Język:

Szlaki

Szlak rowerowy Maleniec - Niekłań (część niebieskiego szlaku transregionalnego)

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
50.9 km
Czas
4:13 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla miłośników dziedzictwa kulturowego
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
371 m
Najniższy punkt
202 m
Suma podjazdów
527 m
Suma zjazdów
390 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
1.04 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Maleniec
Miejsce końca:
Niekłań Wielki

Szlak rowerowy pomiędzy Maleńcem a Niekłaniem to część międzynarodowego szlaku rowerowego Berlin - Lwów. Odcinek biegnący w województwie świętokrzyskim jest oznakowany kolorem niebieskim.

Trasa z Maleńca do Niekłania ma długość ok. 50 kilometrów i prowadzi przez malowniczą Ziemię Konecką, w dużej części przez lasy. Szlak jest dość długi i wymagający dobrej kondycji. Jego atrakcją są liczne zabytki i ciekawe przyrodniczo miejsca, nadaje się na element dłuższej wyprawy rowerowej dla bardziej doświadczonych rowerzystów.


Ogólny przebieg szlaku: Maleniec (0,0 km) - Koliszowy (3,2 km) - Nowy Dziebałtów (13,3 km) - Sielpia Wielka (16,0 km) - Piekło (21,5 km) - Niebo (23,2 km) - Końskie (26,4 km) - Końskie, centrum (28,4 km) - Czarna (39,8 km) - Czarniecka Góra (43 km) - Stąporków (42,8 km) - Niekłań WIelki (50,9 km).


Z Niekłania, podobnie jak z Maleńca, można zaplanować dalszą trasę w wielu kierunkach. Okolica jest atrakcyjna pod względem przyrody, mocno zalesiona, a teren raczej płaski, dogodny do jazdy rowerem. W pobliżu nie ma większych zakładów przemysłowych i miejscowości.
Opisywany odcinek szlaku rozpoczyna się w Maleńcu. To niewielka wieś, znajdująca się w lasach porastających dolinę rzeczki Czarnej - dopływu Pilicy. Od końca XVIII wieku okolica ta została silnie uprzemysłowiona, tworząc część Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. Sprzyjały temu położenie w pobliżu występowania rud żelaza, zasoby drewna z pobliskich lasów oraz liczne rzeki, które zasilały młyńskie koła, a także młoty i walce kuźnic i innych manufaktur przemysłowych. Do dzisiejszych czasów zachowała się część dawnych fabryk, a w dawnej walcowni i gwoździarni utworzono Muzeum Techniki. Jest to jeden z ciekawszych takich obiektów w Polsce, posiadający bardzo ciekawe, oryginalne eksponaty i wyposażenie dawnych zakładów produkcyjnych.
Szlak prowadzi z Maleńca, biegnąc doliną rzeki Czarnej w kierunku południowo-wschodnim. Przez Dziebałtów wiedzie do Sielpi Wielkiej. Jest to największa miejscowość wypoczynkowa w województwie świętokrzyskim, położona wśród rozległych, sosnowych lasów. Znajdują się tu: 60-hektarowy zalew z piaszczystą plażą, liczne ośrodki turystyczne, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz wiele szlaków pieszych i rowerowych. W XIX w. działał tu jeden z największych zakładów przemysłowych Zagłębia Staropolskiego. Obecnie mieści się w nim muzeum techniki metalurgicznej - Muzeum Zagłębia Staropolskiego. Do dziś zachowało się olbrzymie, metalowe koło napędowe o średnicy 8 m oraz wiele unikatowych maszyn i urządzeń, służących dawniej do wytopu i obróbki żelaza.
Szlak przebiega obok zalewu w Sielpi, a następnie zagłębia się w rozległe lasy, otaczające Końskie. Daje jedyną okazję odwiedzin Piekła i Nieba - dwóch śródleśnych wiosek, oddalonych od siebie o niecałe 2 kilometry. Następnie prowadzi do Końskich - największego miasta regionu. Koniecznie trzeba zobaczyć tu przepiękny zespół parkowy z pałacem klasycystycznym i licznymi, ciekawymi obiektami w parku (oranżeria, świątynia grecka i inne), a także gotycki kościół - kolegiatę pw. św. Mikołaja, oraz kilka innych zabytków. W pobliżu parku ma swój początek (lub koniec), liczący blisko 2 000 kilometrów szlak Green Velo.
Szlak z Końskich prowadzi ponownie lasami na południowy wschód, do miejscowości Czarna, zbliżając się znów w dolinę rzeki Czarnej. Zobaczyć tu można niewielkie sanktuarium maryjne. Następnie trasa prowadzi do Góry Czarnieckiej. Przed II wojną światową było to popularne uzdrowisko. Obecnie tradycje te są kontynuowane przez Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji, a we wsi zachowało się sporo ładnych, przewojennych, drewnianych domów. Od dawnego kurortu szlak biegnie do pobliskiego miasta Stąporków. Tu również były w przeszłości liczne zakłady przemysłowe Zagłębia Staropolskiego. Ze Stąporkowa szlak wiedzie na północ, do miejscowości Niekłań Wielki. Jest tu zabytkowy kościół i park z XIX wieku, lecz najciekawsze w okolicy są formy skalne w rezerwacie "Skałki Piekło Pod Niekłaniem" - jeden z najciekawszych rezerwatów geologicznych Polski.

Atrakcje na szlaku:

1. Maleniec - Muzeum Techniki.

2. Sielpia Wielka - Muzeum Zagłębia Staropolskiego

3. Piekło i Niebo - dwie wioski obok siebie

4. Końskie: pałac, park, kościół

5. Czarna - sanktuarium

6. Niekłań - rezerwat "Skałki Piekło".

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach dziedzictwa kulturowego.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013