Język:

Szlaki

Szlak rowerowy "Niebieska Wstęga Jezior"

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
79.5 km
Czas
6:05 hh
Dla kogo
Dla miłośników dziedzictwa kulturowego, Dla amatorów pięknych widoków, Dla miłośników przyrody
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
148 m
Najniższy punkt
98 m
Suma podjazdów
583 m
Suma zjazdów
605 m
Nachylenie
0.75 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Północne Mazury
Miejsce startu:
Giżycko, plac przed dworcem kolejowym i PKS
Miejsce końca:
Giżycko, plac przed dworcem kolejowym i PKS

"Niebieska Wstęga Jezior" to propozycja blisko 80-kilometrowej wyprawy rowerowej w środkowej części krainy Wielkich Jezior Mazurskich, dookoła jezior Dargin, Dobskiego i Kisajno. Szlak jest dobrze oznakowany i poprowadzony głównie dość dobrymi, gruntowymi drogami. Biegnie przez wiele starych, mazurskich wsi i osad, mijając stare cmentarze, zabytkowe pałace i kościoły. Wielkim atutem szlaku są piękne widoki na rozległe tonie jezior mazurskich.


Ogólny przebieg szlaku: Giżycko PKP (0,0 km) - Piękna Góra (4,4 km) - Doba (17,9 km) - Radzieje (26,6 km) - Sztynort (34,3 km) - Harsz (42,3 km) - Dziaduszyn (46,6 km) - Pozezdrze (52,3 km) - Kruklanki (62,1 km) - Giżycko (79,5 km).


Trasa rozpoczyna się i kończy w Giżycku - mieście w centrum Mazur, przy dworcu kolejowym. Stąd biegnie na zachód, przez teren mocno niestety zniszczonej Twierdzy Boyen. To największa forteca Prus Wschodnich, dawniej broniąca tego obszaru przez inwazją rosyjską. Obok Pięknej Góry - jednej z większych marin mazurskich - szlak prowadzi południowym brzegiem Jeziora Niegocin nad Jezioro Dobskie.
Od wsi Radzieje trasa skręca ponownie na wschód i przez Sztynort, gdzie znajduje się jeden z większych pałaców mazurskich, obecnie niestety zrujnowany, biegnie w kierunku wsi Harsz. Tu również znajduje się wielki port jachtowy. W Harszu zobaczyć można liczne, dobrze zachowane, stare mazurskie gospodarstwa. W sąsiednim Dziaduszynie zaś znajdują się ruiny pałacu.
Od tego miejsca szlak, częściowo torowiskiem dawnej linii kolejowej, biegnie do Pozezdrza. Tu znajduje się jeden z ciekawszych obiektów na całym szlaku, jakim są betonowe bunkry polowej kwatery SS z czasów II wojny światowej. Heinrich Himmler z tego miejsca kierował operacjami militarnymi i egzekucjami, dokonywanymi przez gwardię Hitlera.
Dalsza trasa prowadzi przez wieś Przerwanki do Kruklanek, biegnąc brzegiem kolejnego dużego jeziora mazurskiego - Gołdapiwo. W Kruklankach również zachowało się starych domów i zabytkowych obiektów. Szlak prowadzi stąd łukiem wzdłuż jeziora Kruklin, głównie lasami. Następnie kieruje się z powrotem do Giżycka.
Szlak nie jest zbyt wymagający i dostępny także dla mniej zaawansowanych rowerzystów. Z uwagi na długość i liczbę atrakcji po drodze, warto wyprawę nim rozłożyć na dwa dni. Z noclegiem w tej turystycznej krainie nie będzie większych problemów.

Atrakcje na szlaku:

1. Giżycko: zamek, Twierdza Boyen

2. Sztynort - ruiny pałacu

3. Dziaduszyn - ruiny pałacu

4. Pozezdrze - kwatera SS

5. Widoki na Jeziora Mazurskie

6. Stare chaty, cmentarze, kościoły w mazurskich wioskach.

Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o szczególnych walorach przyrodniczych. Szlak o szczególnych walorach dziedzictwa kulturowego. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013