Język:

Szlaki

Szlak rowerowy "Święty Kamień"

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
14.8 km
Czas
1:40 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
114 m
Suma podjazdów
188 m
Suma zjazdów
209 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
1.34 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Nad Zalewem Wiślanym
Miejsce startu:
Tolkmicko, rynek, punkt informacji turystycznej
Miejsce końca:
Tolkmicko, rynek, punkt informacji turystycznej

Szlak rowerowy "Święty Kamień" to krótka, oznakowana niebieskim kolorem trasa rowerowa, poprowadzona w okolicach urokliwego miasteczka Tolkmicko. Biegnie w jednej części nad Zalewem Wiślanym, do częściowo zanurzonego w nim głazu narzutowego, a w drugiej wzniesieniami Wysoczyzny Elbląskiej. Szlak bardzo malowniczy, doskonały na rekreacyjną wycieczkę rowerową. Trasa jest dobrze oznakowana, w większości poprowadzona utwardzonymi drogami.


Ogólny przebieg szlaku: Tolkmicko (0,0 km) - Nowinka (3,2 km) - Chojnowo (5,9 km) - Leśniczówka Nowy Wiek, zjazd do Zalewu Wiślanego (10,3 km) - Tolkmicko (14,7 km).


Początek i koniec trasy znajduje się w portowym miasteczku Tolkmicko. Posiada ono urokliwą, pochodzącą jeszcze ze średniowiecza starówkę oraz liczne, gotyckie zabytki. Tolkmicko szczyci się portem, skąd odchodzą stateczki wycieczkowe do Krynicy Morskiej oraz mariną, wybudowaną w ramach sieci portów żeglarskich Pętli Żuławskiej. Na południe od miasta znajduje się zaś dawne grodzisko pruskie o nazwie Wały Tolkmita.
Pierwsza część trasy biegnie nad Zalewem Wiślanym. W pobliżu trasy przebiega zbudowana w 1899 roku Kolej Nadzalewowa. Połączyła ona Elbląg z Braniewem, przebiegając przez położone nad Zalewem Wiślanym turystyczne miejscowości, jak Suchacz czy Frombork. Z tej linii kolejowej korzystał niemiecki cesarz Wilhelm II, który był właścicielem Kadyn.
W wodzie Zalewu, niemal przy samych torach, znajduje się Święty Kamień - wyjątkowy pomnik przyrody. Ten mierzący 13, 8 m obwodu głaz narzutowy identyfikowany jest z pogańskim ołtarzem Prusów. Kamień ten znajduje się ok. 1 km od leśniczówki Nowy Wiek i prowadzi do niego leśna droga. To najciekawszy obiekt na całym szlaku, od którego otrzymał on nazwę.
Dalsza część trasy prowadzi przez pola i lasy Wysoczyzny Elbląskiej. Dominującym gatunkiem w drzewostanie jest buk pospolity, a same lasy mają wyjątkowy na Niżu Europejskim charakter, przypominając lasy górskie. Teren ten objęty jest ochroną jako park krajobrazowy. W lasach napotkać można liczne pomnikowe drzewa oraz stanowiska archeologiczne, szczególnie w okolicach wsi Chojnowo. Opisane są one na tablicach informacyjnych na szlaku. Trasa kończy się z powrotem w Tolkmicku na rynku miasteczka.

Atrakcje na szlaku:

1. Tolkmicko: układ urbanistyczny, rynek, kościół gotycki, port, dawna stacja kolejowa

2. Święty Kamień - głaz narzutowy w wodach Zalewu Wiślanego

3. Chojnowo - zabytki archeologiczne

4. Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej - widoki na Zalew Wiślany, lasy. Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową.

Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Miejsca na szlaku (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013