Język:

Wycieczki

Z perły Roztocza do perły Renesansu

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
60.2 km
Czas
8:00 hh
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
300 min
Najwyższy punkt
258 m
Najniższy punkt
212 m
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Zwierzyniec, przy kościele „Na wodzie”
Miejsce końca:
Zwierzyniec, przy kościele „Na wodzie”

Trasa wycieczki przebiega przez trzy główne miasta regionu. Rozpoczyna się w Zwierzyńcu, nazywanym Perłą Roztocza, a następnie prowadzi przez Zamość, określany Padwą Północy i Perłą Renesansu, oraz Szczebrzeszyn – rozsławione dzięki wierszowi Jana Brzechwy „miasto chrząszcza”.
Początek szlaku wyznaczono przy jednym z najbardziej znanych zabytków Zwierzyńca i całego Roztocza – renesansowym kościele pw. św. Jana Nepomucena, tzw. kościele na wodzie.
Wyjeżdżając z miasta, należy przejechać wzdłuż brzegu zalewu Rudka, a następnie leśną ścieżką, prowadzącą przez Roztoczański Park Narodowy, udać się do ukrytej wśród wzgórz i lasów wsi Kosobudy.. Znajduje się tu dawna cerkiew, służąca obecnie jako kościół katolicki, oraz typowe dla architektury wiejskiej drewniane zabudowania z kuźnią.
Następny odcinek trasy prowadzi mało ruchliwą drogą asfaltową w kierunku Zamościa. Wzdłuż niej rozciągają się rozległe pola uprawne oraz nieliczne zabudowania. W położonej na trasie wsi Hubale znajduje się punkt widokowy oraz rezerwat Hubale, w którym objęto ochroną rzadkiego, małego ssaka stepowego - susła.
Największą atrakcją na trasie wycieczki jest Zamość. Zabudowa Starego Miasta, otoczona potężnymi, odnowionymi w ostatnich latach fortyfikacjami bastionowymi, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W okresie wakacyjnym odbywają się tu liczne imprezy kulturalno-rozrywkowe. Na trasie wycieczki znajduje się także słynny zamojski ogród zoologiczny oraz położone na obrzeżach miasta lotnisko Aeroklubu Ziemi Zamojskiej. Można skorzystać z jego oferty turystycznej i wybrać się na niezapomniany lot nad Roztoczem. Na zobaczenie wszystkich atrakcji i zabytków miasta poświęcić należy co najmniej kilka godzin.

Kolejnym miastem na trasie jest Szczebrzeszyn, który słynie nie tylko z postaci „chrząszcza brzmiącego w trzcinie”, ale również ze swej wielokulturowej historii i architektury. Warto tu zobaczyć położone w niewielkiej odległości od siebie dwa kościoły katolickie, Warto tu zobaczyć położone w niewielkiej odległości od siebie dwa kościoły katolickie, cerkiew oraz synagogę. Na rynku w Szczebrzeszynie stoi pomnik słynnego chrząszcza, a przy synagodze znajduje się cała rodzina tych owadów.
Ostatni odcinek trasy do Zwierzyńca przebiega szlakiem Green Velo. Kończąc wycieczkę, można odpocząć nad wodą w kompleksie stawów Echo lub nad zalewem Rudka, gdzie działa wypożyczalnia sprzętu wodnego.


Przebieg i kilometraż:
Zwierzyniec - 0 km
Zamość - 27 km
Szczebrzeszyn - 50 km
Zwierzyniec - 60 km

Nawierzchnia i oznakowanie trasy:
Ponad 80% trasy przebiega szosami asfaltowymi, pozostała część to drogi gruntowe. Trasa jest częściowo oznakowana. Odcinek ze Szczebrzeszyna do Zwierzyńca przebiega brukowaną ścieżką rowerową Green Velo, natomiast odcinek prowadzący z okolic Wólki Wieprzeckiej do Zamościa biegnie czerwonym szlakiem rowerowym PTTK.

Atrakcje na trasie wycieczki:
Kościół pw. św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu (tzw. kościół na wodzie)
Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Kosobudach (dawna cerkiew unicka i prawosławna)
Drewniana zabudowa wiejska i kuźnia w Kosobudach
Rezerwat Hubale
Stare Miasto w Zamościu
Ogród Zoologiczny w Zamościu
Cerkiew pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczebrzeszynie
Kościół pw. św. Katarzyny w Szczebrzeszynie
Kościół pw. św. Mikołaja w Szczebrzeszynie
Synagoga w Szczebrzeszynie
Pomnik chrząszcza na rynku w Szczebrzeszynie

Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, Rynek Wielki 13, 22-400 Zamość, tel. 84 639 22 92, e-mail: zci@zamosc.pl, www.zci.zamosc.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013