Język:

Szlaki

Niebieski Szlak Rowerowy Wokół Zagnańska

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
13.7 km
Czas
1:51 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
382 m
Najniższy punkt
292 m
Suma podjazdów
172 m
Suma zjazdów
174 m
Nachylenie
1.24 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Zagnańsk, okolice Urzędu Gminy
Miejsce końca:
Zagnańsk, okolice Urzędu Gminy

Szlak rowerowy dookoła Zagnańska jest jedną z dwóch tras rowerowych, wytyczonych w tej gminie. Jest oznakowany kolorem niebieskim i ma długość niespełna 14 kilometrów.

Rozpoczyna się i kończy w Zagnańsku, prowadząc do ruin huty w Samsonowie oraz skrajem Puszczy Jodłowej. Trasa nadaje się na wycieczkę rekreacyjną, nie ma na niej dużych podjazdów oraz odcinków o nadmiernie uciążliwej nawierzchni.


Ogólny przebieg szlaku: Zagnańsk, urząd gminy (0,0 km) - Samsonów, ruiny huty (4,0 km) - Samsonów Piechotne (6,8 km) - Zagnańsk, stacja kolejowa (13,4 km) - Zagnańsk, urząd gminy (13,7 km).


Szlak rozpoczyna się w centrum Zagnańska. Wieś ta założona została w średniowieczu, przez biskupów krakowskich. Od początku XX wieku stała się istotnym ośrodkiem przemysłu drzewnego, z uwagi na dostępność drewna z rozległej Puszczy Jodłowej. We wsi znajduje się barokowy kościół i sporo starych, drewnianych domów. We wsi znajduje się barokowy kościół i sporo starych, drewnianych domów, a w pobliskim Zachełmiu - kamieniołom, w którym odkryto skamieniałe ślady pierwotnych zwierząt.
Jednak największą atrakcją okolicy jest dąb Bartek, znajdujący się też w herbie Zagnańska. Chyba najbardziej znane drzewo w Polsce, liczy sobie ponad 650 lat i ma blisko 10 metrów obwodu pnia. Dąb od lat choruje, jego konary podpierane są przez specjalne filary. Znajduje się on około 1,5 kilometra od Zagnańska w kierunku na Samsonów.
Szlak prowadzi w kierunku zachodnim, do wsi Bartków. Stąd leśną drogą dojechać można do dębu "Bartek", jadąc przez osiedle Bartkowe Wzgórze. Dzięki temu oszczędza się jazdy ruchliwą szosą, lecz trzeba wrócić do szlaku - tam i z powrotem są to dwa kilometry.
Dalsza trasa prowadzi do wsi Samsonów, szczytem niezalesionego wzgórza, z którego widać panoramę okolicy. W miejscowości koniecznie trzeba zobaczyć monumentalne ruiny huty "Józef". Ten wielki zakład powstał i uległ zniszczeniu w XIX wieku i był jedną z największych fabryk Królestwa Polskiego, istniejącym w miejscu zakładów, wytapiających żelazo już od średniowiecza. Do naszych czasów przetrwały, zniszczone w wyniku pożarów, ruiny wielkiego pieca, odlewni i węgielni oraz lepiej zachowane domy robotników. Warto także zobaczyć tu kamienny drogowskaz z XVII wieku oraz dwa miejsca pamięci, związane z historią II wojny światowej.
Z Samsonowa szlak prowadzi przez pola i przysiółki do skraju Puszczy Jodłowej, mijając wiejski cmentarz. Od tego miejsca szlak zagłębia się w ostępy Puszczy Jodłowej, która towarzyszy rowerzyście już do końca szlaku, wracającego do Zagnańska obok stacji kolejowej. Puszcza rozciąga się na dystansie kilkunastu kilometrów w kierunku północnym, aż do miasta Skarżysko-Kamienna.

Atrakcje na szlaku:

1. Samsonów - ruiny pieca hutniczego

2. Bartków - Dąb "Bartek" (1 km od szlaku)

3. Puszcza Jodłowa.

 

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013