Język:

Szlaki

Szlak rowerowy w okolicach Górowa Iławeckiego - czerwony

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
32.6 km
Czas
2:48 h
Dla kogo
Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
172 m
Najniższy punkt
104 m
Suma podjazdów
299 m
Suma zjazdów
291 m
Odcinki o dużym nachyleniu
1
Nachylenie
0.92 %
Oznakowanie
Czerwony
Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Warmia i okolice
Miejsce startu:
Górowo Iławeckie, róg ulicy Słowackiego i Wyszyńskiego
Miejsce końca:
Górowo Iławeckie, róg ulicy Bema i Podleśnej

Szlak oznakowany kolorem czerwonym, prowadzący z Górowa Iławeckiego na Wzniesienia Górowskie i prawie do samej granicy z Rosją. Dość trudna, z uwagi na wzniesienia i nawierzchnię trasa, licząca nieco ponad 30 km. Dobre oznakowanie, ładne widoki, liczne zabytki i atrakcje przyrodnicze sprawiają, że jest to ciekawa trasa dla bardziej doświadczonych rowerzystów. Z uwagi na bliskość granicy, należy liczyć się ze spotkaniem ze strażnikami granicznymi i zabrać ze sobą dokumenty.


Ogólny przebieg trasy: Górowo Iławeckie (0,0 km) - Worławki (3,7 km) - Kandyty (10,2 km) - Dzikowo Iławeckie (14,0 km) - Góra Zamkowa (16,0 km) - rezerwat Jezioro Martwe (20,5 km) - Dęby (27,8 km) - Górowo Iławeckie (32,6 km).


Szlak rozpoczyna się i kończy w Górowie Iławeckim. To, posiadające długą historię i liczne zabytki miasteczko, założone zostało w XIV wieku przez Krzyżaków po wytępieniu Natangów - pierwotnych mieszkańców tych ziem. Po II wojnie światowej, w wyniku Akcji „Wisła”, do Górowa Iławeckiego i okolic przesiedlono ludność ukraińską. Zaważyło to na dzisiejszym charakterze miasta. Dawny kościół protestancki, zbudowany w XIV w., pełni obecnie rolę cerkwi greckokatolickiej. Godne uwagi jest bogato zdobione wnętrze tej gotyckiej świątyni. Kolejnym cennym zabytkiem jest ratusz, stojący pośrodku rynku. Doskonale zachował się układ urbanistyczny Górowa, typowy dla małych, średniowiecznych miast. Działają tu dwa interesujące muzea: Muzeum Miejskie oraz unikatowe Muzeum Gazownictwa, mieszczące się w zachowanym zespole zabytkowej miejskiej gazowni.
Szlak biegnie w pierwszej części asfaltowymi drogami przez pola uprawne i łąki do wsi Kandyty, położonej u podnóża najwyższej części Wzniesień Górowskich. W przeszłości wieś należała do rozległych dóbr szlacheckich pruskiego rodu von Schwerin, których siedzibą rodową był pałac w pobliskim Dzikowie Iławeckim. Warto zwrócić uwagę na tutejszy kościół z 2. poł. XVI w. Wzniesiony jako świątynia ewangelicka, zniszczony został w 1945 r., a następnie odbudowany przez katolików w latach 80-tych XX w. W Kandytach trasa napotyka szlak Green Velo, z którym prowadzi wspólnie przez wieś.
Trasa czerwona prowadzi dalej na północ, w pobliże najwyższego punktu Wzniesień Górowskich – Góry Zamkowej, wznoszącej się na 216 m n.p.m. U jej podnóża znajdują się źródła rzeki Wałszy. Na porośnięte liściastym lasem wzgórze prowadzą schody, a na stromych zboczach można odnaleźć ślady dawnych budowli, w tym obserwatorium astronomicznego. U podnóża Góry Zamkowej znajduje się użytek ekologiczny nadleśnictwa Dzikowo Iławeckie i ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza. Tuż obok, w Pareżkach, wznosi się na 210 m n.p.m. tzw. Tajemnicza Góra, w której podobno wydrążone liczne sztolnie. Jest to jedno z potencjalnych miejsc ukrycia w 1945 roku sławnej Bursztynowej Komnaty.
Szlak z Góry Zamkowej drogami gruntowymi biegnie nadal przez lasy w kierunku północnym, w pobliże granicy z Rosją. Znajduje się tu rezerwat "Jezioro Martwe", chroniący dystroficzne, leśne jeziorko i liczne gatunki chronionych roślin, w tym bardzo rzadką w Polsce malinę moroszkę. Dalsza część szlaku prowadzi bardzo kiepskimi drogami przez dzikie lasy, zbliżając się do granicy na niecałe 500 metrów.
Następnie trasa zawraca na południe i po kilku kilometrach wraca na bardziej otwarte tereny. Pobliski Kamińsk to miejsce, gdzie przed II wojną światową mieściły się koszary i rozległy poligon niemieckiego Wehrmachtu. W czasie wojny, w sąsiedniej wsi Stabławki, utworzono największy na terenie Prus Wschodnich wojskowy obóz jeniecki o nazwie Stalag IA Stablack, w którym przetrzymywano m. in. polskich dowódców obrony Westerplatte. Obecnie jest to zakład karny. Asfaltowa droga prowadzi rowerzystę z powrotem do Górowa Iławeckiego.

Atrakcje na szlaku:

1. Górowo Iławeckie - Muzeum Gazownictwa, zabytki sakralne, stara stacja kolejowa

2. Kandyty - kościół

3. Góra Zamkowa, Jezioro Martwe - ścieżki dydaktyczne, rezerwaty przyrody

4. Widoki na Wzniesienia Górowskie

5. Dzikowo - dawny pałac

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak dla miłośników kolarstwa górskiego i jazdy typu offroad.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013