Język:

Wycieczki

Wielokulturowym szlakiem tolerancji

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
38.1 km
Czas
4:00 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
360 min
Najwyższy punkt
184 m
Najniższy punkt
161 m
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Polesie
Miejsce startu:
Włodawa, przy kościele pw. św. Ludwika
Miejsce końca:
Włodawa, przy kościele pw. św. Ludwika

Szlak tolerancji i wielokulturowości rozpoczyna się we Włodawie- mieście trzech kultur, gdzie we wzajemnej tolerancji i zgodzie mieszkali dawniej chrześcijanie, prawosławni i żydzi.
Szlak rozpoczyna się we Włodawie – wielokulturowym mieście, w którym we wzajemnej tolerancji i zgodzie mieszkali niegdyś wyznawcy katolicyzmu, prawosławia i judaizmu. Początek trasy wyznaczono przy przy barokowym kościele pw. św. Ludwika projektu Pawła Fontany. Nieopodal, nad brzegiem Bugu, znajduje się klasycystyczna pięknie zdobiona cerkiew p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, a kawałek dalej położony jest unikatowy zespół synagogalny, mieszczący obecnie Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.
Opuszczając Włodawę, należy udać się w kierunku Okuninki, jednej z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na Lubelszczyźnie. Ta część trasy przebiega drogą rowerową, prowadzącą bezpośrednio nad krystalicznie czyste jezioro Białe. Można tu skorzystać z bogatej oferty rekreacyjnej przystani wodnych lub odpocząć na plaży.
Kolejny odcinek szlaku prowadzi drogą asfaltową przez tereny Sobiborskiego Parku Krajobrazowego. . Jest to kraina bagien, torfowisk i lasów łęgowych, wyróżniająca się ogromnym bogactwem fauny i flory. Przejeżdżając przez park, mija się stację kolejową, na którą przywożono więźniów mieszczącego się w pobliżu hitlerowskiego obozu zagłady. Obecnie na terenie parku znajduje się Muzeum Byłego Obozu Zagłady oraz pomnik upamiętniający ofiary tragicznych wydarzeń z czasów wojny.
Następnym punktem na trasie wycieczki jest rezerwat Żółwiowe Błota, jeden z sześciu rezerwatów przyrody mieszczących się na terenie parku. Warto wspiąć się na wieżę widokową, z której rozciąga się widok na okolicę i największe na terenie parku jezioro Wspólne. Jest ono najważniejszym w Polsce lęgowiskiem żółwia błotnego oraz matecznikiem wielu rzadkich gatunków ssaków i ptaków.
Kolejny odcinek trasy biegnie wzdłuż Bugu, na terenie przygranicznym, po częściowo piaszczystym terenie do wsi Orchówek. W malowniczo położonej na stromych zboczach doliny Bugu miejscowości znajdującej się na tzw. "trójstyku" granic Polski, Białorusi i Ukrainy, warto zwiedzić barokowy poaugustiański kościół parafialny pw. św. Jana Jałmużnika, obecnie będący sanktuarium maryjnym, w pobliżu którego urządzono spacerowy bulwar nad starorzeczem Bugu.
Ostatni etap wycieczki prowadzi z powrotem do Włodawy drogą wzdłuż zalesionych brzegów Bugu.


Wariant trasy (20 km):
Propozycja krótszej wycieczki dla rodzin z dziećmi to przejazd szlakiem Green Velo z Włodawy do Okuninki, okrążenie jeziora Białego i powrót żółtym szlakiem rowerowym do Włodawy.


Przebieg i kilometraż:
• Włodawa - 0 km
• Okuninka - 6 km
• Sobibór Stacja - 17 km
• Sobibór - 26 km
• Orchówek - 34,5 km
• Włodawa - 38 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy:
Trasa w znacznej części prowadzi drogami asfaltowymi i ścieżkami rowerowymi, 30% stanowią ubite drogi piaszczyste. Jej przebieg jest oznakowany w oparciu o szlak Green Velo, czerwony Nadbużański Szlak Rowerowy, szlak rowerowy „Stykiem granic” oraz żółty szlak rowerowy łączący Włodawę z Wolą Uhruską. Na trasie umieszczono liczne drogowskazy.


Atrakcje na trasie wycieczki:
• Kościół pw. św. Ludwika we Włodawie
• Cerkiew pw. Narodzenia NMP we Włodawie
• Zespół synagogalny (muzeum) we Włodawie
• Jezioro Białe w Okunince
• Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze
• Rezerwat Żółwiowe Błota
• Wieża widokowa w Sobiborskim Parku Krajobrazowym
• Jezioro Wspólne w Sobiborskim Parku Krajobrazowym
• Kościół pw. św. Jana Jałmużnika – Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Orchówku
• Trójstyk granic Polski, Białorusi i Ukrainy w Orchówku


Informacja Turystyczna Włodawa, ul. Partyzantów 25, 22-200 Włodawa, tel. 82 571 70 73, e-mail: it.wlodawa@gmail.com

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013