Język:

Wycieczki

Do Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
50.1 km
Czas
4:00 h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
360 min
Najwyższy punkt
276 m
Najniższy punkt
177 m
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Polesie
Miejsce startu:
Rynek w Krasnymstawie
Miejsce końca:
Rynek w Krasnymstawie


Wycieczka napiętnowana atrakcjami i zabytkami: kościoły, pałace, zespoły klasztorne, dwory. Każda z trzech destynacji ma do zaoferowania co najmniej kilka ciekawych miejsc do zobaczenia, a wszystko to w otoczeniu piękna przyrody Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego.
Wycieczka rozpoczyna się na rynku w Krasnymstawie, niedaleko barokowego, pojezuickiego kościoła pw. św. Franciszka Ksawerego, skąd szlak Green Velo prowadzi na wschód. Za granicami miasta rozpoczyna się leśny, prowadzący przez teren Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego (dość trudny do przejechania przy deszczowej pogodzie). Pokonawszy las, na jego skraju zjechać należy ze szlaku na południe, w kierunku Surhowa. W miejscowości tej warto zwrócić uwagę na kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i św. Łukasza, klasycystyczny zespół pałacowo-parkowy z początku XIX wieku oraz mur cmentarny z kapliczkami z przełomu XVIII i XIX w.
Kolejny fragment szlaku przebiega obok zespołu źródeł w Kryniczkach w kierunku Orłowa Murowanego, w którym, tuż przy drodze, znajdują się pozostałości średniowiecznej fortalicji. Obok ruin zamku należy skręcić w lewo, w kierunku dworu i oficyny zespołu pałacowego, należącego niegdyś do hrabiego Kickiego, fundatora tutejszej bazyliki.
Biegnąca wśród pól uprawnych i lasów przez malownicze, lessowe tereny parku krajobrazowego droga prowadzi następnie następnie do Izbicy, którą w XVIII w. zamieszkiwała liczna społeczność żydowska. Nieco dalej, nad rzeką Wieprz, znajduje się młyn wodny z elektrownią.

Kolejną miejscowością na trasie jest interesująca z uwagi na zabytki i historię z neogotycko-klasycystycznym pałacem otoczonym romantycznym parkiem, a także ratuszem z 2 poł. XVII w. oraz XVI-wiecznym kościołem pw. św. Zofii, w którego wnętrzu znajdują się zabytkowe rzeźby i epitafia.
Za Tarnogórą trasa wycieczki ponownie spotyka szlak Green Velo i wspólnie z nim prowadzi na północ, w stronę Krasnegostawu. Odcinek ten przebiega przez tereny, na których w erze nowożytnej prężnie rozwijał się handel. Najstarsze odnalezione w okolicy ślady osadnictwa pochodzą z epoki neolitu. Jedne z najcenniejszych znalezisk archeologicznych odkryto w położonej na trasie wycieczki wsi Romanów. Można je obejrzeć w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie, podobnie jak wiele innych eksponatów, dokumentujących historię tych terenów.
Ostatni odcinek trasy prowadzi przez mały mostek na przedmieściach Krasnegostawu, a następnie wzdłuż wału przeciwpowodziowego Żółkiewki i Wieprza do centrum miasta. Na zakończenie wycieczki warto wstąpić do Muzeum Regionalnego, mieszczącego się w budynku dawnego kolegium z XVIII w.

Przebieg i kilometraż:
Krasnystaw - 0 km
Surhów - 16 km
Orłów Murowany - 26 km
Izbica - 31 km
Tarnogóra - 34 km
Romanów - 48 km
Krasnystaw - 50 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy:
Trasę poprowadzono drogami o zróżnicowanej nawierzchni: większa część przebiega szosami asfaltowymi, występują także odcinki drogi gruntowej, przebiegającej przez tereny leśne oraz pola, które stanowią ok. 25% jej długości. Trasa jest częściowo oznakowana. Od Krasnegostawu do Surhowa oraz z Tarnogóry do Krasnegostawu przebiega szlakiem Green Velo. Odcinek od Surhowa do Wólki Orłowskiej prowadzi szlakiem im. Tadeusza Kościuszki.

Atrakcje na trasie:
Kościół pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie
Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
Zespół pałacowo-parkowy w Surhowie
Kościół pw. Nawiedzenia NMP i św. Łukasza w Surhowie
Zespół źródeł w Kryniczkach
Ruiny średniowiecznego zamku w Orłowie Murowanym
Zespół pałacowo-parkowy w Orłowie Murowanym
Kościół pw. św. Kajetana w Orłowie Murowanym
Zespół pałacowo-parkowy w Tarnogórze
Kościół pw. św. Zofii w Tarnogórze
Ratusz w Tarnogórze

Punkt Informacji Turystycznej, ul. Kościuszki 3, 22-300 Krasnystaw, e-mail: pit@krasnystaw.pl, www.miejscapelneuroku.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013