Język:

Szlaki

Szlak rowerowy w gminie Sitkówka - Nowiny, zielony

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
7.6 km
Czas
0:40 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
325 m
Najniższy punkt
238 m
Suma podjazdów
96 m
Suma zjazdów
140 m
Nachylenie
1.56 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Szewce, stary kamieniołom
Miejsce końca:
Zawada, okolice pętli asfaltowej na skraju lasu

Szlak rowerowy Sitkówka - Nowiny to krótka, licząca zaledwie 7,6 kilometra, trasa rowerowa, wytyczona przez wzniesienia Pasma Zelejowskiego, na południowy wschód od Kielc. Jest oznakowana kolorem zielonym i poprowadzona głównie leśnymi drogami, w pobliżu Jaskini Raj nieopodal Chęcin. Szlak wytyczony został pomiędzy starym kamieniołomem na zboczach góry Okrąglicy, na południe od wsi Szewce, a okolicami wsi Gałęzice.
Trasa ma charakter rekreacyjny, nadaje się doskonale dla miłośników lekkiego MTB i aktywnego spędzania czasu na łonie przyrody. Nawierzchnia jest dość kamienista, jak to na szlakach podgórskich bywa, z niewielką ilością błota i korzeni. Bez problemu przejedzie się tu rowerem górskim, a podjazdy i zjazdy nie są uciążliwe. Trasa ma duże walory krajoznawcze. Na szlaku znajduje się kilka ciekawych atrakcji przyrodniczych, wchodzących w skład Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologiczniego.
Kamieniołom Szewce, w którym się rozpoczyna, jest przykładem takiego obiektu. Na zboczach Okrąglicy, pomiędzy XIV a XX wiekiem, wydobywano tu rudę ołowiu i miedzi oraz wyjątkowej barwy wapień dewoński, mający różowe zabarwienie.
Zaledwie dwa kilometry na południowy zachód od miejsca początkowego szlaku znajduje się Jaskinia Raj - najsławniejsza z jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest ona udostępniona do zwiedzania, a podziemna trasa turystyczna pozwala zobaczyć wyjątkowe formy naciekowe, od których piękna pochodzi nazwa jaskini. Obok znajduje się ekspozycja archeologiczna - Centrum Neandertalczyka - prezentująca rekonstrukcję pierwotnego osadnictwa, jakiego ślady odnaleziono w jaskini.
Szlak prowadzi jednak w przeciwnym kierunku. Trasa od starego kamieniołomu biegnie bezkolizyjnie pod drogą krajową nr S7, następnie leśnym wąwozem między wzniesieniami Żakowa i Bukowa. Na zboczach góry Żakowa i sąsiedniej góry Zelejowej utworzono rezerwaty przyrody. Na Górze Żakowej ochroną objęta jest lokalna roślinność oraz pozostałości wyrobisk i sztolni górniczych, gdyż tutaj również wydobywano dawniej ołów. Sąsiednia Góra Zelejowa zaś to rezerwat skalny, chroniący odkrywki geologiczne - pozostałości po wydobyciu wapieni, podlegające zjawiskom krasowacenia. Dawniej wydobywano tu również tak zwaną "różankę zelejowską" - lokalną odmianę skały wapiennej, podobną i często myloną z marmurem.
U podnóża Góry Żakowej, niedaleko szlaku, znajduje się druga z jaskiń, położonych w tej okolicy. Zwie się Piekło, ponieważ według miejscowych legend zamieszkiwały ją kiedyś diabły. Nie ma ona tak pięknych form naciekowych jak sąsiednia Jaskinia Raj, za to można ją obejrzeć samodzielnie. Jest to szczelina u podnóża skały, której główny korytarz ma kilkanaście metrów długości, do którego prowadzą cztery wejścia, w tym duże wejście główne. Jaskinia zamieszkała jest przez nietoperze i pająki i można ją obejrzeć przy okazji wycieczki rowerowej. Od szlaku dzieli ją około 200 metrów.
Jadąc tym szlakiem, rowerzysta więc może trafić w ciągu godziny z piekła do raju, lub z raju do piekła. Kierunek jazdy oczywiście pozostaje kwestią wyboru, choć jazda w pierwszym kierunku jest nieco trudniejsza (z uwagi na ukształtowanie powierzchni).

Atrakcje na szlaku:

1. Jaskinia Raj

2. Kamieniołom Szewce

3. Rezerwaty Góra Żakowa, Góra Zelejowa

4. Jaskinia Piekło.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak dla miłośników kolarstwa górskiego i jazdy typu offroad.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013