Język:

Wycieczki

W poszukiwaniu Ducha Bielucha

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
40.8 km
Czas
3:50 h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
300 min
Najwyższy punkt
221 m
Najniższy punkt
178 m
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Polesie
Miejsce startu:
Chełm, Stare Miasto
Miejsce końca:
Chełm, Stare Miasto

Pod trzema dębami w kredowej jaskini mieszkał niegdyś biały niedźwiedź budzący postrach całej okolicy. Pewnego dnia mieszkańcy wybudowali u stóp legendarnych dębów świątynię i zapalili wieczny ogień. Niedźwiedź oślepiony płomieniem zapadł się w podziemia i stał się strażnikiem ziem chełmskich, a jego duch pojawia się ponoć po dziś dzień…
Wyprawa w poszukiwaniu Ducha Bielucha rozpoczyna się u podnóża Góry Chełmskiej, w najstarszej części miasta. Na szczycie wzniesienia znajdują się pozostałości grodu obronnego z X w., zamku książęcego oraz zabytkowy zespół pokatedralny. z pounicką bazyliką Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XVII-XVIII wieku.
Początek trasy przebiega miejskimi ścieżkami rowerowymi, a następnie szlakiem Green Velo, prowadzącym w kierunku Chełmskiego Parku Krajobrazowego przez wieś Horodyszcze, w której znajduje się porośnięte drzewami grodzisko.
Kolejny odcinek prowadzi ścieżką edukacyjną parku krajobrazowego do Przysiółka. Znajduje się tu średniowieczne grodzisko oraz drewniany kościół z XVIII w. W oddalonych o kilka minut drogi Czułczycach można zwiedzić murowany kościół, zbudowany jako cerkiew prawosławna w stylu bizantyjsko-ruskim, a wśród bagiennych łąk wsi Sajczyce, znajduje się kolejne historyczne grodzisko.
Dalej szlak biegnie wyłożoną betonowymi płytami drogą przez pola w kierunku lasu. Leśny odcinek ścieżki otaczają liczne mokradła. Za granicą lasu rozpoczyna się asfaltowy odcinek szlaku Green Velo, prowadzący do Chełma.
Ostatnie miejsce, w którym można spotkać Ducha Bielucha, to Chełmskie Podziemia Kredowe – wyjątkową w skali całej Europy zespół blisko dwukilometrową trasę turystyczną, wiodącą przez połączone ze sobą labirynty piwnic, komór i wyrobisk położonej pod miastem kopalni kredy.
Według legendy, w kredowej jaskini pod trzema dębami na Górze Chełmskiej mieszkał niegdyś budzący postrach w okolicy biały niedźwiedź. Pewnego dnia mieszkańcy postanowili wybudować świątynię w pobliżu jego gawry. Zapalili przy niej wieczny ogień, a oślepione płomieniem zwierzę zapadło się pod ziemię. Postać legendarnego niedźwiedzia została uwieczniona w herbie miasta, a jego duch, zwany Duchem Bieluchem, stał się strażnikiem chełmskich podziemi. Podobno Duch Bieluch pojawia się do dziś. Osoby, którym udało się go spotkać, twierdzą, że spełnia marzenia dobrych ludzi.


Warianty trasy:
Na rozwidleniu dróg za miejscowością Leśniczówka warto skręcić w kierunku wsi Srebrzyszcze. Na wzniesieniu, wśród bagien, stoi tu okazały zespół dworsko-pałacowy, w skład którego wchodzi pałac, park typu włoskiego oraz staw. W niedalekim Okszowie również znajduje się dawny zespół dworski oraz park z XIX w.


Przebieg i kilometraż:
• Chełm - 0 km
• Horodyszcze - 4 km
• Przysiółek - 13 km
• Czułczyce - 14 km
• Sajczyce - 16 km
• Nowiny - 32 km
• Chełm - 41 km


Nawierzchnia trasy:
Znaczna część trasy przebiega drogami asfaltowymi. Jedynie ok. 6,5-kilometrowy odcinek między Starą Wsią i Poczekajką prowadzi przez las drogą gruntową, miejscami wzmocnioną kamieniami. Ponad połowa trasy przebiega szlakiem Green Velo, a odcinki prowadzące przez las pokrywają się z żółtym szlakiem rowerowym „Leśne ostępy Chełmskiego Parku Krajobrazowego”.


Atrakcje na trasie:
• Chełmskie Podziemia Kredowe w Chełmie
• Góra Chełmska w Chełmie
• Grodzisko w Horodyszczu
• Grodzisko w Przysiółku
• Kościół pw. Wszystkich Świętych w Przysiółku
• Kościół pw. św. Rocha w Czułczycach
• Grodzisko w Sajczycach
• Zespół dworsko-pałacowy w Srebrzyszczu
• Zespół dworski w Okszowie


Informacja Turystyczna w Chełmie, ul. Lubelska 63, 22-100 Chełm, tel. 82 565 36 67, e-mail: itchelm@wp.pl, www.itchelm.pl


DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013