Język:

Wycieczki

Śladami galicyjskich wojaków

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
28.5 km
Czas
3:00 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
360 min
Najwyższy punkt
369 m
Najniższy punkt
219 m
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Pogórze Karpackie
Miejsce startu:
Bolestraszyce
Miejsce końca:
Bolestraszyce

Trasa wycieczki prowadzi przez tereny jednego z największych obiektów obronnych w Europie – Twierdzy Przemyśl. Uczestnicy wycieczki mają możliwość zobaczenia arboretum, na terenie znajduje się ogród dydaktyczny, tzw. Ogród Sensualny, stworzony z myślą o osobach z dysfunkcjami wzroku i niepełnosprawnych ruchowo.
Przygoda rozpoczyna się na parkingu pod arboretum w Bolestraszycach. Ten wspaniały ogród botaniczny potrafi zachwycić nawet najbardziej wybrednego turystę. To miejsce jest wyjątkowo atrakcyjne wiosną. O tej porze roku nie można oderwać oczu od różnokolorowych rododendronów, magnolii, irysów, azalii i piwonii. W okresie letnim warto tutaj przyjechać, aby wyciszyć się siedząc na którejś z ławeczek.
Z parkingu należy udać się w kierunku bardzo zniszczonego podczas działań wojennych Fortu XIII San Rideau. Stąd do kolejnych fortyfikacji prowadzi oznakowany kolorem czarnym „Szlak Forteczny”.
Drugi na trasie wycieczki jest też Fort XII Werner – jeden z najciekawszych, najstarszych i najlepiej zachowanych obiektów Twierdzy Przemyśl, włączony do przemyskiego pierścienia obronnego w 1883 r. Fort, którego nazwa pochodzi od nazwiska pierwszego komendanta twierdzy, Antoniego Wernera, to główny fort artyleryjski IV północnego odcinka obrony.
Do kolejnego fortu – Duńkowiczki – „Szlak Forteczny” prowadzi ok. 4-kilometrowym odcinkiem polnej drogi. Fortyfikacja, pomimo zaciętych walk i oblężeń, które miały tu miejsce, przetrwała do naszych czasów w dobrym stanie.
Dwa kolejne obiekty na trasie, forty Orzechowce i Brunner, są w zupełnej ruinie. Mimo to robią ogromne wrażenie zarówno na turystach, jak i na miłośnikach oraz znawcach sztuki obronnej.
Wjeżdżając do Przemyśla, należy ze „Szlaku Fortecznego” skręcić w lewo, na drogę biegnącą wzdłuż granicy lasu. Nieoznakowany odcinek trasy prowadzi dalej przez miasto ulicami gen. Józefa Wysockiego, Wita Stwosza, Jana Kochanowskiego, 3 Maja, Stanisława Augusta, płk. Marcina Borelowskiego, Stefana Rogozińskiego i Buszkowicką, gdzie łączy się ze szlakiem Green Velo w kierunku Bolestraszyc.


Wariant trasy (36 km):
Będąc w Przemyślu, warto zboczyć z wytyczonej trasy i przejechać przez miasto, zwiedzając po drodze tutejszą starówkę, Zamek Kazimierzowski, Kopiec Tatarski i Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.


Kilometraż wycieczki:
• 0 km Bolestraszyce - 0 km
• Żurawica - 5 km
• Duńkowiczki - 8,5 km
• Orzechowce - 12 km
• Ujkowice - 15 km
• Przemyśl - 20 km
• Buszkowice - 21,5 km
• Buszkowiczki - 25 km
• Bolestraszyce - 28,5 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy:
Trasa przebiega drogami asfaltowymi (ok. 55%) oraz szutrowymi i gruntowymi (ok. 45%).
Od Bolestraszyc do granic Przemyśla prowadzi czarnym „Szlakiem Fortecznym” (odcinek lewobrzeżny), a od ul. Buszkowickiej w Przemyślu do parkingu przy arboretum w Bolestraszycach szlakiem Green Velo. Przy głównych atrakcjach turystycznych znajdują się tablice informacyjne.


Wykaz atrakcji na trasie:
• Informacje o Twierdzy Przemyśl: Centrum Informacji Turystycznej, ul. Grodzka 1, 37-700 Przemyśl, tel. 16 67 52 163, e-mail: cit@um.przemysl.pl
• Arboretum w Bolestraszycach, Bolestraszyce 130, 37-722 Wyszatyce, tel. +48 16 671 64 25, e-mail: arboretum@poczta.onet.pl, www.bolestraszyce.com.pl
• Fort IX Brunner
• Fort X Orzechowce
• Fort XI Duńkowiczki
• Fort XII Werner
• Fort XIII San Rideau

Centrum Informacji Turystycznej
ul. Grodzka 1, 37-700 Przemyśl, tel. 16 67 52 163
cit@um.przemysl.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013