolnym warto zwiedzić zabytkowy kościół parafialny pw. św. Barbary.
Dalej należy kierować się w stronę Opalenisk i Zmysłówki, na skrzyżowaniach dróg zwracając uwagę na drogowskazy z nazwami miejscowości. Ten fragment trasy jest bez wątpienia najbardziej atrakcyjny pod względem krajobrazowym. Po ok. 25 km pętla zamyka się na skrzyżowaniu w Grodzisku Górnym, skąd trasa prowadzi z powrotem do parkingu przy cmentarzu w Leżajsku.


Wariant trasy (37 km):
Wycieczkę można wydłużyć, kierując się do oddalonego ok. 2 km na północ od centrum Leżajska zespołu klasztornego oo. Bernardynów. Tworzy go podniesiony do rangi bazyliki mniejszej kościół wraz z budynkiem klasztoru i systemem obwarowań z basztami. Tutejsze Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia jest ważnym ośrodkiem kultu maryjnego. We wnętrzu świątyni znajdują się monumentalne organy, na których może równocześnie grać trzech organistów – to jedyny taki instrument na świecie. Dla melomanów i miłośników muzyki organowej organizowany jest tutaj corocznie, od czerwca do sierpnia, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.


Przebieg i kilometraż:
• Leżajsk - 0 km
• Giedlarowa - 1 km
• Grodzisko Górne - 8 km
• Grodzisko Dolne - 10,5 km
• Opaleniska - 15,5 km
• Zmysłówka - 16,5 km
• Wólka Grodziska - 22,5 km
• Grodzisko Górne - 25 km
• Giedlarowa - 32 km
• Leżajsk - 33 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy:
Trasa została poprowadzona lokalnymi szosami asfaltowymi, przy których znajdują się typowe dla dróg publicznych drogowskazy.


Wykaz atrakcji na trasie:
• Muzeum Ziemi Leżajskiej – Informacja Turystyczna, ul. Mickiewicza 20a, 37-300 Leżajsk, tel. 17 24 02 235, e-mail: informacja@muzeum-lezajsk.pl, www.muzeum-lezajsk.pl
• Cmentarz żydowski z ohelem cadyka Elimelecha w Leżajsku
• Muzeum Ziemi Leżajskiej w Leżajsku
• Zespół klasztorny oo. bernardynów i Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia w Leżajsku
• Kościół pw. św. Barbary w Grodzisku Dolnym

Muzeum Ziemi Leżajskiej – Informacja Turystyczna
ul. Mickiewicza 20a, 37-300 Leżajsk, tel. 17 24 02 235
informacja@muzeum-lezajsk.pl, www.muzeum-lezajsk.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013