Język:

Szlaki

Szlak rowerowy wokół Piekoszowa "Nad Wierną Rzekę"

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
39.8 km
Czas
3:47 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla amatorów pięknych widoków, Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
308 m
Najniższy punkt
230 m
Suma podjazdów
349 m
Suma zjazdów
343 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.87 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Piekoszów, sanktuarium
Miejsce końca:
Piekoszów, sanktuarium

Szlak rowerowy "Nad Wierną Rzekę" to oznakowana kolorem niebieskim, licząca niecałe 40 kilometrów pętla, wytyczona na zachód od Kielc.Szlak wytyczony jest głównie po lokalnych drogach asfaltowych. Zdarzają się także odcinki leśne.

Na trasie kilka interesujących obiektów, jak sanktuarium w Piekoszowie, czy ruiny pałacu Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim. Są też ładne widoki na panoramę Gór Świętokrzyskich i zamek w Chęcinach.

Trasa w pierwszej części dość pagórkowata, w drugiej raczej płaska, ale nie jest zbyt trudna. Nadaje się na kilkugodzinną, rekreacyjną wycieczkę rowerową. Warto ze sobą zabrać mapę, ponieważ oznakowanie szlaku jest dość zniszczone.


Ogólny przebieg trasy: Piekoszów, sanktuarium (0,0 km) - Łaziska (2,1 km) - Gałęzice (9,3 km) - Miedzianka (14,9 km) - Zajączków (17,5 km) - Wierna Rzeka (20,5 km) - Łosień (28,5 km) - Micigozd (34,8 km) - Piekoszów (39,8 km).


Szlak rozpoczyna się w Piekoszowie. To niewielka wieś gminna, położona niecałe 10 kilometrów na zachód od centrum Kielc, na północnym skraju wzniesień Pasma Chęcińskiego. W centrum miejscowości, w pięknym, pochodzącym z XIX wieku kościele, znajduje się sanktuarium maryjne. W pobliżu Piekoszowa od wieków wydobywano rudy metali i eksploatowano surowce mineralne. Część kamieniołomów jest obecnie nieczynna, ale niektóre działają do dzisiaj.
Z Piekoszowa szlak prowadzi na południe. Trasa wznosi się, ponieważ biegnie ona w kierunku najwyższej części Pasma Chęcińskiego. Po zachodniej stronie znajduje się wzgórze Moczydło, na którym utworzono rezerwat skalny, chroniący pozostałości sztolni górniczych. Pozyskiwano tu od XVII do XIX wieku rudę ołowiu i srebra, zwaną galenę.
Szlak skręca na zachód i biegnie przez wieś Gałęzice. Tutaj, w kamieniołomie na zboczach góry Stokówki znajduje się popularne miejsce uprawiania wspinaczki skałkowej. W wapiennych ścianach wytyczono kilkadziesiąt tras, mających do 15 metrów wysokości.
Trasa prowadzi dalej, w kierunku góry Miedzianka. To najwyższe wzniesienie pasma, składa się z trzech szczytów, sięgających 365 metrów. W górze zachowały się sztolnie i chodniki dawnej kopalni miedzi - stąd nazwa wzniesienia. Łącznie podobno jest to pięć kilometrów jaskiń i sztolni. Warto wspiąć się na skałki na szczycie Miedzianki. Rozpościera się stąd rozległa panorama Gór Świętokrzyskich, doskonale widoczny jest też zamek w Chęcinach. U podnóża góry znajduje się Muzeum Górnictwa Kruszcowego.
Szlak biegnie dalej w dół, prowadząc w dolinę rzeki Łososiny. To właśnie w tej okolicy miały miejsce wydarzenia z czasów Powstania Styczniowego, które posłużyły Stefanowi Żeromskiemu jako inspiracja do fabuły powieści "Wierna Rzeka". Dworek, w którym działa się akcja, znajdował się podobno w Rudzie Zajączkowskiej, a Łososina to właśnie książkowa "Wierna Rzeka". Obecne nazwy nadano dla upamiętnienia opisanej przez literata historii.
Część szlaku od Piekoszowa do Wiernej Rzeki jest zdecydowanie najciekawsza krajobrazowo i obfituje w atrakcje turystyczne. Natomiast odcinek północny jest mniej urozmaicony, biegnie przez bardziej monotonne tereny, głównie drogami przez pobliskie wsie. Trasa zatacza pętlę przez miejscowości Łosień i Micigozd, wracając od północy do Piekoszowa.
Na końcu wyprawy godne uwagi są ruiny pałacu rodu Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim. Ta barokowa budowla z XVII wieku została wzniesiona jako kopia kieleckiego pałacu biskupów. Ta potężna rezydencja spłonęła w XIX wieku i od tego czasu tworzy trwałą ruinę.

Atrakcje na szlaku:

1. Piekoszów - sanktuarium

2. Rezerwat "Moczydło"

3. Gałęzice - trasy wspinaczkowe w kamieniołomie Stokówka

4. Miedzianka - punkt widokowy, muzeum górnictwa

5. Wierna Rzeka - miejsca związane z powieścią Stefana Żeromskiego

6. Podzamcze Piekoszowskie - ruiny pałacu rodu Tarłów

7. Widoki na wzniesienia Pasma Chęcińskiego (park krajobrazowy).

Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013