Język:

Wycieczki

KOŚCIOŁY I CERKWIE NAD BUGIEM

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
45.3 km
Czas
3:00 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
300 min
Najwyższy punkt
161 m
Najniższy punkt
132 m
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Dolina Bugu
Miejsce startu:
Kodeń (parking przy Bazylice)
Miejsce końca:
Kodeń (parking przy Bazylice)

Wycieczka rozpoczyna się w Kodniu, nadbużańskiej wsi, znanej dzięki znajdującemu się tu Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia i Matki Jedności – bazylice pw. św. Anny, która na przełomie XIX i XX w. pełniła rolę cerkwi prawosławnej. Jest to jedna z najwspanialszych świątyń na południowym Podlasiu. Budowla została wzniesiona w 1. poł. XVII w., w stylu późnego renesansu z unikalnymi cechami lokalnymi, charakteryzującymi wykształcony na tych terenach tzw. renesans lubelski. W ołtarzu głównym bazyliki umieszczono cudowny obraz Matki Bożej Kodeńskiej (zwanej także Matką Bożą Gregoriańską lub Matką Bożą z Guadelupe), który do XVII w. znajdował się w kaplicy papieskiej w Watykanie.
Pierwszy etap wycieczki prowadzi z Kodnia przez Choroszczynkę do Dąbrowicy Dużej. Po drodze warto zwrócić uwagę na przydrożne kapliczki z przełomu XIX i XX w. Dalej trasa biegnie na południe, do Tucznej. W miejscowości znajduje się kościół parafialny pw. św. Anny z końca XIX w. oraz drewniany wiatrak kozłowy (tzw. koźlak) z 1923 r. To także idealne miejsce na odpoczynek.

Kolejny odcinek trasy przebiega przez Międzylesie i Zabłocie. W obydwu miejscowościach znajdują się pochodzące z początku XX w. cerkwie. Historia prawosławnych świątyń na tych terenach sięga co prawda znacznie wcześniejszych czasów, jednak burzliwe koleje historii sprawiły, że znajdujące się tu wcześniej cerkwie zostały zburzone, a na ich miejscu powstały nowe.
Z Zabłocia, przez miejscowość Szostaki, szlak prowadzi do drogi wojewódzkiej nr 816. Dojeżdżając do niej należy skręcić w lewo i, trzymając się oznakowań Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, wrócić do Kodnia. Wzdłuż całej trasy rowerzystom towarzyszą zabytkowe przydrożne krzyże i kapliczki, nieodłączne elementy rozległych nadbużańskich krajobrazów.

Wariant trasy (43 km):
W Zabłociu, na pętli nr 59 Szlaków Rowerowych Południowego Podlasia można skręcić w lewo, w kierunku pętli nr 21. Tutaj należy odbić w prawo, w kierunku Kodnia, oddalonego o ok. 1 km. Ten wariant trasy prowadzi po drogach nieutwardzonych.

Przebieg i kilometraż wycieczki:
Kodeń - 0 km
Dąbrowica Duża - 14 km
Tuczna - 18 km
Międzyleś - 26 km
Zabłocie - 31 km
Kodeń - 44 km

Nawierzchnia i oznakowanie trasy:
93% trasy przebiega drogami asfaltowymi, pozostałe 7% stanowią drogi gruntowe. Na odcinku Kodeń – Szostaki trasa pokrywa się ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo, a na pozostałej części z siecią Szlaków Rowerowych Południowego Podlasia. Jedynie krótki odcinek pomiędzy Zabłociem a Szostakami przebiega poza oznakowanymi szlakami rowerowymi.


Atrakcje na trasie:
Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia i Matki Jedności w Kodniu
Kościół parafialny pw. św. Anny w Tucznej
Cerkiew prawosławna pw. św. Anny w Międzylesiu
Cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja w Zabłociu

Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Warszawska 11, 21-500 Biała Podlaska, tel./fax 83 342 62 89, e-mail: citbialapodlaska@o2.pl, www.cit.bialapodlaska.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013