Język:

Szlaki

Szlak rowerowy w gminie Gołdap - zielony

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
21.6 km
Czas
1:47 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla amatorów pięknych widoków, Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
280 m
Najniższy punkt
180 m
Suma podjazdów
254 m
Suma zjazdów
236 m
Nachylenie
1.14 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Północne Mazury
Miejsce startu:
Gołdap, skrzyżowanie ulic Osiedle I z Wojska Polskiego. Połączenie ze szlakiem Green Velo
Miejsce końca:
Grabowo, Połączenie ze szlakiem Green Velo

Zielony szlak rowerowy w gminie Gołdap to licząca nieco ponad 20 kilometrów trasa rowerowa, biegnąca z uzdrowiskowej Gołdapi na Wzgórza Szeskie, przez okolicę zwaną Mazurami Garbatymi. Szlak prowadzi pomiędzy wzniesieniami i obfituje w malownicze widoki. Po drodze atrakcją jest kompleks turystyczny na Pięknej Górze, park safari w Zatykach i hodowla jeleni, farmy wiatrowe i niewielkie jeziorka oraz elektrownie wiatrowe. Trasa nadaje się na rodzinną wycieczkę rekreacyjną, jest czytelnie oznakowana i poprowadzona z dala od ruchu pojazdów.


Ogólny przebieg szlaku: Gołdap, południowa część miasta (0,0 km) - Piękna Góra (1,9 km) - Suczki (5,2 km) - Pietrasze (8,1 km) - skręt na Zatyki (9,6 km) - Rudzie (13,2 km) - Nasuty (15,2 km) - Radzie (17,8 km) - Grabowo, szlak Green Velo (21,6 km).


Szlak rozpoczyna się w południowej części Gołdap, za obwodnicą miasta. W tym miejscu od szlaku Green Velo oddziela się droga na wieś Suczki i Piękną Górę. To dominujące nad okolicą wzniesienie liczy 272 m n.p.m. W miejscu, gdzie według dawnych podań mieścił się kiedyś zamek okrutnego możnowładcy, dziś znajduje się ośrodek sportów zimowych z koleją linowo-krzesełkową oraz restauracją. To znakomity punkt widokowy, z którego podziwiać można m.in. kolejne wzniesienie na szlaku - Tatarską Górę (308 m n.p.m.), na szczycie której rezerwat przyrody chroni niewielkie jeziorko, otoczone torfowiskiem.
Przed Tatarską Górą znajduje się stara wieś Suczki, w której zobaczyć można liczne ruiny starych gospodarstw. W pobliżu wybudowano dużą farmę wiatrową, korzystając z silnego wyeksponowania tej okolicy na wiatr. W tym miejscu szlak krzyżuje się z innym, rowerowym szlakiem gołdapskim, oznaczonym kolorem żółtym.
Trasa zielona biegnie dalej na południe, mijając wspomnianą Tatarską Górę i prowadząc dalej w kierunku najwyższej części Mazur Garbatych, w okolice Rudzkiej i Szeskiej Góry (308 m. n.p.m.). W pobliżu znajduje się sporo małych jezior, za którymi leży wieś Zatyki. W niej funkcjonuje park safari, w którym zobaczyć można wiele, żyjących prawie na wolności, gatunków polskich zwierząt. To znakomita atrakcja, szczególnie dla dzieci.
Od wsi Rudzie szlak zakręca na zachód, nie wspinając się na najwyższą część łańcucha wzgórz. Po kilku kilometrach trasa dociera do wsi Grabowo i drogi wojewódzkiej, a następnie dawnej linii kolejowej do Gołdapi, którą biegnie szlak Green Velo. Stąd wrócić można do Gołdapi, a cała wycieczka, wraz z wizytą w Zatykach, będzie miała około 35 kilometrów długości.

Atrakcje na szlaku:

1. Gołdap - uzdrowisko, zabytki, Las Kumiecie

2. Piękna Góra - punkt widokowy, restauracja, wyciąg

3. Suczki - ruiny gospodarstw

4. Tatarska Góra - rezerwat przyrody, punkt widokowy

5. Zatyki - park safari, hodowla jeleni

6. Wzgórza Szeskie - krajobrazy, widoki.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjny. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013