Język:

Szlaki

Żółty szlak rowerowy w gminie Gołdap

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
28.6 km
Czas
2:40 hh
Dla kogo
Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
277 m
Najniższy punkt
153 m
Suma podjazdów
299 m
Suma zjazdów
285 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
1.02 %
Oznakowanie
Żółty
Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Północne Mazury
Miejsce startu:
Gołdap, ulica Żeromskiego
Miejsce końca:
Rakówko, MOR Green Velo

Żółty szlak rowerowy w gminie Gołdap to licząca niecałe 30 kilometry trasa rowerowa, poprowadzona przez malownicze tereny Mazur Garbatych i Puszczę Romincką, w pobliżu uzdrowiskowego miasta Gołdap. Trasa pokonuje dość dużą różnicę wzniesień i poprowadzona jest głównie drogami gruntowymi, wymaga więc dość dobrej formy fizycznej. Atutem trasy są malownicze widoki w pierwszej części i nastrojowe, leśne odcinki pod koniec szlaku. Szlak jest dobrze oznakowany i wyposażony w miejsca odpoczynku, prowadzi niemal w całości przez bardzo rzadko zaludnione tereny, więc należy ze sobą zabrać zapas prowiantu i wody.


Ogólny przebieg szlaku: Gołdap, wyjazd z miasta w kierunku zachodnim (0,0 km) - Kośmidry (3,9 km) - Jabłońskie (7,1 km) - Suczki (11,1 km) - Tatarska Góra (12,8 km) - Kozaki (15,6 km) - Jabramowo (17.6 km) - Botkuny (20,4 km) - Jurkiszki (22,7 km) - Jezioro Ostrówek (25,8 km) - Galwiecie (27,2 km) - Rakówko (28,5 km).


Szlak rozpoczyna się w zachodniej części miasta Gołdap. Do wsi Kośmidry szlak biegnie w dolinie Gołdapi. Ten prawobrzeżny dopływ Węgorapy jest interesującym, lecz trudnym szlakiem kajakowym. Meandrująca, malownicza rzeka o długości 89 km w górnym biegu nosi nazwę Jarka.
Odcinek od wsi Kośmidry do Tatarskiej Góry oraz z Tatarskiej Góry do wsi Jurkiszki to liczące po ok. 10 kilometrów fragmenty szlaku, pokonujące w każdym kierunku 100 metrów różnicy wysokości. Jazda tym odcinkiem trasy nim będzie związana z długim, uciążliwym podjazdem. Planując wyjazd rowerowy, trzeba zaplanować z tego tytułu rezerwę czasu i uwzględnić dodatkowy wysiłek. Na szczęście, nie ma tu stromych podjazdów i zjazdów.
Od Tatarskiej Góry szlak prowadzi na południe, fragmentem dawnej linii kolejowej, którą częściowo zamieniono na trasę Green Velo. Szlak spotyka się z nią we wsi Jabłońskie i biegnie dalej na południe, w kierunku wzniesienia Tatarskiej Góry. Na północ od szlaku widoczna jest Piękna Góra, licząca 272 m n.p.m. W miejscu tym według dawnych podań mieścił się kiedyś zamek okrutnego możnowładcy, a dziś znajduje się ośrodek sportów zimowych z koleją linowo-krzesełkową oraz restauracją.
Szlak żółty wznosi się do podnóża Tatarskiej Góry. Jej wysokość wynosi 308 m n.p.m. i jest jednym z większych wzniesień Wzgórz Szeskich. Na jej szczycie znajduje się rezerwat przyrody, chroniący niewielkie jeziorko, otoczone torfowiskiem.
Od tego miejsca szlak zakręca na północ, w kierunku Puszczy Rominckiej i doliny Gołdapi. Krótki fragment trasy prowadzi drogą krajową nr 651, a następnie do wsi Botkuny i dalej, do ukrytej w lasach wsi Jurkiszki. Teren tu jest silnie zalesiony i pagórkowaty. Jurkiszki to jedna z najstarszych osad pojaćwieskich na ziemi gołdapskiej. W połowie XVIII wieku była znacznym ośrodkiem warzenia piwa oraz produkcji innych trunków. Od Jurkiszek szlak, nadal lasami, prowadzi nad niewielkie Jezioro Ostrówek. Znajdują się tu wieże widokowe, drewniane kładki nad brzegiem jeziora i ścieżki dydaktyczne. To doskonałe miejsce na odpoczynek przed dalszą wyprawą.
Ostatni odcinek, do wsi Rakówko, szlak pokonuje drogą wojewódzką nr 651, przebiegając przez wieś Galwiecie, położoną na skraju Puszczy Rominckiej. Do Gołdapi najlepiej wrócić szlakiem Green Velo, który biegnie na południe od linii kolejowej, dawniej łączącej Gołdap z miejscowością Żytkiejmy. LInia ta prowadziła przez pofałdowany skraj Puszczy Rominckiej oraz głębokie doliny rzek: Jarki, Bludzi i Błędzianki, nad którymi konieczne było wybudowanie wysokich mostów. Do dzisiaj zachowały się mosty w Botkunach, Kiepojciach i te najbardziej znane, w Stańczykach. W pobliżu wsi Botkuny warto zobaczyć bliźniacze mosty kolejowe, spinające wysokie brzegi doliny rzeki Jarki. Są to trzyprzęsłowe, betonowe konstrukcje, mające około 40 m długości i 15 m wysokości. Mijający czas sprawił, że wierzchołki pobliskich drzew przerosły wzniesioną przed stu laty konstrukcję.
Ostatni odcinek, do centrum Gołdapi, wiedzie drogą rowerową wzdłuż drogi wojewódzkiej. Długość takiej pętli wynosić będzie około 40 kilometrów, co z uwagi na nawierzchnię i różnice wysokości jest dystansem odpowiednim na dość męczącą, całodzienną wyprawę rowerową.

Atrakcje na szlaku:

1. Gołdap - zabytki miasta, układ urbanistyczny, uzdrowisko, Las Kumiecie

2. Piękna Góra

3. Tatarska Góra

4. Wzgórza Szeskie / Mazury Garbate i dolina Gołdapi - widoki

5. Puszcza Romincka

6. Jezioro Ostrówek i Jezioro Rakówek.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013