Język:

Wycieczki

Po zakątkach Ziemi Brzozowskiej

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
31.6 km
Czas
3:30 h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
300 min
Najwyższy punkt
403 m
Najniższy punkt
257 m
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Pogórze Karpackie
Miejsce startu:
Brzozów
Miejsce końca:
Brzozów

Brzozów – pełne uroku miasteczko leżące na Pogórzu Dynowskim jest miejscem rozpoczęcia wycieczki. Jeśli do tego dodamy wspaniałe zabytki, piękne krajobrazy, czyste powietrze oraz obszary rekreacyjne to przestaje nas dziwić fakt, że tereny te są coraz częściej odwiedzane przez turystów z całej Polski. Na rowerzystów czeka niezapomniana przygoda odkrywania zakamarków Pogórza Dynowskiego.
Wycieczka rozpoczyna się na parkingu MOSIR-u w Brzozowie, pełnym uroku miasteczku, położonym na Pogórzu Dynowskim. Warto obejrzeć tutejszy rynek z ratuszem, kolegiatę pw. Przemienienia Pańskiego oraz jedyny w swoim rodzaju budynek dworca kolejowego, do którego nigdy nie doprowadzono torów.
Kolejną miejscowością na trasie jest sąsiadująca z Brzozowem Stara Wieś. Uwagę zwraca widoczna z oddali sylwetka tutejszej bazyliki, późnobarokowego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP z imponującym, bogato zdobionym wnętrzem. Obok znajduje się Kolegium Ojców Jezuitów.
Trasa przebiega w pobliżu zabudowań klasztornych i ok. 100 m dalej skręca w lewo, w kierunku Orzechówki. Następnie przez most i położone kawałek dalej niewielkie skrzyżowanie, na którym należy skręcić w prawo, prowadzi malowniczą doliną Stobnicy do Bliznego.
W Bliznem znajduje się drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych, wpisany na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Usytuowana na niewielkim wzniesieniu, otoczona starodrzewiem świątynia została wybudowana w stylu gotyckim. W jej wnętrzu zachowały się wyjątkowe polichromie z XVI–XVIII w.
Kolejną miejscowością na trasie jest oddalona o 4 km od Bliznego Jasienica Rosielna. Prowadzący w kierunku zachodnim szlak przecina tutaj drogę krajową nr 19, przekraczając tym samym granicę Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Trasa biegnie dalej przez Wolę Jasienicką, Wolę Komborską i Orzechówkę z powrotem do Brzozowa.


Wariant trasy (44 km)
Trasa prowadzi z Brzozowa do Haczowa, gdzie znajduje się wpisany na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO, bezcenny zabytek sztuki sakralnej – drewniany gotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP, największa tego typu budowla w Europie oraz jedna z najstarszych świątyń drewnianych na ziemiach polskich.


Wariant trasy (14 km)
Trasa przebiega przez znajdujący się 7 km od Woli Komborskiej, jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na Podkarpaciu. W pobliżu znajduje się także rezerwat geologiczny Prządki, na który składa się grupa malowniczych ostańców skalnych, zbudowanych z piaskowca ciężkowickiego, oraz ruiny zamku w Odrzykoniu, w którym rozgrywa się akacja „Zemsty” Aleksandra Fredry.


Przebieg i kilometraż:
• Brzozów - 0 km
• Stara Wieś - 15, km
• Blizne - 7,5 km
• Jasienica Rosielna - 12 km
• Wola Jasienicka - 15 km
• Wola Komborska - 18 km
• Orzechówka - 24 km
• Brzozów - 31,5 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy:
Trasa została poprowadzona lokalnymi drogami asfaltowymi, przy których znajdują się typowe dla dróg publicznych drogowskazy. Obok najważniejszych atrakcji turystycznych umieszczono tablice informacyjne.


Wykaz atrakcji na trasie:
• Bazylika pw. Wniebowzięcia NMP w Starej Wsi
• Dworzec PKP w Brzozowie
• Kolegiata pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie
• Kościół pw. Wszystkich Świętych w Bliznem
• Rynek w Brzozowie


Centrum Informacji Turystycznej przy Muzeum Regionalnym w Brzozowie, Rynek 10, 36-200 Brzozów, tel. 13 43 41 856, e-mail: wiadbrzoz@pro.onet.pl, www.cit.muzeum.brzozow.pl

DRUKUJ

Miejsca w wycieczce (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013