Język:

Wycieczki

Śladami Ordynacji Łańcuckiej Potockich

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
46.6 km
Czas
4:00 h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
540 min
Najwyższy punkt
226 m
Najniższy punkt
195 m
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Pogórze Karpackie
Miejsce startu:
Łańcut
Miejsce końca:
Łańcut

Trasa wycieczki rozpoczyna się na parkingu przy dworcu PKP w Łańcucie i prowadzi przez tereny, które w większości należały niegdyś do Ordynacji Łańcuckiej Potockich. Przed wyruszeniem na szlak warto zwiedzić łańcucki zamek – wczesnobarokową rezydencję dwóch znamienitych rodów arystokratycznych Rzeczpospolitej, Lubomirskich i Potockich. Na szczególną uwagę zasługują spektakularne wnętrza zamku oraz położona nieopodal niego powozownia z jedną z największych w Europie kolekcji pojazdów konnych. Zamek otaczają znakomicie zachowane fortyfikacje z bastionami na narożach oraz malowniczy park.
Z Łańcuta szlak Green Velo prowadzi w kierunku zachodnim, wzdłuż linii kolejowej nr 91 Kraków – Przemyśl, przez miejscowość Krzemienica, do Strażowa. Warto się tu zatrzymać, aby zobaczyć starą bażantarnię, założoną jeszcze przez hrabiów Potockich.
W następnej miejscowości położonej na trasie wycieczki – Krasnem – należy zboczyć z głównego szlaku Green Velo na południe. Dalszy odcinek prowadzi przez miejscowości o typowo rolniczym charakterze, Malawę i Kraczkową.
Ważnym punktem na trasie wycieczki jest Markowa. Wieś słynie w całej okolicy z wyjątkowej gospodarności mieszkańców i ich działalności społecznej, a także ze znakomitych wyrobów wędliniarskich. Na terenie wsi znajdowało się niegdyś kilkadziesiąt wiatraków (młynów powietrznych), z których do dziś zachował się tylko jeden. Przejeżdżając przez Markową, warto zwrócić uwagę na domostwa z przełomu XIX i XX w. o unikatowej konstrukcji przysłupowej oraz zwiedzić nowo wybudowane Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów. Pod koniec marca we wsi odbywają się uroczystości upamiętniające tragiczną śmierć rodziny, której członkowie – za pomoc udzielaną ludności żydowskiej – zostali rozstrzelani przez hitlerowców.
Następny odcinek trasy prowadzi drogą wojewódzką nr 881 do Łańcuta. Jadąc przez miasto, należy kierować się na Leżajsk, a przed torami skręcić w lewo, na drogę prowadzącą do parkingu przed dworcem.


Przebieg i kilometraż:
• Łańcut- 0 km
• Krzemienica - 4 km
• Strażów - 9,5 km
• Krasne - 14 km
• Malawa - 17,5 km
• Kraczkowa -23 km
• Markowa - 34 km
• Łańcut - 46,5 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy
Trasę poprowadzono lokalnymi drogami asfaltowymi, jedynie na krótkim fragmencie między Łańcutem a Krzemienicą pojawia się nawierzchnia szutrowa. Na odcinku Łańcut – Krasne przebieg trasy w znacznej części pokrywa się ze szlakiem Green Velo. Główne atrakcje turystyczne zostały oznakowane, a w położonych na trasie wycieczki miejscowościach można skorzystać z oferty gospodarstw agroturystycznych.


Wykaz atrakcji na trasie wycieczki:
• Bażantarnia w Strażowie
• Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów, Markowa 1487, 37-120 Markowa, tel. 17 224 10 15, e-mail: sekretariat@muzeumulmow.pl, www.muzeumulmow.pl
• Skansen w Markowej, Markowa 1500, 37-120 Markowa, tel. 603 386 102, e-mail: skansenmarkowa@gmail.com, www.skansen-markowa.pl
• Zespół pałacowo-parkowy w Łańcucie, ul. Zamkowa 1, 37-100 Łańcut, muzeum@zamek-lancut.pl, www.zamek-lancut.pl

Podkarpacka Agencja Turystyczna z punktem informacji turystycznej
ul. 3 Maja 10, 37-100 Łańcut, tel. 17 225 48 50
patlancut@onet.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013