Język:

Wycieczki

Szlakiem przyrody i pamięci

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
39.2 km
Czas
3:00 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
270 min
Najwyższy punkt
333 m
Najniższy punkt
251 m
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Rynek w Narolu (obok ratusza)
Miejsce końca:
Rynek w Narolu (obok ratusza)

Trasa wycieczki prowadzi częściowo po województwie lubelskim i podkarpackim. Po drodze można podziwiać ciekawe zabytki obydwu województw oraz niezwykłą przyrodę. Droga niewymagająca, jednak bardzo zróżnicowana. Część trasy prowadzi po drodze asfaltowej wśród rozległych pól uprawnych, część przez lasy po terenach piaszczystych oraz utwardzonych ścieżkach.
Trasa wycieczki prowadzi przez Roztocze, na pograniczu województw lubelskiego i podkarpackiego. Jest niewymagająca, ale bardzo zróżnicowana. Wycieczka rozpoczyna się na rynku w Narolu. Ze względu na odbywające się tu liczne koncerty i festyny miasto zostało nazwane Kameralną Muzyczną Stolicą Roztocza. Przy rynku mieści się ratusz z podcieniami i wieżyczką oraz otoczony murem kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. W pobliżu stoi także cerkiew greckokatolicka z 1899 r.
Wyjazd z miasta prowadzi stromą, zalesioną drogą w stronę barokowego pałacu, będącego niegdyś własnością rodziny Łosiów. Szlak Green Velo przebiega obok dwukondygnacyjnej rezydencji, otoczonej pięknym ogrodem typu włoskiego i prowadzi dalej w kierunku miejscowości Bełżec.
We wsi Podlesina należy opuszczając szlak Green Velo skręcić w prawo, zgodnie z oznakowaniem czerwonego szlaku rowerowego prowadzącego do Bełżca. Po drodze mija się miejscowość Chyże. Warto zatrzymać się tu, aby obejrzeć kaplicę św. Antoniego.
W samym Bełżcu znajdują się dwa ważne miejsca na trasie wycieczki: drewniana cerkiew grekokatolicka z 1756 r. oraz Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu, gdzie funkcjonował nazistowski obóz zagłady. Surowy, ogromny monument upamiętnia blisko pół miliona mieszkańców Europy pochodzenia żydowskiego, wymordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej.
Dalej trasa prowadzi wzdłuż torów, częściowo szlakiem rowerowym „Nad Sołokiją”, a częściowo czerwonym Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza, mijając punkt widokowy na Łysej Górze oraz jeden ze schronów obserwacyjnych wybudowanej przez Sowietów Linii Mołotowa. Następnie dociera do miejscowości Zatyle, w której znajduje się malowniczo położona wśród stawów kapliczka oraz pomnik ku czci pasażerów pociągu, zamordowanych w 1944 r. przez Ukraińców.
Ostatni odcinek trasy to gratka dla miłośników przyrody i ekologii. W pobliżu znajduje się „lubczykowe zagłębie”, czyli Lubycza Królewska, miejscowość słynącą z największej uprawy lubczyku, zwanego zielem miłości, oraz wieś Dęby, w której powstały pierwsze wiatraki energotwórcze, zlokalizowane na polach uprawnych.
Następnie szlak mija drewniane zabudowania wsi Łukawica oraz rozlewisko, stanowiące początek strumienia o tej samej nazwie. Miejscowi twierdzą, że właśnie tu rozpoczyna swój bieg jedna z największych rzek roztocza – Tanew.
Trasa wycieczki kończy się na narolskim rynku.


Przebieg i kilometraż:
• Narol - 0 km
• Podlesina - 7 km
• Chyże - 10 km
• Bełżec - 14 km
• Zatyle - 22 km
• Łukawica - 34 km
• Narol - 39 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy:
Większość trasy prowadzi lokalnymi drogami asfaltowymi, ok. 15% trasy stanowią drogi gruntowe. Część trasy jest oznakowana w oparciu o szlak Green Velo oraz czerwony Centralny Szlak Rowerowy Roztocza. Krótki fragment przebiega szlakiem rowerowym „Nad Sołokiją” oraz żółtym szlakiem rowerowym na odcinku z Łukawicy do Narola.


Atrakcje na trasie wycieczki:
• Rynek w Narolu
• Cerkiew pw. Ofiarowania MB w Świątyni w Narolu
• Kościół pw. Narodzenia NMP w Narolu
• Pałac Łosiów w Narolu
• Kaplica św. Antoniego w Chyżach
• Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu
• Cerkiew pw. św. Bazylego w Bełżcu
• Schron obserwacyjny Linii Mołotowa k. Bełżca
• Pomnik w Zatylu


Punkt Informacji Turystycznej przy GOK, ul. Tomaszowska 100, 22-672 Susiec, tel. 84 665 44 10, www.gok.susiec.pl

DRUKUJ

Miejsca w wycieczce (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013