Język:

Szlaki

Czerwony szlak rowerowy w Nadleśnictwie Srokowo

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
32.1 km
Czas
3:11 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla miłośników dziedzictwa kulturowego, Dla amatorów pięknych widoków, Dla rodzin z dziećmi, Dla miłośników przyrody
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
89 m
Najniższy punkt
55 m
Suma podjazdów
243 m
Suma zjazdów
250 m
Odcinki o dużym nachyleniu
1
Nachylenie
0.76 %
Oznakowanie
Czerwony
Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Północne Mazury
Miejsce startu:
Parking leśny w okolicy Osikowa, węzeł szlaków rowerowych
Miejsce końca:
Parking leśny w okolicy Osikowa, węzeł szlaków rowerowych

Oznakowana kolorem czerwonym trasa rowerowa, biegnąca przez lasy Nadleśnictwa Srokowo. Liczy nieco ponad 30 kilometrów i ma charakter rekreacyjny. Rozpoczyna się w lasach na północ od Srokowa i biegnie niemal do granicy. Atutem trasy są malownicze widoki, liczne jeziora i stare, zapomniane przez czas wioski, w których znajdziemy pozostałości dawnych dworów i przedwojenne, ceglane, kryte czerwoną dachówką zabudowania gospodarcze. Jednak największym atutem szlaku jest piękna przyroda i dziki charakter tych regionów.


Ogólny przebieg trasy: parking leśny w okolicach Osikowa (0,0 km) - Kanał Mazurski (2,2 km) - punkt widokowy na Jezioro Oświn (5,2 km) - Wyskok (6,5 km) - Bajory Wielkie (9,2 km) - Brzeźnica, Kanał Mazurski (13,4 km) - Kałki (14,9 km) - Skandławki (21,4 km) - Jegławki (24,5 km) - Wilczyny (28,1 km) - parking leśny w okolicach Osikowa (32,1 km).


Szlak rozpoczyna się i kończy na leśnym parkingu, na wschód od Osikowa, przy drodze na Srokowo. To miasteczko oddalone jest od parkingu o około 6 kilometrów. Szlak biegnie w pierwszej części przez lasy, gruntowymi drogami. Ponieważ nie ma prawie w ogóle znaków szlaku, konieczna jest mapa lub ślad GPS. Inaczej ryzyko zgubienia się jest spore.
Pierwszym przystankiem na trasie jest mostek na Kanale Mazurskim. Ta niedokończona konstrukcja hydrotechniczna miała łączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z Bałtykiem poprzez rzekę Pregołę. W pobliżu Leśniewa, na początku kanału, atrakcją są monumentalne, betonowe śluzy. Niestety, północna część kanału jest mocno zniszczona i zarośnięta.
Szlak pokonuje kanał drewnianym mostkiem i przez mocno pagórkowate tereny biegnie na północ. Z trasy otwiera się szeroka, piękna panorama dużego jeziora Oświn. Ten płytki akwen o niezwykle urozmaiconej linii brzegowej stanowi ostoję wielu gatunków ptaków i został objęty ochroną jako rezerwat przyrody.
Trasa skrajem wzgórz biegnie dalej na północ przez niewielkie wioski Wyskok, Bajory Wielkie i Brzeźnicę, ponownie do Kanału Mazurskiego. Na tym odcinku są to stare, wiejskie drogi z betonowej, sześciokątnej kostki, zwanej trylinką. Okolica jest bardzo odludna i niemal zapomniana przez świat. Z uwagi na bliskość granicy należy mieć ze sobą dokumenty i spodziewać się kontroli Straży Granicznej. W miejscowościach na szlaku ma się wrażenie zatrzymania czasu, gdyż mocno niestety zniszczone budynki mieszkalne, zabudowania gospodarcze i pozostałości otoczonych parkami dworów i pałaców nie zmieniły się, podobnie jak cała okolica, przez ostatnie kilkadziesiąt lat.
Znad granicy, pokonawszy ponownie Kanał Mazurski, szlak zawraca na południe. Po drodze gdzieniegdzie napotkać można ruiny dawnych obiektów przemysłowych, stare kapliczki i krzyże przydrożne. Przez kolejne wioski - Skandławki i Jegławki oraz Wilczyny, już przez bardziej otwarte, ale nadal malownicze i odludne tereny, szlak wraca na parking leśny, z którego się rozpoczyna trasa.

Atrakcje na szlaku:

1. Lasy Nadleśnictwa Srokowo

2. Kanał Mazurski

3. Jezioro Oświn - rezerwat

4. Ruiny dworów i pałaców oraz zabudowania folwarczne z XIX/XX wieku

5. Leśne kapliczki i miejsca odpoczynku.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach przyrodniczych. Szlak o szczególnych walorach dziedzictwa kulturowego. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013