Język:

Wycieczki

Z JANOWA PODLASKIEGO DO SANKTUARIUM W LEŚNEJ PODLASKIEJ

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
54.6 km
Czas
4:30 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
390 min
Najwyższy punkt
178 m
Najniższy punkt
122 m
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Dolina Bugu
Miejsce startu:
Janów Podlaski (stacja paliw przy ul. 1 Maja)
Miejsce końca:
Janów Podlaski (stacja paliw przy ul. 1 Maja)

Wycieczka rozpoczyna się w Janowie Podlaskim – przygranicznej wsi położonej nad Bugiem. O jej bogatej historii świadczą liczne zabytki, m.in. barokowy pałac biskupów łuckich z 1770 r. oraz barokowy kościół pw. Trójcy Świętej i gmach dawnego seminarium.
Za Janowem Podlaskim trasa prowadzi przez Stary Pawłów i Stary Bubel. Warto się tam zatrzymać, aby zwiedzić zabytkowe drewniane świątynie. Kilka kilometrów dalej, w Gnojnie, znajduje się murowany kościół pw. św. Antoniego Padewskiego, wzniesiony w 2. poł. XIX w. jako cerkiew prawosławna.
Następny fragment szlaku prowadzi drogą asfaltową, przebiegającą przez rezerwat przyrody "Stary Las", do Konstantynowa, gdzie znajduje się zabytkowy pałac z połowy XVIII w. wraz z okazałym założeniem parkowym oraz neogotycki kościół pw. św. Elżbiety z początku XX w.

Główną atrakcją wycieczki jest sanktuarium maryjne w Leśnej Podlaskiej, najważniejszy obok Kodnia ośrodek kultu maryjnego na Podlasiu. Interesująca jest historia jego powstania. W 1683 r. dwaj chłopcy, pasący w okolicy bydło, zobaczyli na drzewie dzikiej gruszy wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Wkrótce miejsce to zasłynęło cudami i zaczęło przyciągać wiernych. W związku z rosnącym napływem pielgrzymów w 1695 r. ufundowano w Leśnej pierwszą parafię, a pięć lat później ojcowie paulini z Częstochowy założyli tu klasztor i rozpoczęli budowę otoczonego fortyfikacjami ziemnymi kościoła. W ołtarzu głównym została umieszczona kamienna płaskorzeźba cudownego wizerunku Matki Boskiej.
Droga z Leśnej Podlaskiej do Janowa Podlaskiego prowadzi przez Bukowicę-Kolonię, Ossówkę i Zaborek do szosy Biała Podlaska – Janów Podlaski, którą można dojechać do miejsca rozpoczęcia wycieczki. Przejeżdżając przez Zaborek, warto zwrócić uwagę na zespół zabytkowych drewnianych budynków, służących obecnie jako kompleks hotelowy. W tym miniaturowym skansenie znajduje się m.in. kościół, plebania, dwór i wiatrak.
W oddalonej o 2 km na północ od Janowa Podlaskiego Wygodzie znajduje się słynna na całym świecie stadnina koni arabskich, której historia sięga 1817 r. Aby dotrzeć do niej z Janowa, należy wyjechać z miasta ulicami Piłsudskiego i al. Krzyształowicza.

Wariant trasy (59 km):
Trasę można wydłużyć o 4 km na odcinku między Leśną Podlaską a Ossówką, przejeżdżając przez Witulin.


Przebieg i kilometraż:
Janów Podlaski - 0 km
Stary Pawłów - 1 km
Stary Bubel - 8 km
Gnojno - 10 km
Konstantynów - 20 km
Leśna Podlaska - 33 km
Ossówka - 43 km
Zaborek - 51 km
Janów Podlaski - 55 km


Nawierzchnia i oznakowanie na trasie:
95% trasy przebiega drogami asfaltowymi, pozostałe 5% stanowią drogi gruntowe. Na odcinku od Janowa Podlaskiego do Gnojna trasa pokrywa się ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo, a na pozostałej części z Siecią Szlaków Rowerowych Południowego Podlasia.


Atrakcje na trasie wycieczki:
Kościół pw. Trójcy Świętej w Janowie Podlaskim
Pałac biskupów łuckich w Janowie Podlaskim
Cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Starym Pawłowie
Kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Starym Bublu
Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Gnojnie
Pałac i park z XVIII w. w Konstantynowie
Kościół pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Konstantynowie
Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej
Skansen - kompleks hotelowy Zaborek


Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Warszawska 11, 21-500 Biała Podlaska, tel./fax 83 342 62 89 e-mail: citbialapodlaska@o2.pl, www.cit.bialapodlaska.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013