Język:

Szlaki

Szlak czerwony dookoła Końskich

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
42.5 km
Czas
3:47 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
276 m
Najniższy punkt
221 m
Suma podjazdów
230 m
Suma zjazdów
244 m
Nachylenie
0.54 %
Oznakowanie
Czerwony
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Sielpia Wielka (droga dojazdowa do deptaku wzdłuż plaży nad jeziorem)
Miejsce końca:
Sielpia Wielka (droga dojazdowa do deptaku wzdłuż plaży nad jeziorem)

Czerwony szlak rowerowy dookoła Końskich to licząca 42,5 km trasa rowerowa w formie pętli, poprowadzonej dookoła tego miasta. Biegnie przez kilka ciekawych miejscowości, jak Sielpia Wielka, Stara Kuźnica, Modliszewice i Stary Kazanów, w których zobaczyć można interesujące i różnorodne zabytki. Ponad połowa trasy biegnie przez rozległe lasy, otaczające od południa i zachodu Końskie. Szlak pozbawiony jest większych podjazdów i zjazdów, biegnie głównie drogami asfaltowymi i dobrymi drogami gruntowymi, nadaje się na rekreacyjną wycieczkę rowerową.


Ogólny przebieg szlaku: Sielpia Wielka (0,0 km) - Piekło (5,0 km) - Piła (13,8 km) - Stara Kuźnica (19,1 km) - Młynek Nieświński (23,3 km) - Barycz (26,6 km) - Modliszewice (32,0 km) - Sielpia Wielka (42,5 km).


Trasa rozpoczyna się i kończy w Sielpi Wielkiej. Jest to największa miejscowość wypoczynkowa w województwie świętokrzyskim, położona wśród rozległych, sosnowych lasów, nad rzeką Czarną. Znajdują się tu: 60-hektarowy zalew z piaszczystą plażą, liczne ośrodki turystyczne, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz wiele szlaków pieszych i rowerowych. W XIX w. działał tu jeden z największych zakładów przemysłowych Zagłębia Staropolskiego. Obecnie mieści się w nim muzeum techniki metalurgicznej - Muzeum Zagłębia Staropolkiego. Do dziś zachowało się olbrzymie, metalowe koło napędowe o średnicy 8 m oraz wiele unikatowych maszyn i urządzeń, służących dawniej do wytopu i obróbki żelaza. Sielpia stanowi lokalny węzeł szlaków turystycznych i rowerowych, doskonały punkt wypadowy na okolicę.
Szlak z Sielpi biegnie na wschód, lasami w górę rzeki Krasnej. Dociera do ... Piekła. Taką nazwę nosi ta ukryta wśród lasów miejscowość. Po sąsiedzku, niecałe 2 kilometry dalej (ale nie na szlaku) leży zaś wieś ... Niebo. Ale trasa prowadzi dalej w lasy, siedem kilometrów prostą jak strzała drogą do szosy krajowej nr 42, gdzie zakręca na Końskie. Po nieco ponad kilometrze dociera do wsi Piła, gdzie znowu zagłębia się w lasy koneckie.
Dociera do Starej Kuźnicy - kolejnej, ukrytej w lasach wsi, w której zachował się niezwykły zabytek techniki - stara kuźnia wodna z XIX wieku. Kowal Adam Niewęgłowski, który pracował w tej kuźni, uratował życie wielu Żydom, członkom polskiego ruchu oporu i zbiegłym jeńcom radzieckim. Obiekt można zwiedzać, a w latach wojny ukrywał się w nim jeden z najbardziej bohaterskich członków polskiego ruchu oporu czasów okupacji, dr Jacek Wilczur. Obok kuźni znajduje się niewielki, wykorzystywany rekreacyjnie zalew.
Szlak zakręca, od północy okrążając Końskie, nie wchodzi jednak do miasta. Podmiejskimi wioskami biegnie na zachód, docierając do wsi Modliszewice. Tu znajduje się kolejny, ciekawy obiekt. Są to ruiny obronnego dworu z końca XVI wieku, znajdującego się na wyspie, otoczonej pięknym parkiem. Była to siedziba szlacheckiego rodu Modliszewskich, którą zaprojektował włoski architekt Gucci.
Szlak od Modliszewic biegnie na południe, w tej części prowadząc przez pola uprawne i łąki. Dociera do wsi Stary Kazanów, która istniała już w średniowieczu. Na południowym krańcu wsi zachowało się wzniesienie, które kryje ruiny pałacu, wybudowanego przez ród Kazanowskich w XVI wieku. Był on otoczony fosą i miał charakter obronny. Trasa od tego miejsca biegnie nadal przez pola, zmierzając w miejsce początku wycieczki, do Sielpi.

Atrakcje na szlaku:

1. Sielpia Wielka - Muzeum Zagłębia Staropolskiego, zalew

2. Lasy Koneckie

3. Stara Kuźnica - kuźnia wodna (zabytkowa)

4. Modliszewice - ruiny dworu obronnego

5. Stary Kazanów - pozostałości zamku.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w całości lub części po drogach, gdzie natężenie ruchu pojazdów jest średnie, występuje min. 1 niebezpieczne skrzyżowanie (pozbawione przejazdów rowerowych lub sygnalizacji świetlnej), raczej nie polecany dla rodzin z dziećmi.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013