Język:

Szlaki

Szlak rowerowy w gminie Gołdap - niebieski

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
33.1 km
Czas
3:41 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
165 m
Najniższy punkt
121 m
Suma podjazdów
311 m
Suma zjazdów
319 m
Odcinki o dużym nachyleniu
1
Nachylenie
0.95 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Północne Mazury
Miejsce startu:
Gołdap, skrzyżowanie ul. Stadionowej z drogą 651
Miejsce końca:
Boćwinka, MOR Green Velo

Niebieski szlak rowerowy w gminie Gołdap to licząca 33 kilometry trasa rowerowa, poprowadzona z tego uzdrowiskowego miasta, przez tajemniczy Las Kumiecie, do wsi Boćwinka w dolinie rzeki Gołdap. Oznakowanie szlaku jest dobre, trasa biegnie głównie po drogach gruntowych, teren, przez który przebiega dość pagórkowaty, ale trasa nadaje się także dla mniej doświadczonych rowerzystów.


Ogólny przebieg szlaku: Gołdap, ulica Stadionowa, prowadząca do terenów uzdrowiska (0,0 km) - tężnie nad Jeziorem Gołdap (1,2 km) - skraj Lasu Kumiecie od strony jeziora (2,6 km) - skraj Lasu Kumiecie od strony miasta (7,5 km) - skrzyżowanie z drogą krajową nr 65 (9,3 km) - Bałupiany (15,2 km) - Łobody (18,4 km) - Barkowo (20,2 km) - Osieki (24,5 km) - Jany (25,9 km) - Janki (27,6 km) - Boćwinka, MOR Green Velo (33,2 km).


Szlak rozpoczyna się we wschodniej części miasta Gołdap, w pobliżu rozwidlenia drogi wojewódzkiej i szlaku Green Velo oraz drogi, prowadzącej do uzdrowiska. To powiatowe miasto to jest ważnym ośrodkiem komunikacyjnym i administracyjnym regionu. Założone zostało w XVI wieku na terenach, gdzie w średniowieczu żyły wytępione przez Krzyżaków plemiona jaćwieskie. Ziemie te stały się z czasem pograniczem polsko-litewsko-pruskim, na którym rozpoczęto akcję kolonizacyjną, mającą na celu ponowne zasiedlenie opuszczonych terenów. Odbudowane po zniszczeniach obu wojen miasto posiada obecnie status uzdrowiska, jako jedyna miejscowość województwa warmińsko-mazurskiego. Na wschód od Gołdapi rozciąga się nieprzebyty kompleks Puszczy Rominckiej, którego skrajem biegnie pierwsza część szlaku. Wykładana kostką ulica prowadzi do uzdrowiskowej części miasta. Są tu drewniane wieże tężni, plaża i liczne punkty gastronomiczne. Rozpościera się również piękny widok na malownicze Jezioro Gołdap, które przecięte jest granicą polsko-rosyjską.
Szlak prowadzi na północ i zagłębia się w tajemniczy las Kumiecie. Biegnie w nim łukiem, zbliżając się na niecały kilometr do granicy. Warto mieć ze sobą dokumenty, ponieważ przygraniczny teren jest często kontrolowany przez pracowników Straży Granicznej. Las Kumiecie to rezerwat przyrody, będący fragmentem Puszczy Rominckiej. Znajdowała się tu tajna kwatera Luftwaffe - lotnictwa niemieckiej armii z czasów II wojny światowej. Do dziś wśród drzew ukryte są liczne bunkry, które służyły również jako poligon dla konstruowanej przez hitlerowców tajnej broni rakietowej.
Z Lasu Kumiecie szlak wraca do północnych przedmieść Gołdapi, a następnie zakręca na zachód. Przecina drogę krajową, prowadzącą do przejścia granicznego i prowadzi następnie przez kilkanaście kilometrów wzgórzami, stanowiącymi fragment Mazur Garbatych. Ta część trasy jest dość widokowa, a na szlaku napotkać można liczne, stare, zapomniane przez czas wioski.
Szlak za wsią Barkowo zaczyna biec doliną Gołdapi. Ten prawobrzeżny dopływ Węgorapy jest interesującym, lecz trudnym szlakiem kajakowym. Meandrująca, malownicza rzeka o długości 89 km w górnym biegu nosi nazwę Jarka. Trasa biegnie najpierw zachodnim, a potem wschodnim skrajem doliny i kończy się we wsi Boćwinka, przy szlaku Green Velo. Znajduje się głaz upamiętniający poległych w czasie I w. św. żołnierzy niemieckich, a w sąsiednim Boćwińskim Młynie - stary młyn i dwór.
Trasę powrotną z Boćwinki do Gołdapi najlepiej przejechać szlakiem Green Velo, poprowadzonym w części po dawnej linii kolejowej. Do centrum Gołdapi dystans przez Jabłońskie wynosi 17 kilometrów. Wówczas cała pętla wyniesie nieco ponad 50 kilometrów, co odpowiada dystansowi całodziennej wycieczki rowerowej. Wówczas warto zwiedzić również Gołdap oraz odwiedzić punkt widokowy i restaurację na Pięknej Górze.

Atrakcje na szlaku:

1. Gołdap: uzdrowisko, wieża ciśnień, układ urbanistyczny

2. Jezioro Gołdap i tężnie, kąpielisko

3. Las Kumiecie - bunkry poniemieckie

4. Panorama Mazur Garbatych i doliny Gołdapi.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Miejsca na szlaku (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013