Język:

Wycieczki

WIELE KULTUR, JEDEN BUG

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
39.0 km
Czas
3:00 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
300 min
Najwyższy punkt
148 m
Najniższy punkt
129 m
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Dolina Bugu
Miejsce startu:
Terespol (parking w pobliżu kościoła pw. Świętej Trójcy)
Miejsce końca:
Terespol (parking w pobliżu kościoła pw. Świętej Trójcy)

Trasa wycieczki prowadzi przez nadbużańskie tereny Lubelszczyzny, obfitujące w miejsca i obiekty świadczące o bogatej historii regionu oraz różnorodności religijnej i kulturowej tych stron
Wycieczka rozpoczyna się w Terespolu – przygranicznym miasteczku położonym nad rzeką Bug. Jego najcenniejszym zabytkiem jest klasycystyczna cerkiew prawosławna (dawniej unicka) p. w. św. Apostoła Jana Teologa z XVIII w. Nad miastem góruje wieża kościoła parafialnego pw. Świętej Trójcy z 1863 r., a wśród wielu pomników uwagę zwraca żelazny obelisk z 1825 r., upamiętniający ukończenie budowy traktu z Warszawy do Brześcia.
Wyjeżdżając z Terespola ścieżką rowerową należy kierować się na wschód, w stronę Kobylan. Tutejsza prochownia to jeden z wielu zachowanych w okolicy obiektów Twierdzy Brzeskiej. W jej wnętrzu stworzono interesującą wystawę historyczno-militarną. Nieopodal prochowni znajdują się piękne tereny zielone oraz kąpielisko. Będąc w Kobylanach warto także zwiedzić cerkiew prawosławną pw. Matki Boskiej Pokrowskiej z 2. poł. XIX w.

Kolejną miejscowością położoną na trasie wycieczki jest Zastawek. Znajdujący się tu mizar, muzułmański cmentarz, stanowi wyjątkowy ślad wojskowego osadnictwa tatarskiego na Lubelszczyźnie, zainicjowanego przez króla Jana III Sobieskiego. Kamienne nagrobki, w tym niektóre pochodzące z XVIII wieku, zostały ozdobione inskrypcjami w języku arabskim, polskim i rosyjskim.

Następnie szlak prowadzi do Kostomłotów. Najważniejszym obiektem tej miejscowości jest zabytkowa, drewniana cerkiew pw. św. Nikity Męczennika, będąca siedzibą jedynej na świecie parafii neounickiej obrządku bizantyjsko-słowiańskiego oraz sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich.

Za Kostomłotami, jadąc w stronę Terespola, należy kierować się oznaczeniami Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Po drodze warto jeszcze zatrzymać się przy prawosławnej cerkwi pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Dobratyczach i zabytkowym cmentarzu z XIX w.

Wariant trasy (36 km):
Z Kostomłotów można udać się w kierunku Michałkowa i, skręcając w lewo na pętli nr 56 sieci Szlaków Rowerowych Południowego Podlasia, dojechać do drogi wojewódzkiej nr 816, prowadzącej do Terespola.


Przebieg i kilometraż wycieczki:
Terespol - 0 km
Kobylany - 5 km
Zastawek - 10 km
Kostomłoty - 22 km
Dobratycze - 31 km
Terespol - 39 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy:
87% długości trasy prowadzi drogami asfaltowymi, 13% stanowią drogi gruntowe. Trasa jest częściowo oznakowana: na odcinku z Terespola do Kobylan oraz z Kostomłotów do Terespola przebiega odcinkiem szlaku Green Velo, natomiast pomiędzy Kobylanami i Zastawkiem oraz Kopytowem i Kostomłotami znajdują się oznaczenia sieci Szlaków Rowerowych Południowego Podlasia.


Atrakcje na trasie wycieczki:
Cerkiew prawosławna pw. św. Apostoła Jana Teologa w Terespolu
Kościół pw. Świętej Trójcy w Terespolu
Cerkiew prawosławna pw. Matki Boskiej Pokrowskiej w Kobylanach
Prochownia w Kobylanach
Mizar – cmentarz tatarski w Zastawku
Cerkiew prawosławna pw. św. Nikity Męczennika w Kostomłotach
Cerkiew prawosławna pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Dobratyczach


Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Warszawska 11, 21-500 Biała Podlaska, tel./fax 83 342 62 89, e-mail: citbialapodlaska@o2.pl, www.cit.bialapodlaska.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013