Język:

Wycieczki

OKOLICE JANOWA PODLASKIEGO

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
33.9 km
Czas
2:50 hh
Poziom trudności
dla początkujących
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
240 min
Najwyższy punkt
156 m
Najniższy punkt
118 m
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Dolina Bugu
Miejsce startu:
Janów Podlaski (zabytkowa stacja paliw przy ul. 1 Maja)
Miejsce końca:
Janów Podlaski (zabytkowa stacja paliw przy ul. 1 Maja)

Rowerowa przygoda rozpoczyna się w Janowie Podlaskim, mieście wybitnego poety i historyka, Adama Naruszewicza, który w Janowie spędził ostatnie lata swojego życia.

Wycieczka rozpoczyna się w Janowie Podlaskim. Wśród zabytków tej miejscowości warto wymienić barokowy kościół pw. Trójcy Świętej, gmach dawnego seminarium z XVIII w., pałac biskupów łuckich z przypałacowym parkiem i grotą biskupa Adama Naruszewicza – wybitnego poety i historyka, który w Janowie spędził ostatnie lata życia. Na janowskim rynku znajduje się oryginalna atrakcja – stacja benzynowa z ręcznym dystrybutorem paliw firmy Temper Extakt z 1928 r.

Następnie szlak prowadzi do graniczącej z Janowem wsi Wygoda. Położona wśród rozległych nadbużańskich łąk i lasów miejscowość jest znana na całym świecie z hodowli koni czystej krwi arabskiej. Tutejsza stadnina to jedna z głównych atrakcji okolicy. Została założona w 1817 r. i należy do najstarszych obiektów tego typu w Europie. Co roku w sierpniu odbywa się tu prestiżowa aukcja koni Pride of Poland.

Z Wygody trasa prowadzi częściowo utwardzonymi drogami do szosy nr 698, którą przebiega Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Kierując się jego oznakowaniem należy dojechać do skrzyżowania z lokalną drogą w kierunku Cieleśnicy i Rokitna. W pierwszej z wymienionych miejscowości znajduje się zespół pałacowo-parkowy z XIX w., w którym obecnie mieści się hotel i restauracja, w drugiej można natomiast zwiedzić drewniany kościół pw. Trójcy Świętej, pochodzący z 1859 r.

Kolejny odcinek szlaku prowadzi wśród sielskich krajobrazów nadbużańskich wsi i lasów. W Klonowicy Dużej na uwagę zasługuje zabytkowy kościół pw. św. Jana Ewangelisty, wzniesiony w połowie XIX w. jako cerkiew unicka.

Wycieczka kończy się przy położonym w pobliżu Janowa Podlaskiego Uroczysku Zaborek – zespole zabytkowych drewnianych budynków, w skład którego wchodzi plebania, kościół, dwór i wiatrak. Kompleks pełni obecnie funkcje hotelowe. Aby go zwiedzić, należy skontaktować się z obsługą obiektu.

Wariant trasy (38 km):
Pałac w Cieleśnicy nie jest położony na trasie wycieczki. Aby do niego dotrzeć, należy na skrzyżowaniu z drogą w kierunku Cieleśnicy i Rokitna pojechać prosto szosą nr 698, którą przebiega szlak Green Velo. Po przejechaniu 1,5 km należy skręcić w prawo, w drogę prowadzącą do pałacu, by następnie drogą prowadzącą przez wieś Cieleśnica wrócić na trasę wycieczki.

Przebieg i kilometraż:
Janów Podlaski - 0 km
Wygoda - 2 km
Cieleśnica - 14 km
Rokitno - 18 km
Klonowica Duża - 25 km
Zaborek - 30 km
Janów Podlaski - 34 km

Nawierzchnia i oznakowanie na trasie:
Drogi asfaltowe stanowią 94% długości trasy, pozostałe 6% to drogi gruntowe. Wycieczka została zaplanowana w oparciu o szlak Green Velo, przebiegający fragmentem drogi wojewódzkiej nr 698 pomiędzy Janowem Podlaskim a Błoniem, oraz sieć Szlaków Rowerowych Południowego Podlasia na pozostałej części trasy.

Atrakcje na trasie wycieczki:
Kościół pw. Trójcy Świętej w Janowie Podlaskim
Park pałacowy z grotą biskupa Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim
Stacja benzynowa z 1928 r. w Janowie Podlaskim
Pałac biskupów łuckich w Janowie Podlaskim
Stadnina Koni Janów Podlaski w Wygodzie
Kościół pw. Trójcy Świętej w Rokitnie
Uroczysko Zaborek


Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Warszawska 11, 21-500 Biała Podlaska, tel./fax 83 342 62 89, e-mail: citbialapodlaska@o2.pl, www.cit.bialapodlaska.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013