Język:

Wycieczki

W KRAINIE J. I. KRASZEWSKIEGO

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
33.9 km
Czas
2:30 hh
Poziom trudności
dla początkujących
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
300 min
Najwyższy punkt
155 m
Najniższy punkt
145 m
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Dolina Bugu
Miejsce startu:
Sławatycze (ul. Rynek, przy figurach sławatyckich brodaczy)
Miejsce końca:
Sławatycze (ul. Rynek, przy figurach sławatyckich brodaczy)

„Wśród lasów nadbużańskich, w głębokim, zapadłym Podlasiu, między dawnymi dobrami Sapiehów i Radziwiłłów, Kodniem, Sławatyczami, Włodawą” - wyceczka w rodzinne strony jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, Józefa Ignacego Kraszewskiego.
Trasa rozpoczyna się w Sławatyczach. Wieś była przez wieki zamieszkiwana przez wielowyznaniową społeczność katolików, prawosławnych, żydów i ewangelików. Naprzeciw siebie stoją tu dwie okazałe świątynie – cerkiew prawosławna pw. Opieki Matki Bożej oraz kościół pw. Matki Bożej Różańcowej. Na tutejszym rynku można zobaczyć ponad trzymetrowe figury sławatyckich "brodaczy" – lokalnych przebierańców, którzy według tradycji w ostatnich trzech dniach grudnia paradują ulicami wsi.
Pierwszym punktem wycieczki jest znajdująca się na południe od Sławatycz miejscowość Hanna. Prowadzi do niej droga rowerowa, ,stanowiąca fragment szlaku Green Velo. Według przekazów miejscowość zawdzięcza swoją nazwę królowej Annie Jagiellonce, która podczas jednej ze swych podróży zatrzymała się tu na nocleg. W centralnym miejscu wsi znajduje się drewniany kościół zbudowany w 1. poł. XVIII w. jako cerkiew unicka.

Główną atrakcją wycieczki jest Romanów. W tutejszym dworze, należącym do dziadków, spędził dzieciństwo Józef Ignacy Kraszewski. Obecnie w obiekcie tym mieści się muzeum, poświęcone biografii i twórczości pisarza. Dwór położony jest w romantycznym parku, w którym zobaczyć można także mauzoleum rodzin Malskich i Kraszewskich.
Z Romanowa, przez Wygnankę i Janówkę, trasa prowadzi do miejscowości Krzywowólka. W pobliskim lesie znajduje się uroczysko Mucharyniec – tajemniczy krąg o powierzchni 5 ha, który od setek lat nie zarasta drzewami. Według miejscowych podań stała tam cerkiew, która zapadła się pod ziemię.
Wycieczka kończy się w Sławatyczach, skąd można wybrać się na spływ kajakowy Bugiem.

Wariant trasy (43 km):
Można wydłużyć trasę na odcinku z Hanny do Romanowa, kierując się na południe, do miejscowości Dołhobrody. Tam należy skręcić w prawo, do Zaświatycz, a następnie kierować się na Nowy Holeszów i Dańce.

Przebieg i kilometraż:
Sławatycze - 0 km
Hanna - 6 km
Romanów - 16 km
Sławatycze - 34 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy:
Płaski teren, przewaga dróg asfaltowych (94% trasy) o bardzo małym natężeniu ruchu oraz przystępny dystans sprawiają, że jest to idealna propozycja na rodzinną wycieczkę. Początkowo szlak prowadzi ścieżką rowerową wzdłuż szosy nr 698 pomiędzy Sławatyczami a Hanną. Na ostatnim odcinku, od okolic Krzywowólki do Sławatycz, trasa pokrywa się fragmentem sieci Szlaków Rowerowych Południowego Podlasia. Pozostała część przebiega poza znakowanymi szlakami rowerowymi. Drogi gruntowe stanowią 6% długości trasy.

Wykaz atrakcji na trasie:
Cerkiew prawosławna pw. Opieki Matki Bożej w Sławatyczach
Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Sławatyczach
Rynek w Sławatyczach
Kościół pw. św.św. Piotra i Pawła – dawna cerkiew unicka w Hannie
Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, Romanów 25, 21-518 Sosnówka, tel. 83 379 30 14, e-mail: muzeum_kraszewskiego@op.pl, www.muzeumkraszewskiego.pl
Uroczysko Mucharyniec koło Krzywowólki


Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Warszawska 11, 21-500 Biała Podlaska, tel./fax 83 342 62 89, e-mail: citbialapodlaska@o2.pl, www.cit.bialapodlaska.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013