Język:

Szlaki

Szlak rowerowy MTB Nadleśnictwa Elbląg (kolor zielony)

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
22.8 km
Czas
2:30 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
165 m
Najniższy punkt
23 m
Suma podjazdów
419 m
Suma zjazdów
420 m
Odcinki o dużym nachyleniu
6
Nachylenie
1.89 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Nad Zalewem Wiślanym
Miejsce startu:
Droga leśna z Kadyn w kierunku rezerwatu "Kadyński Las"
Miejsce końca:
Droga leśna z Kadyn w kierunku rezerwatu "Kadyński Las"

Ta dedykowana miłośnikom MTB trasa długość 23 kilometry i została wytyczona w Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej, w lasach porastających wysokie wzgórza otaczające Zalew Wiślany. Liczne podjazdy i zjazdy, trudny teren, gruntowe i żwirowe, leśne dukty to propozycja dla średnio doświadczonych i początkujących rowerzystów górskich. Atutem trasy są ładne widoki i przebieg w całości przez obszary leśne.
To, co trasę wyróżnia spośród innych szlaków rowerowych, to dokładne przemyślenie jej przebiegu i charakteru. Trasa została bardzo dobrze oznakowana. Znaki są malowane, koloru zielonego, z napisem MTB. Na skrzyżowaniach i mocnych zakrętach oznakowanie zostało podwojone, by zauważyć skręt nawet przy dużych prędkościach. Z uwagi na bezpieczeństwo, trasę wyznakowano tylko w jednym kierunku, także w pierwszej kolejności z punktu początkowego szlaku należy jechać w kierunku południowym. Oczywiście jedynym rodzajem roweru, polecanym na tę trasę, to rower górski z szerokimi oponami i dobrą amortyzacją.
Nawierzchnie na trasie są niemal wyłącznie naturalne. Dominują drogi szutrowe, ale sporo jest też nieutwardzonych, leśnych duktów. Utrudnieniem są odcinki piaszczyste, szczególnie na podjazdach. Zgodnie z charakterem tego typu szlaku, ma on na celu zmęczenie użytkownika. Nagrodą są za to roztaczające się ze wzniesień, rozległe widoki na Zalew Wiślany i Morze Bałtyckie.
Początek i koniec trasy znajduje się w lesie w pobliżu wsi Kadyny. Zobaczyć tu można, podobno najstarszy w Polsce, liczący sobie ok. 700 lat dąb Bażyńskiego. We wsi zachował się dawny układ ruralistyczny oraz wiele zabytków. Jest tu dawna fabryka majoliki z pocz. XX w., klasztor franciszkanów z XVIII w. oraz rozległy kompleks obiektów dawnej rezydencji niemieckiego cesarza Wilhelma II. Nad brzegiem Zalewu w Kadynach urządzono plażę i kąpielisko, nad którym można odpocząć po zakończeniu wycieczki MTB.

Atrakcje na szlaku:

1. Kadyny - kompleks stajni i obiektów gospodarczych, Dąb Bażyńskiego

2. Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej - wzniesienia, wąwozy, lasy bukowe, panoramy Zalewu Wiślanego.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w oddzieleniu od ruchu pojazdów, wyłącznie bezpieczne przejazdy rowerowe przez drogi publicznem wydzielone drogi rowerowe oraz drogi wyłączone z ruchu samochodowego, drogi polne, leśne i inne. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak dla miłośników kolarstwa górskiego i jazdy typu offroad.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013