Język:

Wycieczki

Miasto - ogród w obiektywie

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
33.1 km
Czas
2:00 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
230 min
Najwyższy punkt
233 m
Najniższy punkt
286 m
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Zwierzyniec, przy siedzibie Roztoczańskiego Parku Narodowego
Miejsce końca:
Zwierzyniec, przy siedzibie Roztoczańskiego Parku Narodowego

Ta niezbyt długa wycieczka szczególnie polecana jest miłośnikom fotografii, którzy pragną uchwycić w obiektywie piękno dzikiej przyrody oraz liczne znajdujące się na trasie zabytki, malowniczo wpisane w krajobraz okolicy.
Trasa rozpoczyna się na obrzeżach Zwierzyńca, miasta zwanego Perłą Roztocza, na granicy Roztoczańskiego Parku Narodowego, przy drodze prowadzącej do Stawów Echo. Jadąc szlakiem Green Velo na południe w głąb parku, można dotrzeć do kompleksu czterech sztucznych zbiorników wodnych. Piaszczysta plaża i kąpielisko z czystą, płytką wodą stwarzają idealne warunki do wypoczynku.
Kolejny odcinek trasy biegnie oddzielonym od asfaltowej drogi poboczem. Nieopodal stoi drewniana wieża widokowa, z której rozciąga się piękny widok na stawy. Przy odrobinie szczęścia można dostrzec przechadzające się po okolicy, dziko żyjące koniki polskie.
Następnym punktem na trasie jest Florianka. Podczas powstania styczniowego i listopadowego był to jeden z ośrodków koncentracji oddziałów partyzanckich i miejsce schronienia dla powstańców. Obecnie znajduje się tu Izba Leśna Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz hodowla koników biłgorajskich, jedynej prymitywnej rasy koni w Polsce. Teren osady jest wyłączony z ruchu samochodowego.
Kolejnym etapem jest otoczone lasami Puszczy Solskiej Górecko Kościelne. Warto zwiedzić modrzewiowy kościół parafialny z XVIII w. oraz położoną tuż za nim Aleję Dębów i tzw. kapliczkę na wodzie oraz kaplicę pod dębami, wewnątrz której znajduje się pień sosny, upamiętniający miejsce objawienia się św. Stanisława.
Wracając w kierunku Roztoczańskiego Parku Narodowego, po drodze mija się stary młyn wodny z XIX w. oraz przydrożną kaplicę w Majdanie Kasztelańskim. Do Zwierzyńca prowadzi wzdłuż torów leśna asfaltowa droga. W mieście warto zobaczyć jeden z najbardziej znanych zabytków Roztocza – renesansowy kościół pw. św. Jana Nepomucena, tzw. kościół na wodzie.
Wycieczka kończy się na granicy parku, przy zabytkowym browarze w Zwierzyńcu.


Przebieg i kilometraż:
• Zwierzyniec - 0 km
• Stawy Echo - 1 km
• Florianka - 6 km
• Górecko Kościelne- 14 km
• Majdan Kasztelański - 19 km
• Zwierzyniec - 33 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy:
Prawie połowa trasy prowadzi utwardzoną ścieżką rowerową Green Velo, pozostała część to drogi asfaltowe. Tylko 2 km przebiega po nieutwardzonym terenie. Na odcinku z Józefowa Roztoczańskiego do Zwierzyńca asfaltowa nawierzchnia szosy jest zniszczona. Trasa jest częściowo oznakowana. Krótki odcinek z Górecka Kościelnego prowadzi zielonym szlakiem rowerowym, w Zwierzyńcu natomiast należy kierować się znakami szlaku czerwonego.


Atrakcje na trasie wycieczki:
• Kościół pw. św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu (tzw. kościół na wodzie)
• Zabytkowy browar w Zwierzyńcu
• Stawy Echo w Zwierzyńcu
• Izba Leśna Roztoczańskiego Parku Narodowego we Floriance
• Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Górecku Kościelnym
• Kaplica na wodzie w Górecku Kościelnym
• Aleja Dębów w Górecku Kościelnym
• Kaplica pod dębami w Górecku Kościelnym
• Zabytkowy młyn w Majdanie Kasztelańskim


Punkt Informacji Turystycznej przy Ośrodku Edukacyjno Muzealnym w Zwierzyńcu, ul. Plażowa 3, 22-470 Zwierzyniec, tel. 84 68 72 286, e-mail: oemrpn@roztoczanskipn.pl, www. roztoczanskipn.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013