Język:

Wycieczki

Nadbużańskie tajemnice

MTB

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
25.3 km
Czas
2:00 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
240 min
Najwyższy punkt
155 m
Najniższy punkt
136 m
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Dolina Bugu
Miejsce startu:
Sławatycze, Rynek
Miejsce końca:
Sławatycze ul. Rynek,

Trasa jest przeznaczona dla miłośników przyrody, pięknych widoków i niesamowitych opowieści. Po drodze można zwiedzić intrygujące i tajemnicze miejsca, a główną atrakcją na szlaku jest malowniczo położone nad Bugiem sanktuarium wyznawców prawosławia - monaster w Jabłecznej z cerkwią pw. św. Onufrego.
Wycieczka rozpoczyna się na rynku w Sławatyczach. Na jego płycie stoją ponad trzymetrowe rzeźby wykonane z drewna lipowego, przedstawiające figury "brodaczy" – lokalnych przebierańców, którzy w ostatnich trzech dniach grudnia paradują ulicami wsi.
Z rynku w Sławatyczach należy wyjechać ulicą Kraszewskiego w kierunku wsi Krzywowólka. W lesie położonym na południe od wsi znajduje się kolejna atrakcja wycieczki – uroczysko Mucharyniec. Jest to obszar w kształcie idealnego okręgu o powierzchni 5 ha, który od setek lat nie zarasta drzewami. Według miejscowych podań stała tam cerkiew, która zapadła się pod ziemię. Aby dotrzeć do uroczyska, należy na pętli nr 63 sieci Szlaków Rowerowych Południowego Podlasia skierować się w stronę pętli nr 33. Ten fragment drogi nie jest utwardzony, co w razie złej pogody może utrudniać przejazd.
W Krzywowólce należy skręcić w prawo, w kierunku Jabłecznej. Tutaj, w miejscu, w którym zgodnie z legendą zatrzymała się płynąca Bugiem ikona z wizerunkiem św. Onufrego, powstał klasztor, od wieków stanowiący ostoję prawosławia w regionie. W pobliżu cerkwi, wśród nadbużańskich łąk, znajdują się dwie drewniane kaplice z początku XX w. W czerwcu w monasterze odbywają się uroczystości religijne związane z dniem św. Onufrego, gromadzące setki pielgrzymów.
Droga powrotna do Sławatycz prowadzi z Jabłecznej przez Nowosiółki i Liszną, od tej ostatniej miejscowości szlakiem Green Velo. Wzdłuż trasy rozciągają się piękne widoki na dolinę Bugu. Warto przyjechać tu w czerwcu, w czasie odbywającego wówczas Nadbużańskiego Rajdu Rowerowego – cyklicznej imprezy, przybliżającej uczestnikom najciekawsze zakątki gminy Sławatycze.


Wariant trasy: (26 km)
Wracając z Jabłecznej, na pętli nr 60 sieci Szlaków Rowerowych Południowego Podlasia można skręcić w lewo, w kierunku pętli nr 30. Ten wariant trasy jest zbliżony do wariantu podstawowego, prowadzi jednak częściowo drogami gruntowymi. Trudniejszy przejazd wynagradzają wspaniałe widoki i możliwość bliższego spotkania z nadbużańską przyrodą.


Nawierzchnia i oznakowanie na trasie:
W całości oznakowana trasa została poprowadzona drogami asfaltowymi. Wycieczkę zaplanowano w oparciu o Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo oraz sieć Szlaków Rowerowych Południowego Podlasia.
Przebieg i kilometraż:
Sławatycze - 0 km
Krzywowólka - 7 km
Jabłeczna - 16 km
Sławatycze - 25 km


Atrakcje na trasie wycieczki:
Monaster i cerkiew pw. św. Onufrego w Jabłecznej
Rynek w Sławatyczach
Uroczysko Mucharyniec koło Krzywowólki


Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Warszawska 11, 21-500 Biała Podlaska, tel./fax 83 342 62 89, e-mail: citbialapodlaska@o2.pl, www.cit.bialapodlaska.pl

DRUKUJ

Miejsca w wycieczce (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013